Wiadomości z Chorzowa

W obliczu zarazy – jak Górny Śląsk walczył z cholerą? Spotkanie w MGPE

  • Dodano: 2024-11-21 09:15

Cholera, jedna z najgroźniejszych epidemii w historii, w XIX wieku zbierała tragiczne żniwo na Górnym Śląsku. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak przebiegała ta choroba, jakie środki podejmowano, aby ją powstrzymać, i jakie ślady tamtych wydarzeń przetrwały do dziś?

Historia epidemii cholery na Górnym Śląsku

Podczas wykładu „W obliczu epidemii. Cholera na Górnym Śląsku w XIX w.” Anna Kulczyk z Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych opowie o genezie i przebiegu tej straszliwej choroby w naszym regionie. Dowiecie się, czym były kordony sanitarne oraz dlaczego władze decydowały się na drastyczne kroki, takie jak zalecenie zabijania przydomowych zwierząt w rejonach objętych epidemią.

Jak minimalizowano ryzyko zachorowania?

Wykład rzuci światło na codzienne życie w czasie zarazy. Jakie jedzenie było zalecane, a czego należało unikać, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania? Czy alkohol był akceptowalnym środkiem ochronnym? Jak wyglądały specjalne „baraki choleryczne” dla chorych i jak traktowano zmarłych?

Cmentarze choleryczne – świadectwa przeszłości

Wielu zmarłych na cholerę spoczęło na specjalnych cmentarzach cholerycznych. Czy wciąż można je znaleźć na Górnym Śląsku? Wykład odpowie na to pytanie, przybliżając sposób grzebania ofiar epidemii i związane z tym obyczaje.

Epidemia i prawo – surowe kary za łamanie przepisów

Czy za nieprzestrzeganie nakazów władz w czasie epidemii można było zostać ukaranym śmiercią? To kolejny temat, który zostanie poruszony podczas wykładu, ukazując surowość i determinację ówczesnych władz w walce z zarazą.

28 listopada, godz. 18.00

W obliczu zarazy – jak Górny Śląsk walczył z cholerą? Spotkanie w MGPE

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również