Wiadomości z Chorzowa

W chorzowskim ZOO wykluł się pingwin Humboldta! 

  • Dodano: 2021-11-22 10:15, aktualizacja: 2021-11-22 13:10

Jesteście gotowi na najgorętszy news dnia? W chorzowskim ZOO wykluł się pingwin Humboldta! To pierwsze młode tego gatunku, które przyszło na świat w Śląskim ZOO. Obecnie wraz z rodzicami przebywa w budynku hodowlanym. 

- Jest to pierwszy przychówek pingwina Humboldta w naszym zoo. Gatunek ten powrócił do Chorzowa w 2020 r. po 43 latach nieobecności. Poprzednio w zoo przebywały trzy osobniki, które nie doczekały się nigdy potomstwa. Tym razem grupa jest większa – liczy obecnie 15 osobników. Fakt, że doczekaliśmy się pierwszego przychówku już w kolejnym roku po sprowadzeniu ptaków, świadczy o tym, że mają one zapewnione dobre warunki życia oraz odpowiednią opiekę ze strony pracowników zoo. Zaobserwowaliśmy, że w grupie zawiązały się jeszcze dwie pary, dlatego mamy nadzieję, ze w kolejnym roku i one doczekają się potomstwa - informują pracownicy ZOO. 

W chorzowskim ZOO wykluł się pingwin Humboldta

Pingwin Humboldta wykluł się 3 października, gdy kolonia przebywała jeszcze na wybiegu zewnętrznym. Rodzice na zmianę wysiadywali jajo przez 46 dni. 

- Od pierwszej chwili po wykluciu otoczyli młode opieką pilnując, by nic mu nie zagrażało. Początkowo cała rodzina przebywała w jednej z jam lęgowych na wybiegu zewnętrznym, chroniąc w ten sposób swojego potomka. Rodzice na zmianę podchodzili do opiekunów podczas karmienia tak, by stale jedno z nich przebywało z młodym. Od początku oboje aktywnie uczestniczą w jego wychowaniu, karmiąc go oraz dbając o bezpieczeństwo - tłmaczą pracownicy ZOO. 

Gdy zrobiło się chłodniej, rodzina wraz z resztą grupy przeniesiona została do wnętrza budynku hodowlanego. 

- Dla zapewnienia komfortu, cala trójka umieszczona została w osobnym pomieszczeniu hodowlanym, w którym opiekunowie zaaranżowali budkę, która zastępuje jamę lęgową zajmowaną przez ptaki na wybiegu. Otoczenie budki wysypane zostało grubym żwirem, służącym ptakom do masażu stóp, zastępując strukturę naturalnego podłoża - czytamy na stronie śląskiego ZOO. 

Ptaki są obecnie niewidoczne dla zwiedzających – obserwować je będzie można wiosną na wybiegu. Do tego czasu dorastanie małego pingwinka śledzić będzie można w relacji prowadzonej przez Radio Katowice na radiowym kanale w portalu youtube.com.

Obecnie młode nie porusza się jeszcze po pomieszczeniu – rodzice niechętnie pozwalają mu na opuszczanie gniazda, a jeśli do tego dochodzi, to zawsze pod opieką jednego z dorosłych. 

- Z czasem młode zacznie nabierać odwagi i stanie się bardziej samodzielne. Przed nim jeszcze sporo wyzwań – będzie musiało nauczyć się samodzielnie jeść, opanować sztukę pływania oraz poznać resztę kolonii. Wszystkie te etapy będą rozłożone w czasie, gdy maluch będzie dorastał. Teraz jest jeszcze niewielki. Jego ciało pokryte jest młodzieńczymi piórami, różniącymi się od upierzenia dorosłych osobników. Z tego względu młode nie wchodzi jeszcze do basenu  - tłmaczą pracownicy ZOO. 

Warto przypomnieć, że pingwiny wróciły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w lutym 2020 roku po 43 latach nieobecności. 

Pingwiny, które zamieszkały w Chorzowie to zagrożony gatunek

Chorzowskie nieloty to pingwiny Humboldta, nazywane również pingwinami peruwiańskimi, w naturze występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę.

- Są to średniej wielkości ptaki, osiągające 56–70 cm długości ciała i wagę około 3.6-5.9 kg. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na około 32 000 osobników – podaje chorzowskie ZOO.

Budowa obiektu dla pingwinów została zakończona w listopadzie 2019 r. Obiekt powstał na wcześniejszym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. Zwiedzający mogą obserwować pingwiny na wybiegu zewnętrznym, pośród skał i zakamarków. Możliwa jest również obserwacja ptaków pod wodą dzięki umożliwiającej to konstrukcji basenu.

Ze względu na warunki atmosferyczne, 10 listopada, pingwiny zostały przeniesione do wnętrza budynku hodowlanego. Na wybiegu ponownie będzie można je obserwować wiosną.

Poprzednio pingwiny w Chorzowie można było oglądać w 1977 roku

Pierwsze pingwiny trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 1963 r. Były to trzy pingwiny Humboldta, które przypłynęły do Polski z Holandii na pokładzie PZM "Świetlik". 

- Nieloty szybko zyskały sympatię zwiedzających i stały się ich ulubieńcami - co rok odwiedzało je około 1 milion osób. W archiwach przetrwało bardzo niewiele informacji dotyczących obecności tego gatunku w kolekcji ogrodu – przypomina Śląski Ogród Zoologiczny.

Z zachowanych danych wynika, że pingwiny oglądać można było w śląskim zoo do października 1977 roku.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Lord

    Gratulacje dla mamy :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również