Wiadomości z Chorzowa

W ubiegły weekend Pola Marsowe w Parku Śląskim stały się areną zawodów balonów!

  • Dodano: 2021-07-05 15:30, aktualizacja: 2021-07-05 17:47

W ubiegły weekend Pola Marsowe w Parku Śląskim stały się areną zawodów balonów na ogrzane powietrze. Przez weekend, 19 profesjonalnych załóg baloniarskich rywalizowało o puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

- Śląskie Zawody Balonowe przeszły do historii. Trzeba powiedzieć, że dzięki świetnym zawodnikom przez dwa dni niebo nad województwem śląskim było pełne atrakcji. Gratuluję wszystkim uczestnikom. Szczególne brawa dla zwycięzców. To było widowiskowe upamiętnienie Powstań Śląskich - napisał marszałek Jakub Chełstowski.


Zawody balonowe w Chorzowie. Na czym polegała rywalizacja? 

Otóż w tej dyscyplinie szybkość jest ważna, jednak to precyzja jest najistotniejszym czynnikiem. Zawodnicy musieli przebyć wyznaczony dystans nie tylko jak najszybciej, ale też wykazać się nie lada zwinnością, zrzucając na końcu trasy marker w postaci ciężarka ze wstążką najbliżej znaku wyznaczonego na ziemi.

Konkurencji było jednak więcej i miały dość osobliwe nazwy, takie jak np. "hare and hound" (pogoń za lisem). Polegała ona na tym, że jeden z balonów wystartował ze wspólnego miejsca 10-15 min przed resztą i jego celem było zgubić innych pilotów, aby jak najmniejsza liczba balonów doleciała do punktu jego lądowania.


Balony były widziane też nad Katowicami i sąsiednimi miastami

Na szczęście pogoda dopisała, bo zawody mogły się odbyć tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych. Impreza zakończyła się w niedzielę wieczorem. O godz. 18.30 wystartował pokazowy przelot wszystkich balonów. 

Organizatorem zawodów był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Parku Śląskiego w Chorzowie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Za produkcję odpowiadają natomiast: Skywalkers Balloon Club oraz Agencja Artystyczna GAMA. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również