Wiadomości z Chorzowa

Walka o Żabie Doły trwa. Mieszkańcy organizują demonstrację

 • Dodano: 2023-05-09 14:00

W najbliższy czwartek na chorzowskim Rynku odbędzie się demonstracja przeciwko zniszczeniu Żabich Dołów. Firma z Bytomia chce rozebrać dawne nasypy znajdujące się na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Władze Chorzowa dwukrotnie wyraziły sprzeciw, jednak został on uchylony przez wojewodę śląskiego. Sprawa została skierowana do sądu.

Żabie Doły zagrożone?

Bytomska firma JK Technology zgłosiła w Urzędzie Miasta Chorzów zamiar wykonywania robót budowlanych na terenie Żabich Dołów w czerwcu zeszłego roku. Prace miały polegać na rozebraniu dawnych nasypów kolejowych. Władze Chorzowa wniosły sprzeciw do zgłoszenia firmy – uzasadniono go tym, iż zakres planowanych robót wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a z kolei wykonywanie prac wymagających tego pozwolenia narusza założenia uchwały o uznaniu Żabich Dołów za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Warto dodać, że usunięcie nasypów wiąże się z wycinką 820 drzew. 

Niestety, firma odwołała się od sprzeciwu władz Chorzowa. Wojewoda śląski uznał sprzeciw chorzowskiego magistratu za bezzasadny. Powołał się na prawo budowlane, wedle którego to właśnie wojewoda podejmuje decyzje o prowadzeniu robót na obszarze kolejowym, za który uznano Żabie Doły.

Gdy wojewoda śląski przekazał zgłoszenie o zamiarze rozbiórki nasypów na terenie Żabich Dołów do prezydenta Chorzowa, ten ponownie wniósł sprzeciw. Wojewoda ponownie go uchylił, dlatego władze miasta postanowiły skierować sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Swoje poparcie dla inicjatywy obrony Żabich Dołów wyraziły także władze Bytomia i Piekar Śląskich, gdyż część Żabich Dołów leży również na ich terenie.

Pełna mobilizacja wśród mieszkańców

Żabich Dołów nie bronią tylko władze Chorzowa, Piekar Śląskich i Bytomia, ale także mieszkańcy tych i okolicznych miast. Wyjaśniają, że Żabie Doły to nie tylko miejsce odpoczynku i rekreacji, ale także teren dzikiej przyrody.

- Zasięg terytorialny ZPK Żabie Doły obejmuje powierzchnię 226,2 ha miast Bytom, Chorzów i Piekary Śląskie i stanowi przestrzeń rekreacyjną nie tylko dla mieszkańców tych miast, ale również dla miast ościennych. Jest ostoją co najmniej 129 gatunków ptaków lęgowych, z których co najmniej 17 gatunków jest nielicznych w skali Górnego Śląska. Co ważne, gatunki lęgowe, stanowią tu ok. 30% wszystkich gatunków lęgowych w Polsce – czytamy w petycji, którą mieszkańcy chcą skierować do wojewody śląskiego.

Petycję, o której mowa, podpisało już niemalże 4 tysiące osób. Aby jeszcze dobitniej wyrazić swój sprzeciw, mieszkańcy organizują demonstrację, która odbędzie się w najbliższy czwartek (11 maja) o 16:00 na Rynku 1 w Chorzowie.  Wspólnie będą wyrażali sprzeciw wobec planowanych przez bytomską firmę robót. Demonstracja będzie także okazją do podpisania petycji.

Osoby zaangażowane w obronę Żabich Dołów chcą także zorganizować cichy przemarsz po nasypie, który ma zostać rozebrany – szczegóły wydarzenia zostaną podane niebawem.

Aby wesprzeć inicjatywę obrony Żabich Dołów, podpisz petycję do wojewody śląskiego!

