Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie trwa modernizacja kilku torowisk tramwajowych. Nie obyło się bez problemów

 • Dodano: 2021-04-01 07:45, aktualizacja: 2021-04-01 00:02

Spółka Tramwaje Śląskie na terenie Chorzowa prowadzi kilka inwestycji. Remontowane są torowiska przy ulicach 3 Maja, Hajduckiej i Powstańców. Okazuje się, że wykonawcy mierzą się z wieloma problemami, a prace mogą potrwać nieco dłużej niż zakładano.Jak wskazuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie, zadanie w ul. 3 Maja jest niezwykle skomplikowane i problematyczne. Należy podkreślić, że to największa inwestycja realizowana w mieście, szacowana na ponad 70 milionów złotych. Jej realizacja rozpoczęła się już w listopadzie 2019 roku, a finał powinien mieć miejsce jeszcze w tym roku.

- Wykonawca napotyka szereg kłopotów, których rozwiązanie mocno opóźnia realizację robót. Dotyczy to zarówno zakresu tramwajowego jak i miejskiego tej inwestycji. Na ten moment nie mamy informacji o konkretnej dacie zakończenia prac, jednak zapisana w umowie data 30. czerwca br. (dla części tramwajowej) jest nierealna do dochowania. Po Wielkanocy Generalny Wykonawca planuje wdrożyć tymczasową organizację ruchu i rozpocząć prace na ostatnim – dotąd nieruszanym – odcinku między ul. Janasa a ul. Składową – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie.

Remont ulicy Hajduckiej w Chorzowie

Kolejne zadanie realizowane przez Tramwaje Śląskie i miasto dotyczy modernizacji ulicy Hajduckiej. Jeżeli chodzi o torowisko i jezdnię, to przebudowa obejmie niespełna 900-metrowy odcinek ul. Hajduckiej - od al. Bojowników o Wolność i Demokrację do ul. Wolności. Torowisko zostanie ułożone na płytach prefabrykowanych, przy zakładanych korektach jego przebiegu, a sieć trakcyjna ma zostać przeniesiona z budynków na słupy.

- Tu również część prac jest wykonana i roboty się toczą, jednak w zestawieniu z pierwotnym harmonogramem robót, realizacja zadania jest mocno opóźniona, na co wpływ mają warunki obiektywne, jednak tu można mieć zastrzeżenia do Generalnego Wykonawcy o niewystarczające zaangażowanie sił i środków – podkreśla Andrzej Zowada. 

Okazuje się, że zgodnie z zapisami umowy prace w zakresie tramwajowym powinny zostać ukończone do 16. kwietnia br. (w zakresie miejskim 6 miesięcy później).  Jak podkreśla rzecznik spółki, ten termin nie jest możliwy do dochowania. 

- Oczekujemy od Generalnego Wykonawcy na propozycję nowego harmonogramu realizacji zadania – podkreśla Andrzej Zowada.

W finale, po zakończeniu realizacji inwestycji, ulica Hajducka zyska całkiem nową drogę, chodniki i infrastrukturę towarzysząca jak np. nowe oświetlenie ulicy czy nowe miejsca parkingowe. Przebudowane zostanie skrzyżowanie z aleją Bojowników o Wolność i Demokrację, gdzie pojawi się zautomatyzowana sygnalizacja świetlna, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo w tym miejscu. 

Poprawę komfortu odczują także pasażerowie komunikacji publicznej, bo oprócz nowego torowiska i trakcji, zmieni się także sposób organizacji niektórych przystanków. Jeden z nich zostanie przeniesiony w pobliże domu działkowca, gdzie zostanie zbudowany nowy peron dla pasażerów linii tramwajowych. Połączenie przystanków ma również na celu zwiększenie bezpieczeństwa.

Modernizacja torowiska na ul. Powstańców w Chorzowie

Kolejnym newralgicznym miejscem w Chorzowie jest ulica Powstańców. Obecnie realizowana jest tu gruntowna przebudowa ulicy wraz z modernizacją torowiska tramwajowego. Prace  rozpoczęto w sierpniu ubiegłego roku. To wspólna inwestycja spółki Tramwaje Śląskie S.A. i Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie. Całkowita wartość inwestycji wynosi niespełna 9,34 mln zł netto. Okazuje się, że i tu wykonawca napotkał liczne problemy.

- Tu przede wszystkim sprawy instalacji podziemnych dały się we znaki Generalnemu Wykonawcy. Najtrudniejsze już jednak za nim i w tej chwili powinna się rozpocząć już ta część robót, która polega na układaniu nawierzchni z płyt torowych i następnie montażu szyn. W tym przypadku termin ukończenia zadania (w zakresie tramwajowym) określony został w umowie na koniec sierpnia br. (w zakresie miejskim 6 miesięcy później). Na razie Generalny Wykonawca nie zgłasza konieczności przedłużenia tego terminu – podkreśla Andrzej Zowada.

