Wiadomości z Chorzowa

Władze miasta odniosły się do informacji o rządowym wsparciu Chorzowa

 • Dodano: 2021-04-23 06:45, aktualizacja: 2021-04-23 06:50

W sieci zawrzało o rządowym wsparciu, które trafiło do samorządów w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Chorzów - według rządowych informacji - miał otrzymać blisko 12 milionów złotych. Informacja wymaga jednak doprecyzowania: część już dostał wcześniej, a w jednym projekcie jest na liście rezerwowej.

Mieszkańcy ulicy Truchana zapewne ucieszyli się na wieść o dofinansowaniu i rychłym remoncie ich ulicy. To oczywiście jest w planach władz miasta, ale zajmie trochę czasu, ponieważ projekt wymaga odpowiedniego finansowania. W rankingu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg ul. Truchana znalazła się zaledwie na liście rezerwowej, więc środków - jak na razie - nie otrzyma. Mimo to w rządowych komunikatach widnieje już jako przyznane wsparcie.

Ulica Truchana jest zaledwie na pozycji rezerwowej. Potwierdzałem to w Urzędzie Wojewódzkim. Nie rozumiemy czemu jest to tak komunikowane przez rządzących - tłumaczy Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa - Każdy sygnał o pozyskanej dotacji to świetna informacja dla budżetu miasta i radość ze skutecznego wniosku. W przypadku ulicy 3 Maja i Hajduckiej mówimy jednak o dofinansowaniu, na które czek odebraliśmy już 2 lata temu. Te inwestycje, dzięki pieniądzom rządowym i unijnym, są już od dawna w toku.

Kwoty podawane przez rząd to pieniądze, które Urząd Miasta pozyskał już w 2019 roku, tylko podzielone na kolejne lata wydatkowania. Faktycznie jest to zatem rządowa pomoc, ale przyznana przez rząd tuż przed wyborami do sejmu w 2019 roku. Wtedy czek z rąk Wojewody Śląskiego odbierała wiceprezydent Chorzowa Mariola Roleder.

Każdy wsparcie dla Chorzowa jest cenne. Pamiętajmy jednak, że z poprzedniego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Chorzów nie otrzymał ani złotówki. Staraliśmy się wtedy o wsparcie przebudowy porodówki, drogi krajowej nr 79 czy budowy stadionu dla Ruchu. Jednocześnie rząd przez zmiany podatkowe uszczknął z naszego budżetu znacznie więcej niż oferuje w dofinansowaniach. Wolelibyśmy zatem żeby rząd nie odbierał nam pieniędzy lub rekompensował większym udzialem w PIT lub VAT, niż później w świetle fleszy wręczał nam kolejne talony - wylicza Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Uzupełnienia wymaga też kwestia przebudowy ulicy 3 Maja. Rządowe grafiki mówią o dofinansowaniu przebudowy tej ulicy w kwocie ponad 1 biliona złotych (!). To znacząco zbyt wiele, ponieważ odpowiednio przygotowany i skrojony do potrzeb, projekt przebudowy kosztuje nieco ponad 70 milionów złotych. Kwota widoczna na grafikach to zapewne tak zwany „chochlik drukarski”, ale wymaga rzetelnej weryfikacji.

Komentarze (6)    dodaj »

 • Olek

  Po co wycieli wszystkie drzewa na ul. T[...]a

 • Hrabia

  Po raz kolejny się przekonałem że emeryci to kretyni

 • emeryt

  Krytyczne komentarze nie PUBLIKUJĄ. To cała Po

 • emeryt

  Prezydent Chorzowa to NIESZCZĘŚCIE. Co się da to sprzeda , rozgrzebie a potem zwali na PIS że to ich wina . Skąd my to znamy. Szkoła Noymana.

 • Ii

  Nie musisz tego pisać, wszyscy to wiedzą oprócz antyPiS z klapkami na oczach.

 • ...............q

  ale jaja, rząd rozdaje te same pieniądze drugi raz :) potem trzeci, aż do wyborów :)mają Nas za ciemnotę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również