Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie ruszyła 7. edycja budżetu obywatelskiego

  • Dodano: 2019-06-26 11:00, aktualizacja: 2019-07-03 10:06

Już od ponad tygodnia można wysyłać wnioski do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Chorzowie, ale na razie wpłyną tylko jeden, dotyczący rewitalizacji jednego ze skwerów. Wszyscy zainteresowani czas na zgłaszanie wniosków mają do 31 lipca.

W budżecie obywatelskim liczy się inicjatywa i dobry pomysł

Jakie projekty można zgłaszać w ramach budżetu obywatelskiego? Bardzo różne. Mogą być związane z ustawieniem nowych ławek lub z budową placu zabaw, ścieżek rowerowych czy plenerowej siłowni. Projekty mogą także dotyczyć organizacji festynu sąsiedzkiego lub festiwalu muzycznego. Możliwości jest wiele.

– Z naszych dotychczasowych doświadczeń, ale i przeprowadzonych badań, wynika, że realizowanie budżetu obywatelskiego wpływa pozytywnie między innymi na jakość życia, zadowolenie z usług publicznych oraz kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego. Z roku na rok obserwujemy zwiększone zainteresowanie budżetem obywatelskim, zarówno wśród wnioskodawców, jak i głosujących – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. promocji i aktywizacji społecznej.

Budżet obywatelski w Chorzowie wynosi 3,5 mln złotych

Pula środków tegorocznego budżetu obywatelskiego w Chorzowie wynosi 3,5 miliona złotych, z czego 85% (2 975 000 zł) przeznaczonych jest na zadania inwestycyjne (na przykład budowa placu zabaw), a 15% (525 000 zł) na zadania społeczne (na przykład organizacja zawodów sportowych czy różnego rodzaju warsztatów). Pojedyncze zadanie inwestycyjne może kosztować maksymalnie 370 000 zł. Zadania społeczne zostały podzielone na dwie grupy: małe – do 20 000 zł oraz duże – do 200 000 zł.

Wnioski mogą składać nie tylko osoby zameldowane w Chorzowie

Realizacja budżetu przebiega w kilku etapach. Wnioski przyjmowane są do 31 lipca. Mogą je zgłaszać nie tylko osoby zameldowane w Chorzowie, ale również mieszkające, pracujące lub uczące się na terenie miasta. Wnioski, które zostaną pozytywnie zweryfikowane pod względem formalnym (w terminie od 1.08 do 24.08), poddawane są następnie pod głosowanie mieszkańców (od 2.09 do 22.09). Zwycięskie projekty trafiają do realizacji, która odbywa się już w następnym roku budżetowym, czyli zgłoszone teraz wnioski będą realizowane w 2020 roku.

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zarówno zgłaszanie wniosków, jak i głosowanie odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez odpowiednie formularze, dostępne na stronie www.bo.chorzow.eu
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.