Google NewsSubskrybuj mojChorzow.pl z Google News

Komentarze (31)    dodaj »

 • Max73

  Szkoda kasy na modernizacje w tym stylu.To robią chyba jacyś piekarze a nie budowlańcy .ZENADA.ALE oto Polska właśnie.

 • Potwór

  Skąd tyle trolli, czyżby był jakiś fundusz żeby ich sponsorować.Krytyka ludzi którzy chcą walczyć z patologią zasługuje na potępienie.

 • Wanda

  Ha. Ha. Ha. pisowski troll się skarży Ha. Ha. Ha. Gościu tu nie warszawska wieś. Nie masz szans z tymi tekstami.

 • Marian

  Dlaczego ty publicznie obrażasz najlepszy rząd o którym można było kiedyś tylko pomarzyć.Rząd PiS przywrócił nam wiarę że w Polsce można również sprawiedliwie i godnie żyć.Za rządów PO i PSL pieniędzy na nic nie było,gdy przestali rządzić po wyborach gdzie PiS zwyciężył nagle pieniądze jak gdyby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki się pojawiły.To dzięki 500+ ubóstwa dzieci przestało praktycznie istnieć.O 13 i14 emeryturach to można by tylko pomarzyć a rząd PiS obiecał i realizuje.Teraz oczekuję na reformę sądownictwa ażeby móc rozliczyć nieudolnych polityków z PO i PSL którzy pozwalały przez całe lata na wyłudzanie podatku VAT, dlatego pieniędzy nie było na nic.

 • AntyPis

  Marian, lecz się na nogi bo na głowę już za późno.

 • Marian

  Nie ma takiej potrzeby, niech się leczą świry którzy głosują na debili z PO.

 • Marian

  Marianku a odebrałeś już wypłatę za trolli??

 • Marian

  A kto płaci, jeżeli ty to daj znać.

 • Wos

  On już tylko bierze, więc tych co na to [...]ją ma gdzieś

 • Deomateo

  Jak masz urojenia to zgłoś się do lekarza.

 • henry2

  Przecież, to jest skandal, żeby przeciągać remont w nieskończoność. Remontowany odcinek ul. Hajduckiej miał być gotowy do końca zeszłego roku. A gdzie kontrola postępu prac ze strony zleceniodawcy. Za co ci ludzie biorą pieniądze.

 • Henek

  3 maja i ludzi tam pracujących z łyśmy kierownikiem zgłosić do programu Zlomowisko.pl

 • Babel

  Najwięcej czasu poświęcają na wykonywanie złomu i kabli i na oczach obieranie kabli a potem majster zamiast pilnować prac jeździ na zlomowiec a co do stanu no których pracowników nie powiem w jakim stanie pracują mowa o odcinku3 mają przy wodociagach

 • Leni234

  Wine za caly ten "[...]" ponosi nikt inny jak tylko niedoleznicy ze Spolki Tramwaje Slaskie.W ogloszonych przetragach stawiaja kosmiczne warunki tylko w temacie specjalistow .Firmy majace dobrych specjalistow z odpowiednim wyksztalceniem jak i stazem i kwalifikacjami,daja sobie "slono" zaplacic,a TS wybiera te firmy ,ktorych cena wykonania prac jest najnizsza.Firmy aby utrzymac sie na rynku obnizaja swoje rozczenia,aby zdobyc tylko przetarg,gdyz konkurencja jest zbyt duza,a pracy malo.Pozniej dochodzi do takich sytuacji,ze terminy nie sa planowo dotrzymane.Tramwaje Slaskie jeszcze nigdy nie dokonczyli jakichkolwiek inwestycji wg zalozonego planu-nie tylko w Chorzowie lepiej na Slasku i Zaglebiu .Jedna jedyna inwestycja byla jak mi wiadomo wykonana przed czasem-ale to tylko jedna.

 • Mojkotr

  Nie ważne kiedy ważne żeby to skończyli Jak już tyle czekamy to i poczekamy jeszcze Ważne żeby to było do porządku zrobione Żeby za 6 miesięcy po ukończeniu prac nie robili jakiś poprawek

 • Potwór

  Oni patrzą swoich interesów, mieszkańcy to dla nich balast.Myślę że gdyby w samorządzie miasta zarządzali politycy z PiS to było by o niebo lepiej.Możemy wziąć przykład z innych miast gdzie rządzi PO,tam robią wszystko żeby nic nie robić a zarobić.Nie dajmy się nabrać w następnych wyborach samorządowych.

 • Marta

  Całkowicie Pana popieram, odsłania pan patologię która się zakorzeniła w strukturach PO.Na to nie może być przyzwolenia.Życzę Panu sukcesów w walce z hejterami z ratusza.

 • Romek

  Trolle ruskie w akcji.

 • Potwór

  Nie wiesz że Ruskie trolle atakują rząd PiS.Myślenie nie boli.

 • Olek

  Wypad warszawski wsioku. Pół Amy leje z ciebie.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również