Wiadomości z Chorzowa

Ważna informacja - dowody osobiste

  • Dodano: 2021-11-04 06:30, aktualizacja: 2021-11-04 06:37

Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Chorzów informuje, że w piątek, 5 listopada br., tylko do godz. 12.00, będzie można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, odebrać dowód i załatwić inne sprawy z obszaru dowodów osobistych . Skrócenie czasu obsługi związane jest z zablokowaniem dostępu do Rejestru Dowodów Osobistych dla urzędników. Ma to na celu bezpieczne wdrożenie rządowych rozwiązań technicznych, które umożliwią wyrobienie nowego dokumentu tożsamości. 

Od poniedziałku, 8 listopada, mieszkańcy będą mogli już składać wnioski o dowód osobisty według nowych regulacji dostosowanych do wymogów Unii Europejskiej. Nowe dokumenty będą wyposażone w warstwę elektroniczną, o wysokim stopniu zabezpieczenia, która oprócz wizerunku twarzy posiadacza zawierać będzie również odciski palców. Dodatkowo, w warstwie graficznej pojawi się odręczny podpis właściciela, a także literowy skrót PL na tle flagi Unii Europejskiej. Pobranie odcisków palców oraz złożenie własnoręcznego podpisu będzie miało miejsce w urzędzie.  A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty. Jedynie w przypadku ubiegania się o dokument dla dzieci do 12. roku życia możliwe będzie złożenie wniosku za pośrednictwem usługi elektronicznej. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Nowością będzie także tzw. mobilna stacja urzędnika. To rozwiązanie dla osób starszych, obłożnie chorych czy z niepełnosprawnością, które nie mogą osobiście stawić się w urzędzie. Urzędnicy Referatu Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych za pomocą mobilnej stacji będą mogli pobrać od tych osób odciski palców, a podczas wydania dowodu je zweryfikować. Przenośna stacja pozwoli także aktywować warstwę elektroniczną dokumentu, co obecnie jest możliwe tylko w urzędzie.

Należy pamiętać, że wszystkie osoby posiadające ważne dowody osobiste, wydane zgodnie z dotychczas obowiązującym wzorem, nie będą musiały ich wymieniać. Z tych dokumentów będzie można korzystać do momentu utraty ich ważności. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również