Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie zamontowano tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej

 • Dodano: 2021-04-26 11:15

W sobotę, 24 kwietnia, Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa poinformował, że w mieście rozpoczął się długo oczekiwany montaż tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Pojawi się tu 6 takich tablic.


W chorzowskim Centrum Przesiadkowym, a dawniej na przystanku Chorzów Rynek zatrzymuje się wiele linii tramwajowych (6, 11, 17, 19, 40) i autobusowych (22, 48, 74, 92, 98, 139, 165, 190, 192, 632, 663, 664, 665, 820, 830, 830N, 840, 840N, 974, 998). To jeden z głównych węzłów przesiadkowych. Stanowisk jest tu wiele, a przy każdym rozkład jazdy konkretnego tramwaju/autobusu. Do tej pory osoby rzadko korzystające z komunikacji miejskiej czy słabo orientujące się w tym, przy którym stanowisku zatrzymuje się jaka linia, nerwowo biegały od jednego do drugiego w poszukiwaniu rozkładu. Teraz będą one wyświetlane na sześciu dobrze wyeksponowanych tablicach.


- Tablice będą pokazywać rzeczywisty czas oczekiwania na przyjazd autobusu czy tramwaju. Wkrótce ta i inne funkcje będą udostępnione, nie tylko na przystankach, ale również na naszych telefonach – wskazał Marcin Michalik.

Na tablicach wyświetla się godzina przyjazdu tramwaju i autobusu, ale nie tylko

Informacje wyświetlane na tablicach Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej znacznie ułatwiają podróżowanie. Osoby korzystające z pojazdów komunikacji miejskiej spoglądając na nie błyskawicznie poznają godzinę przyjazdu wyczekiwanego autobusu czy tramwaju, ale dowiedzą się także o ewentualnych opóźnieniach. Dzięki nim otrzymamy także informacje dotyczące jakości powietrza, objazdów czy utrudnień drogowych. Nerwowe przeglądanie papierowych rozkładów może już odejść do lamusa.  

To jednak nie wszystko, bowiem jak informuje biuro prasowe Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii końca dobiegają prace nad mobilną aplikacją, która wkrótce zostanie udostępniona. Będzie dostępna na smartfony z systemem operacyjnym Android oraz iOS.

- Na drogi Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii każdego dnia wyjeżdża ponad 1500 pojazdów, które obsługują ok. 7 tysięcy przystanków. Na tych, z których korzysta największa liczba pasażerów, od kilku lat instalowane są stacjonarne, elektroniczne tablice, pokazujące za ile minut przyjedzie dany pojazd komunikacji miejskiej ZTM – czytamy w komunikacie GZM.

Zmodernizowano także portal SDIP 2. Jego unowocześniona wersja właśnie została uruchomiona i można ją znaleźć pod adresem https://sdip.metropoliaztm.pl. Co się zmieniło? Jak wskazuje Jacek Brzezinka, wprowadzono m.in. możliwość śledzenia wybranego pojazdu na mapie, prezentowane dane uzupełnione zostały również o numer kursu, numer boczny pojazdu i identyfikator przewoźnika.

Modernizacja portalu SDIP 2, to jedno z działań podejmowanych przez GZM, którego celem jest poprawa funkcjonowania elektronicznych kanałów komunikacji z pasażerami. Integralną część portalu będzie również mobilna aplikacja, która będzie dostępna dla użytkowników systemu Android oraz iOS. Prace nad nią dobiegają końca i wkrótce zostanie opublikowana w Sklepie Play oraz AppStore. 

Komentarze (3)    dodaj »

 • Pasażer

  Te przystanki na których jest najwięcej ludzi,to po co na chebziu się świeci tablica na przystanku 11-ki jak ona nie pojedzie jeszcze z 2 lata

 • ***** ***

  Fajnie, fajnie tylko czemu dopiero teraz i tylko 6 tablic?

 • Ludek

  No i fajnie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również