Wiadomości z Chorzowa

Wakacyjna historia pojazdu

 • Dodano: 2021-08-17 09:00

Wyczekiwany urlop dopiero przed Wami i planujecie wybrać się na niego nowym samochodem? A może – akurat teraz podjęliście decyzję, że czas na zmianę auta? Przed zakupem, warto mieć pewność. To, czego nie widać gołym okiem, można sprawdzić dzięki e-usłudze Historia Pojazdu. 

Za darmo, w kilka chwil, z dowolnego miejsca – przez internet. Wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl, aby dowiedzieć się, czy nasz wymarzony samochód, motocykl lub inny pojazd nie był np. złomowany albo – czy nie ma przekręconego licznika.

Bez stresu

Nie możecie pozbyć się obaw, że sprzedawca coś ukrywa? A może – nie jest pierwszym właścicielem pojazdu i nie zna do końca jego przeszłości?

Wszystko, czego potrzebujecie, aby przed i po zakupie spać spokojnie, to:

 • Numer rejestracyjny
 • Numer VIN
 • Data pierwszej rejestracji

Dane te znajdziecie m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Jeśli już je macie, wystarczą trzy proste kroki, aby poznać prawdę o wymarzonym aucie:

 1. Wejdź na stronę historiapojazdu.gov.pl.
 2. Wpisz dane w odpowiednich polach.
 3. Kliknij: „Sprawdź pojazd”.

Gotowe! Na ekranie wyświetlą się informacje, których szukasz. Otrzymany raport możesz łatwo zapisać, a jeśli trzeba – również wydrukować.

Chcesz sprawdzić pojazd, który nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce? To też żaden problem! W takiej sytuacji potrzebny będzie jednak profil zaufany. Jeśli jeszcze go nie masz – załóż. To również nic nie kosztuje, a bardzo się przydaje.

Na kliknięcie

Wiecie już jak skorzystać z Historii Pojazdu (i dlaczego warto), to teraz trochę więcej o tym, czego możecie się dowiedzieć dzięki tej e-usłudze.

Jeśli auto jest zarejestrowane w Polsce, sprawdzicie m.in.:

 • dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
 • terminy okresowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w  tym wynik badania oraz informację czy posiada aktualne badanie,
 • informację o dodatkowych badaniach technicznych,
 • odczyt drogomierza zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się informacje o odczycie drogomierza począwszy od 2014 r.),
 • odczyt drogomierza/y zarejestrowany podczas kontroli drogowej,
 • informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
 • informację o szkodzie istotnej (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów dane o szkodzie istotnej gromadzi się od 1 marca 2020 r.),
 • liczbę właścicieli i współwłaścicieli oraz województwo rejestracji,
 • czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony lub posiada informację o odnalezieniu pojazdu lub zakończeniu poszukiwań,
 • informację dotyczącą daty zbycia pojazdu,
 • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
 • informację, czy pojazd był czasowo wycofany z ruchu i ponownie dopuszczony do ruchu po czasowym wycofaniu.

Wszystkie te informacje pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

- Dzięki naszej e-usłudze można sprawdzić też auta m.in. z Niemiec, Francji, Słowenii, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii, USA i Kanady. Dzięki niej dowiemy się, czy nie były kradzione, złomowane, czy nie mają przekręconego licznika, czy nie służyły jako taksówka lub nie były zalane – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Informacje prezentowane w sekcji „Dane zagraniczne” pochodzą z systemów zewnętrznych.

W liczbach

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do tego, że Historia Pojazdu to najlepszy sposób na pozbycie się stresu przed zakupem używanego samochodu lub motocykla, a poza tym – prawdziwa kopalnia wiedzy!

Jeśli potrzebujecie dodatkowego argumentu – zostawiliśmy go na koniec. To jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. A to znaczy, że inni świetnie już ją znają – i korzystają! Nie wierzycie?

Tylko w lipcu z Historii Pojazdu skorzystano 25 517 870 razy, w czerwcu - 22 137 964 razy, w maju - 25 545 700 razy. e-Polak potrafi!

Kierowcy, pasażerowie – mamy dla Was jeszcze więcej propozycji. To m.in. takie e-usługi jak: Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, Sprawdź swoje punkty karne, czy Bezpieczny autobus. A także absolutny hit – mPrawo Jazdy dostępne w aplikacji mObywatel, czyli cyfrowym portfelu na dokumenty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również