Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie odbył się 18. Bieg Niepodległości. Zobaczcie jak było! [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2019-11-08 15:45

W Chorzowie rozpoczęło się świętowanie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Początek był na sportowo - odbył się 18. Bieg Niepodległości zorganizowany przez uczniów i nauczycieli z I LO im. Juliusza Słowackiego. 

Świętowanie na sportowo, zamiast szkolnej akademii

Uczniowie Słowaka i innych chorzowskich szkół pobiegli z Placu Powstańców Śląskich na Rynek. Miejsce startu wybrano nieprzypadkowo, bo w tym roku przypada setna rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego, do którego przed startem nawiązał Krystian Kazimierczuk, nauczyciel historii z I LO im. Juliusza Słowackiego i pomysłodawca Biegu Niepodległości. Jak podkreśla zaproponował taką formę obchodów Narodowego Święta Niepodległości, by trafić do współczesnego młodego ucznia.

- Nasza historia jest krwią pisana, stąd też taka martyrologia staje się trochę sztampowa na lekcjach historii czy wiedzy o społeczeństwie i trzeba szukać kompromisu. 18 lat temu wymyśliłem, że będziemy wychodzić ze szkoły i zamiast tych szkolnych akademii pokażemy coś innego – miejsca pamięci w naszym mieście, obeliski, pomniki, ulice. Jest to bardziej dynamiczne niż to, co przez wiele lat mieliśmy w szkole. Cieszę się, że każdego roku młodzież przychodzi na ten bieg – mówi Krystian Kazimierczuk.

Biegaczy na chorzowskim Rynku koncertem pieśni patriotycznych przywitał chór Lutnia. Później w Urzędzie Miasta odbył się panel dyskusyjny „Akademia odpowiedzialnego patriotyzmu” z udziałem gości z Instytutu Pamięci Narodowej, uczniów chorzowskich liceów i seniorów. 

Oficjalne miejskie uroczystości odbędą się 11 listopada

Na tym jednak nie koniec obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście. W niedzielę, 10 listopada, w Starochorzowskim Domu Kultury odbędzie się Festiwal Piosenki Wojskowej i Powstańczej „Za mundurem panny sznurem”. Oficjalne miejskie uroczystości w poniedziałek, 11 listopada, rozpoczną się o godz. 9.00 mszą w kościele św. Barbary. Później uczestnicy przejdą na Plac Powstańców Śląskich, gdzie będzie o 10.15 odbędzie się ceremonia z udziałem władz miasta. Świętowanie zakończy koncert pieśni patriotycznych, który rozpocznie się o godz. 17.00 w Starochorzowskim Domu Kultury.

Komentarze (1)    dodaj »

  • adam

    Piłsudski nie chciał śląska w Polsce bo był niemieckim agentem co nas obchodzi 11 listopada

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również