Wiadomości z Chorzowa

Wybory 2020 - ważne terminy i informacje

 • Dodano: 2020-06-09 07:00, aktualizacja: 2020-06-09 07:01

Chcesz głosować korespondencyjnie? Pozostało niewiele czasu!


W wyborach prezydenta zarządzonych na 28 czerwca 2020 r. będzie można głosować w lokalach wyborczych, ale też korespondencyjnie. Aby to zrobić należy do 16 czerwca taki zamiar zgłosić do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta.


Chcę głosować korespondencyjnie. Jak  to zgłosić?


Zgłoszenie chęci udziału w wyborach w formie korespondencyjnej może być dokonane na 3 sposoby:

 • w Urzędzie Miasta - należy pobrać wniosek znajdujący się przy głównym wejściu, wypełnić go, a potem złożyć w Wydziale Spraw Obywatelskich wchodząc do budynku od ul. Jagiellońskiej
 • pisemnie - Wypisany wniosek należy wysłać pocztą na adres Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1, 41-500 Chorzów. Wniosek powinien zawierać:

1) nazwisko i imię (imiona);
2) imię ojca;
3) datę urodzenia;
4) numer ewidencyjny PESEL wyborcy;
5) wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy;
6) wskazanie numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej (e-mail).
    Wniosek znaleźć można w linku na dole artykułu.

 • za pośrednictwem platformy e-PUAP

Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 23 czerwca. Natomiast wyborca, którego kwarantanna, izolacja lub izolacja domowa rozpocznie się po 23 czerwca, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do 26 czerwca. 

W przypadku głosowania za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu konsulowi najpóźniej do dnia 15 czerwca 2020 r.


W jaki sposób otrzymam pakiet wyborczy?


Wyborca głosujący w kraju nie później niż do dnia 23 czerwca 2020 r. otrzyma pakiet wyborczy. Natomiast wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, który zamiar głosowania  korespondencyjnego zgłosił w okresie od 17 czerwca 2020 r., otrzyma pakiet wyborczy nie później niż do dnia 26 czerwca 2020 r. Urząd gminy prześle pakiet wyborczy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Doręczenie pakietu wyborczego jest dokonywane przez zespół złożony z co najmniej dwóch pracowników Poczty Polskiej, bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej wyborcy. Po doręczeniu pakietu do skrzynki za pakiet odpowiada użytkownik skrzynki. W skład pakietu wyborczego przekazywanego wyborcy wchodzą: 
1) koperta zwrotna;
2) karta do głosowania;
3) koperta na kartę do głosowania;
4) oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania;
5) instrukcja głosowania korespondencyjnego.
Do pakietu wyborczego dołączona będzie także nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille’a, jeżeli wyborca niepełnosprawny zażądał jej przesłania. 


Jak poprawnie zagłosować korespondencyjnie?


Na karcie do głosowania wyborca oddaje głos, w sposób określony w informacji znajdującej się w dolnej części karty do głosowania. Po oddaniu głosu, kartę do głosowania należy umieścić w kopercie z napisem „Koperta na kartę do głosowania” i kopertę tę zakleić. Niezaklejenie koperty na kartę do głosowania spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania. Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej. Na kopercie zwrotnej umieszczony musi być adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej. Na formularzu oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu umieszczone muszą być dane wyborcy:
1) imię i nazwisko;
2) numer ewidencyjny PESEL;
3) własnoręczny podpis.
Wyborca musi upewnić się, że wszystkie wskazane wyżej dane umieszczone zostały
na formularzu oświadczenia.
Oświadczenie wkłada się do koperty zwrotnej (z adresem obwodowej komisji wyborczej).
Niewłożenie oświadczenia do koperty zwrotnej, niewypełnienie go lub niepodpisanie
spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników
głosowania.


W jaki sposób mogę poprawnie oddać swój głos?


Zaklejoną kopertę z kartą do głosowania;  wypełnione i podpisane oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu należy zakleić i najpóźniej dnia 26 czerwca 2020 r.:
1) wrzucić do znajdującej się na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla danego wyborcy, nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej,
2) osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do właściwego urzędu gminy (w godzinach pracy urzędu).

Wyborca może w dniu wyborów, do czasu zakończenia głosowania, osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania, w którym jest wpisany do spisu wyborców.

Szczegóły, wzór zgłoszenia  i instrukcja jak głosować korespondencyjnie za granicą znajdują się tutaj: http://bip.chorzow.eu/add_www/file/informacja_o_mozliwosci_glosowania_korespondencyjnego.pdf

Zobacz także

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • Izka

  W jakich godzinach sa wybory?

 • Marian

  Tylko Duda w pierwszej turze.

 • Roman

  Bo w drugiej juz go nie bedzie.

 • Marian

  Nie ma tak źle,w pierwszej turze 70% poparcia powinno wystarczyć.

 • Roman

  Taaak.... a Świstak zawija w sreberko. 70% poparcia dla dudy.Hahahaa! Marian zmien dilera.

 • Marian

  Roman ty nie chcesz dobrego prezydenta tylko jakiegoś szambo nurka.

 • Roman

  A w czym szambonurek jest gorszy od dobrego prezydenta???

 • Marian

  Kłamie jak najęty, szkodzi mieszkańcom Warszawy.

 • Roman

  Jakies konkrety poprosze a nie ciągle powtarzany bełkot z TVP info Strach wam ściska doope bo dlugopis jest skończony to jak zawsze wylewacie swoje pomyje bredzac to co wam kurski podpowie.

 • Marian

  Oglądając TVN daleko nie zajedziesz,same kłamstwa.

 • Roman

  Kłamał to Morawiecki w kampani wyborczej i musial przepraszać. Więc oswajaj sie z prawda na wasz temat. Oczywiście prawsa z TVP info.

 • Marian

  Roman jak się czujesz, głupio ci teraz co?

 • Bt

  Duda raus!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.