PODPISZ PETYCJĘ

Żabie Doły – wyjątkowa ostoja przyrody

Żabie Doły to zespół przyrodniczo-krajobrazowy, znajdujący się na terenie 3 miast: Chorzowa, Bytomia oraz Piekar Śląskich. Decyzję o ochronie tego terenu podjęła Rada Miasta Chorzów w 2018 roku. To miejsce spacerów i odpoczynku, ale także schronienie prawie 130 gatunków ptaków. 

Komentarze (16)    dodaj »

 • Nie dla zniszczenia ŻD

  Do prokuratury sprawę zgłosić, poznamy lobbystów i grupy interesów.

 • Werk SH

  Jestem pewien że żaden z was wylewających tu żale nie przyjdzie na protest. Kurtyna! Jak by piwo za darmo rozdawali to byście się pozabijali.

 • Wicary

  No i miałeś rację. Przyszło 20 osób.

 • Ślązak

  Jak będzie dalej wybierać [...]a na nera to będzie Chorzów zanikać!

 • Chorzowianin

  Czytałem, że poprzedni właściciel chciał odsprzedać te działki (nasypy) miastu Chorzów ale miasto chciało mu zapłacić cenę niższą niż była cena zakupu i latami ociągało się z opracowaniem operatu szacunkowego a na dodatek był poniekąd szantarzowany przez podniesienie opłaty za dzierżawę wieczystą. Tak więc władze miasta też nie są czyste w tej sprawie. Niestety.

 • proste i logiczne

  Jeżeli ktoś przepłacił za teren (nasyp), a potem chciał odzyskać pieniądze to jego wina. Miasto nie zapłaci więc niż to wynika z operatu szacunkowego. Dalej nie ma co komentować.

 • Chorzowianin

  tylko gdzie ten operat?

 • Nie dla zniszczenia ŻD

  Do prokuratury sprawę zgłosić, poznamy lobbystów i grupy interesów.

 • Tadek

  Tutaj same wypowiedzi jelenia spod znaku nieuka. Miasto Chorzów miało kilka lat na rozwiązanie tej sprawy. Mnie nie dziwi że gość się wnerwił. Wszyscy wszystko olewają a jak przychodzi co do czego to płacz. [...]owaci wszyscy jesteście w tym mieście. Typowe hanysy. Pyski jak z Chorzowa do Dallas a gdy rodzi się problem to nie przyjdzie żaden nawet chorągiewką pomachać.

 • chorzowski

  W mojej opinii teren jest wystarczająco chroniony i tylko Wojewoda śląski mając dokładną wiedzę wydał zgodę prywatnemu inwestorowi na rozebranie dawnego nasypu, który jest prawnie chroniony. Oby Sąd unieważnił tą wadliwą prawnie decyzję. Niestety żyjemy w takim państwie prawa, że obojętnie jaki status nadamy Żabim Dołom to Oni wszystko mogą i KROPKA.

 • Jacek Greń

  Ciekawe do czego ta inwestycja ma prowadzić, zozebrac ale w jakim celu ja się pytam?

 • Chorzowianin

  pozyskać kruszywo z którego zbudowano nasyp

 • kurde bele

  posiory Raus ze Oberschlesien!!!

 • SH

  Wojewoda Śląski z Prawa i Sprawiedliwości wydał zgodę na likwidację (rozebranie) nieczynnego nasypu kolejowego. Ten wyjątek może stanowić regułę i kolejne nasypu mogą zostać zlikwidowane, a te urokliwe miejsce przestanie istnieć. Czym kierował się wojewoda z PiS???

 • chorzowianin

  Jestem przeciw decyzji Wojewody z PiS pozwalającej na rozebranie nasypu kolejowego. Taka gospodarka rabunkowa doprowadzi do zniszczenia unikatowej floty i fauny oraz niesamowitego ukształtowania terenu. Czytając decyzje zastanawiam się w jakim stopniu była to niekompetencja, a w jakim celowe działanie? Nie dla zniszczenia Żabich Dołów!

 • Lord

  Łapy precz od tego miejsca.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również