Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Wspólne działania chorzowskiej i siemianowickiej policji "Rowerzysta"

  • Dodano: 2019-03-25 09:15

Policjanci z Chorzowa i Siemianowic połączyli swoje siły i przeprowadzili działania wymierzone tym razem w rowerzystów.

Na terenie dwóch miast mundurowi kontrolowali ich stan trzeźwości, stan techniczny i wyposażenie jednośladów. Sprawdzali również czy rowery nie pochodziły z kradzieży.

Pogoda sprzyja rowerzystom

Coraz lepsza pogoda, szybkość i łatwość przemieszczania się oraz aktywność fizyczna, która dobrze wpływa na zdrowie zachęcają do jazdy na rowerze. Mieszkańcy przywykli do kontroli kierowców, jednak policjanci podczas służby na drodze nie zapominają również o rowerzystach. Wczoraj wspólnie z siemianowicką drogówką przeprowadzili działania "Rowerzysta". Od rana patrole z ruchu drogowego na terenie dwóch miast zwracały szczególną uwagę na kierujących jednośladami. Policjanci sprawdzali stan trzeźwości rowerzystów oraz wyposażenie i stan techniczny jednośladów.

Rowerzyści podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, narażonymi na utratę życia i zdrowia nawet przy niewielkich prędkościach kolizyjnych. Wsiadając na rower powinniśmy o tym pamiętać i zawsze przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Jedną z nich jest widoczność na drodze. Z pewnością kamizelka odblaskowa i sprawne światła roweru spowodują, że kierowcy zawczasu dostrzegą rowerzystę. Natomiast noszenie kasku jest najskuteczniejszym sposobem łagodzenia urazów głowy wynikających zarówno z wypadków rowerowych, jak i motocyklowych. Zadbajmy też o należyty stan techniczny roweru – hamulce, światła, sygnał dźwiękowy. Organizując rowerowe wycieczki rodzinne warto wiedzieć, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Pociecha, która ma 10 lat może już samodzielnie kierować rowerem po drogach publicznych, pod warunkiem, że posiada kartę rowerową. Poniżej tego wieku mały rowerzysta powinien poruszać się na zasadach ruchu pieszych pod opieką osoby dorosłej. Wówczas wraz z opiekunem może jechać rowerem po chodniku, zaś po jezdni powinien poruszać się lewą stroną. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.