Wiadomości z Chorzowa

Województwo śląskie – boom na rynku nieruchomości. Ceny rosną, a popyt nie słabnie

  • Dodano: 2022-05-18 08:15, aktualizacja: 2022-05-18 08:27

Z roku na rok Śląsk przyciąga coraz więcej inwestorów z kraju i spoza jego granic – i to wcale nie dziwi, gdyż potencjał regionu jest niewyczerpany, rynek pracy jest bardzo dynamiczny, więc coraz więcej osób stawia na województwo śląskie jako na miejsce stałego zamieszkania i pracy.

Rośnie popyt, a wraz z nim rosną też ceny – zapowiadane przez niektórych analityków rynku spadki cen nie miały miejsca, mieszkaniówka ani trochę się nie za zachwiała pod wpływem kryzysu gospodarczego 2020-2021 roku, a wzrost inflacji czyni nieruchomości jeszcze atrakcyjniejszym sektorem do lokowania kapitału.

Bierzemy na tapetę rynek pierwotny Katowic i innych miejscowościach województwa śląskiego oraz odpowiadamy na szereg istotnych pytań:

  • jak śląski rynek pierwotny prezentuje się cenowo;

  • jakie są prognozy na najbliższą przyszłość;

  • jak wygląda aktualna oferta deweloperska.

Śląska mieszkaniówka – duże pole do wyboru

Obecnie na terenie Katowic i województwa działa ponad 40 firm deweloperskich – są to zarówno gracze krajowi, jak i lokalne przedsiębiorstwa, dokładnie orientujące się w specyfice rynku.

W wysokim sezonie podaż często nie nadąża za popytem, choć oferta realizowanych inwestycji mieszkaniowych jest bardzo szeroka i różnorodna.

  • Dużą grupę nowych inwestycji stanowią rozległe modernistyczne osiedla mieszkalne – często wykonane w stylu loftowym, będącym nawiązaniem do industrialnego charakteru regionu. Nie brakuje wśród nich też inwestycji o podwyższonym standardzie i dodatkowych udogodnieniach, oraz projektów przewidujących rewitalizację obiektów poprzemysłowych i przestrzeni miejskiej z ich adaptacją do potrzeb mieszkaniowych, usługowych i rozrywkowych.

  • Na obrzeżach Katowic oraz w bardziej kameralnych miejscowościach-satelitach wznoszone są osiedla jednorodzinne (domy w zabudowie szeregowej, bliźniaczej i wolnostojącej) oraz kompleksy apartamentów zrealizowanych w inwestycjach utrzymanych w koncepcji jednorodzinnej.

Ile kosztuje nowe mieszkanie w Katowicach?

Katowice nie zaliczymy do najtańszych stolic wojewódzkich, ale też nie mogą one rywalizować z Warszawą, Krakowem czy Gdańskiem. Rozpiętość cen jest dość duża, co daje wolność wyboru, jest też dużo ofert z dolnej i średniej półki cenowej.

Nowe mieszkanie w Katowicach można kupić w cenie już do 7000 złotych za metr kwadratowy.

Nie zapominajmy też o aglomeracji – wokół Katowic jest mnóstwo miast oferujących bardzo przyzwoity standard nowych inwestycji przy zachowaniu przystępnych cen. Należą do nich zwłaszcza Siemianowice Śląskie, Bytom, Będzin, Czechowice-Dziedzice, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Sosnowiec, Tychy, Żory.

Czy ceny będą rosnąć? Prognozy na lata 2022-2023

Polski rynek nieruchomości już od kilkunastu lat nieustannie rośnie – i jego kierunku nie potrafią zmienić nawet najsroższe kryzysy gospodarcze, które ostatnio wywołała pandemia koronawirusa. Wręcz przeciwnie – mieszkaniówka się tylko wzmocniła, a popyt na nieruchomości wzrósł. Dlaczego? Przede wszystkim, przez to, że nieruchomości są dla Polaków najpewniejszą (i najbardziej ”zrozumiałą” – w odróżnieniu od kryptowalut, NFT czy startup’ów) lokatą kapitału.

Mieszkania kupuje się nie tylko na użytek własny, ale też jako narzędzie do generowania dochodu pasywnego (z wynajmu krótko- i długoterminowego). Poza tym nieruchomości drożeją w skali nawet do kilkunastu procent rocznie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.