Wiadomości z Chorzowa

Wielkie gotowanie żuru na Rynku w Chorzowie. Rozdano tysiąc porcji! [ZDJĘCIA]

 • Dodano: 2019-11-17 07:00, aktualizacja: 2019-11-17 09:40

Ogromny gar i wielkie gotowanie na Rynku w Chorzowie. Rozdano tysiąc porcji żuru! Akcję zorganizowano z okazji, przypadającego 17 listopada, Światowego Dnia Ubogich oraz po to, by przypomnieć o, największej w regionie, Wigilii dla Samotnych.

300 litrów żuru i ogromna ilość dobrego serca na Rynku w Chorzowie 

Wystarczy gar o pojemności 300 litrów i 30 litrów zakwasu, a do tego po 30 kg mięsa, ziemniaków, cebuli i marchwi. Dodatkowo 500 jajek i przyprawy plus... ogromna ilość dobrego serca – tak powstało tysiąc porcji żuru, które rozdano na Rynku w Chorzowie. Wymagało to także czasu, bo cały dzień zajęło przygotowanie potrzebnych produktów, a pięć godzin samo gotowanie. 

- To jest dzień radości, dzień poczęstunku, karmienia osób ubogich i potrzebujących. Jako fundacja chcemy się podzielić z tymi, którzy mają mniej. Dodatkowo poprzez to wydarzenie na Rynku w Chorzowie chcemy zaprosić wszystkich do bycia wolontariuszami w naszej fundacji, do tego żeby w ogóle zauważyć drugiego człowieka. Przed nami święta, przygotowujemy się do największej wigilii metropolitalnej dla 3 tys. osób, więc każdy może się przyłączyć jako wolontariusz – zaprasza Mikołaj Rykowski, prezes fundacji Wolne Miejsce.

Fundacja Wolne Miejsce zaprasza wolontariuszy

Wielkie gotowanie żuru i dzielenie się nim z potrzebującymi na chorzowskim Rynku, to wspólna inicjatywa miasta oraz fundacji Wolne Miejsca.

- Chcemy się podzielić tym co mamy, czyli dobrym żurem z osobami potrzebującymi. Myślimy o osobach ubogich, samotnych, którym życiu nieraz brakuje tej przysłowiowej miski zupy – mówił Waldemar Kołodziej, przewodniczący Rady Miasta Chorzów.

Fundacja Wolne Miejsca zaprasza także wszystkich chętnych, którzy jako wolontariusze chcą pomóc w organizacji największej w regionie Wigilii dla samotnych. Wydarzenie odbędzie się 24 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
 

Komentarze (11)    dodaj »

 • Bud Styl Art

  Wymiotować mi się chce widząc takie akcje dla patologii. Podobnie jak rozdawanie czegokolwiek za darmo. Na szczęście w Chorzowie powstaje bardzo dużo pięknych miejsc gdzie patologia boi się przychodzić. W końcu oni się boją porządku, kultury, jakości życia. Już niedługo cały syf w Chorzowie się zawali i będziemy mogli tu stworzyć wspaniałe miejsca do życia.

 • Maris

  No patola to ty bo tylko ktos taki moze pisac takie rzeczy kazdy zasługuje na szacunek będziesz tego oczekiwać jak sam bedziesz w takiej sytuacji

 • wanda

  Dlaczego w polszczyźnie przymiotniki "ubogi" i "samotny" występują razem? Człowiek ubogi nie bierze się znikąd. Staje się takim na skutek podjęcia niekorzystnych decyzji. Samotność jest zrządzeniem losu; z opuszczenia, porzucenia odejścia. Rzadko z wyboru. Czy ten żur podano z ziemniakami?

 • Yo

  Slowo ubogi jest znaczeniowo zblizone do słowa biedny, a czemuś biedny? boś głupi.

 • Mimi

  Pierwsi ciepli się ci co ich na żur w doma stać

 • Mmm

  Takie akcje powinny być organizowane częściej. Coś się wydarzyło raz od wielkiego dzwonu i szumu wokół tego jak diobli..

 • Maris75

  Oczywiscie ze rzadko ale lepiej tak niż wcale

 • Gość

  Nigdy bym tego nie zjadł. Już mnie bierze na wymioty .Ludzie czy to tylko Polacy jedzą wszystko co jest za darmo obojętnie co i gdzie i jak jest robione .Co za narud .Pardom napewno nie wszyscy .

 • Maris 75

  No inteligencja szpagatowa !żur byl prxygotowany przez wolontariuszy bardzo starannie i z pełną dbaloscia o czystosc i higiene byl tez oczywiscie smaczny ale kto bogatemu zabroni idz sobie do restauracji

 • Ludek

  Naród a nie narud enteligencie!

 • Ginter

  Nie Polacy ale czlowiek poprostu tak ma ze jak darmo to bierze. Ale nie zastanowiles sie ze moze ci ludzie byli glodni? Naród sie pisze inaczej niz napisales....

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również