Wiadomości z Chorzowa

Wielkanoc 2021 bez tradycyjnego święcenia pokarmów i procesji rezurekcyjnej

  • Dodano: 2021-03-31 06:45, aktualizacja: 2021-03-30 22:32

Tegoroczne święta wielkanocne będą wyglądały podobnie jak w ubiegłym roku. W związku z pandemią koronawirusa i panującymi obostrzeniami spędzimy je w kameralnym gronie. We wszystkich chorzowskich parafiach zrezygnowano z tradycyjnego święcenia pokarmów oraz procesji rezurekcyjnej.


Tak będzie we wszystkich chorzowskich kościołach, w tym: św. Antoniego, św. Jadwigi, św. Wawrzyńca, św. Floriana, Wniebowzięcia NMP, św. Józefa, św. Marii Magdaleny, Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza, Ducha Świętego, św. Franciszka z Asyżu, NSPJ, św. Barbary, Matki Bożej Nieustającej Pomocy i świętej Rozalii.

- Na czas zwiększonych ograniczeń sanitarnych od 27 marca udostępnione zostają chór oraz boczna kaplica naszej świątyni. Prosimy o zachowane limitu osób, który w naszej świątyni wynosi 80 osób. W tym roku nie będzie tradycyjnego świecenia pokarmów, ani procesji rezurekcyjnej – głosi komunikat opublikowany przez parafię św. Antoniego w Chorzowie.


Informacja o wprowadzonych zmianach została zakomunikowana we wszystkich chorzowskich parafiach.

- Nie odbędzie się tradycyjne poświęcenie pokarmów, zachęcamy Was jednak, aby korzystając z podanej na stronie internetowej modlitwy dokonać błogosławieństwa posiłku w gronie swojej rodziny przed śniadaniem wielkanocnym – informują księża z parafii Wniebowzięcia NMP w Chorzowie.

Chorzowskie parafie dostosowały się do zarządzenia wydanego przez arcybiskupa katowickiego.

- Zaniechamy urządzania procesji rezurekcyjnej, ze względu na trudności w zachowaniu dystansu między wiernymi, którego domagają się wymogi sanitarne. Z tych samych względów nie organizujemy tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów – wskazuje arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc.

Obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy św.

Arcybiskup wskazał także, że zaleca się, aby przed śniadaniem wielkanocnym rodzina uczestniczyła w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Nadal obowiązuje też ogólna dyspensa udzielona wiernym archidiecezji katowickiej od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. 

- W aktualnej sytuacji serdecznie zachęcam wiernych do duchowej łączności, szczególnie w liturgii dni Wielkiego Tygodnia, za pośrednictwem transmisji telewizyjnych i radiowych, a także do korzystania z transmisji archidiecezjalnych lub parafialnych celebracji, udostępnianych za pośrednictwem Internetu – wskazuje arcybiskup Wiktor Skworc.

O spędzenie świąt Wielkiej Nocy w kameralnym gronie apeluje premier Mateusz Morawiecki.

- Nadchodzące Święta Wielkanocne spędźmy odpowiedzialnie i bezpiecznie - w ograniczonym gronie rodzinnym – podkreśla premier Morawiecki.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • Piszkitle

    Kolega Głódź nie będzie zadowolony z takiego obrotu sprawy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.