Wiadomości z Chorzowa

Władze miasta odniosły się do informacji o rządowym wsparciu Chorzowa

 • Dodano: 2021-04-23 06:45, aktualizacja: 2021-04-23 06:50

W sieci zawrzało o rządowym wsparciu, które trafiło do samorządów w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Chorzów - według rządowych informacji - miał otrzymać blisko 12 milionów złotych. Informacja wymaga jednak doprecyzowania: część już dostał wcześniej, a w jednym projekcie jest na liście rezerwowej.

Mieszkańcy ulicy Truchana zapewne ucieszyli się na wieść o dofinansowaniu i rychłym remoncie ich ulicy. To oczywiście jest w planach władz miasta, ale zajmie trochę czasu, ponieważ projekt wymaga odpowiedniego finansowania. W rankingu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg ul. Truchana znalazła się zaledwie na liście rezerwowej, więc środków - jak na razie - nie otrzyma. Mimo to w rządowych komunikatach widnieje już jako przyznane wsparcie.

Ulica Truchana jest zaledwie na pozycji rezerwowej. Potwierdzałem to w Urzędzie Wojewódzkim. Nie rozumiemy czemu jest to tak komunikowane przez rządzących - tłumaczy Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa - Każdy sygnał o pozyskanej dotacji to świetna informacja dla budżetu miasta i radość ze skutecznego wniosku. W przypadku ulicy 3 Maja i Hajduckiej mówimy jednak o dofinansowaniu, na które czek odebraliśmy już 2 lata temu. Te inwestycje, dzięki pieniądzom rządowym i unijnym, są już od dawna w toku.

Kwoty podawane przez rząd to pieniądze, które Urząd Miasta pozyskał już w 2019 roku, tylko podzielone na kolejne lata wydatkowania. Faktycznie jest to zatem rządowa pomoc, ale przyznana przez rząd tuż przed wyborami do sejmu w 2019 roku. Wtedy czek z rąk Wojewody Śląskiego odbierała wiceprezydent Chorzowa Mariola Roleder.

Każdy wsparcie dla Chorzowa jest cenne. Pamiętajmy jednak, że z poprzedniego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Chorzów nie otrzymał ani złotówki. Staraliśmy się wtedy o wsparcie przebudowy porodówki, drogi krajowej nr 79 czy budowy stadionu dla Ruchu. Jednocześnie rząd przez zmiany podatkowe uszczknął z naszego budżetu znacznie więcej niż oferuje w dofinansowaniach. Wolelibyśmy zatem żeby rząd nie odbierał nam pieniędzy lub rekompensował większym udzialem w PIT lub VAT, niż później w świetle fleszy wręczał nam kolejne talony - wylicza Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Uzupełnienia wymaga też kwestia przebudowy ulicy 3 Maja. Rządowe grafiki mówią o dofinansowaniu przebudowy tej ulicy w kwocie ponad 1 biliona złotych (!). To znacząco zbyt wiele, ponieważ odpowiednio przygotowany i skrojony do potrzeb, projekt przebudowy kosztuje nieco ponad 70 milionów złotych. Kwota widoczna na grafikach to zapewne tak zwany „chochlik drukarski”, ale wymaga rzetelnej weryfikacji.

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Olek

  Po co wycieli wszystkie drzewa na ul. T[...]a

 • Hrabia

  Po raz kolejny się przekonałem że emeryci to kretyni

 • emeryt

  Krytyczne komentarze nie PUBLIKUJĄ. To cała Po

 • emeryt

  Prezydent Chorzowa to NIESZCZĘŚCIE. Co się da to sprzeda , rozgrzebie a potem zwali na PIS że to ich wina . Skąd my to znamy. Szkoła Noymana.

 • Ii

  Nie musisz tego pisać, wszyscy to wiedzą oprócz antyPiS z klapkami na oczach.

 • ...............q

  ale jaja, rząd rozdaje te same pieniądze drugi raz :) potem trzeci, aż do wyborów :)mają Nas za ciemnotę.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.