Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie znika zabytkowa rzeźnia. Wyburzono kolejne budynki!

 • Dodano: 2020-02-17 07:00, aktualizacja: 2020-02-17 13:45

Z terenu zabytkowej rzeźni w Chorzowie zniknęły kolejne budynki. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykreślił z rejestru zabytków część obiektów, a Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na ich wyburzenie. 

W zabytkowej rzeźni pozostały jedynie dwa budynki z portiernią

Z kompleksu zabytkowej rzeźni zostały już tylko dwa budynki  portiernią – tak kończy się historia jednego z najciekawszych zabytków Chorzowa. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykreślił z rejestru zabytków kolejne budynki kompleksu, co otworzyło prywatnemu właścicielowi drogę do ich rozbiórki. Jak informuje chorzowski magistrat pozwolenie na prowadzenie robót rozbiórkowych m.in. komina czy budynku maszynowni wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. 

- Miasto Chorzów, choć nigdy nie było właścicielem rzeźni, starało się aktywnie włączyć w proces ochrony zabytkowego kompleksu. Dwukrotnie Prezydent Miasta zwracał się do Wojewody o zgodę na wszczęcie procedury rozwiązania prawa użytkowania wieczystego z właścicielem. Niestety Wojewoda nie przychylił się do tego wniosku. Fakt, że rzeźnia należy do prywatnego inwestora ogranicza możliwości działania samorządu – tłumaczy Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chorzów.

Wkrótce po zabytkowej rzeźni w Chorzowie pozostanie tylko wspomnienie

Chorzowska rzeźnia została zbudowana na początku 20. wieku, była wtedy jednym z największych tego typu zakładów na Górnym Śląsku. Część obiektów kompleksu została wpisana do rejestru zabytków w 1985 roku, gdy w zakładzie trwała jeszcze produkcja. Zakłady mięsne działały tu do połowy lat 90. ubiegłego wieku, później kompleks przeszedł w prywatne ręce i... od tego czasu niszczeje. W 2013 roku z rejestru zabytków wykreślono pierwszy z budynków zakładu. Później wykreślano i wyburzano kolejne. I pewnie to samo spotka dwa ostatnie budynki zabytkowego kompleksu.

- Po raz kolejny wyrażamy ubolewanie nad tym, że właściciel niedostatecznie zadbał o zabytek, nie zabezpieczył go, a to doprowadziło teren rzeźni do ruiny – podkreśla rzecznik chorzowskiego magistratu.

Los zabytkowej rzeźni w Chorzowie to przykład bezradności samorządu, gdy brak jest woli współpracy ze strony organów państwa. W sprawie niszczejących budynków wielokrotnie interweniował Miejski Konserwator Zabytków, a prezydent Chorzowa złożył do wojewody śląskiego wniosek o wyrażenie zgody na rozwiązanie prawa użytkowania wieczystego – taka zgoda nie została jednak wydana. Sprawa złego stanu zabytkowych budynków kilka razy trafiała także do prokuratury, ale to także niewiele dało... a wkrótce przy ulicy Krakusa pozostanie jedynie pusty plac.
 

Google NewsSubskrybuj mojChorzow.pl z Google News

Komentarze (12)    dodaj »

 • Marco

  Oto przykład jak prywatny właściciel ma za nic jakiekolwiek umowy, przepisy i urzędy. Bezsilność władz miejskich, nie mających poparcia ani w województwie, ani i ministerstwie jest wprost porażająca. A przykładów można by mnożyć i mnożyć i mnożyć w każdym mieście, powiecie, województwie. To się nazywa "przestrzeganie prawa" w tym kraju.

 • assl

  Nie będzie pustego placu. Wybudują osiedle apartamentowców.

 • Amiga

  Porażka. Rozp...... Każdy potrafi.

 • David Lloyd George

  Dać małpie zegarek!

 • RR

  bardzo dobrze bo od wielu lat tam sa same zgliszcza i syf... Ci ktorzy nie popieraja tej nocle[...]i bezdomnych i alkoholikow polecam sie tam przejechac i zobaczyc jak to wyglada a nie slepo krzyczec ;) oby tylko powstalo cos wartosciowego a nie blokowisko.

 • Kum

  Ciekawe kto jest właścicielem tego zabytku. Pewnie jakaś szycha że przez tyle lat go głaskali a teraz wszystko pozwolili wywieźć na hasiok. Porażka

 • rocco

  ktoś ma cel by to zniszczyło się potem posprzątać plac sprzedać deweloperowi na nowe mieszkania lub postawić nowego Aldika u nas się nie dba o zabytki bo po co to komu takie podejście państwa i prywatnych właścicieli

 • HANYS

  Rozpieprzyć wszystko to potrafi obecną władza.

 • Tys prowda

  Godosz fest głupoty!To już się działo za tego ryżego paszkwila i jego bandyckiej świty!

 • Jo

  I przyszła lepszo zmiana

 • Hanysek

  Od stu lat Polacy rozpieprzają Śląsk. Niezależnie od opcji politycznej.

 • Szakalczarny

  Jacy "Slazacy"? Wy, przyjezdni. Teraz jest tylko max 20% a reszta mieszańce i wieś.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również