Wiadomości z Chorzowa

Wycieraczki samochodowe: jakie są rodzaje oraz kiedy powinno się je wymienić?

  • Dodano: 2020-07-15 11:15, aktualizacja: 2020-07-17 10:28

Istnieje kilka elementów eksploatacyjnych w samochodzie, o których wymianie nie można zapomnieć. Jednak o ile stan bieżnika, klocków hamulcowych czy samych terminów wymiany oleju silnikowego większość użytkowników pilnuje dość sumiennie, tak wycieraczki nierzadko są traktowane po macoszemu.

Kiedy należy wymienić wycieraczki?

Na konieczność wymiany wskazuje przede wszystkim stan zużycia elementu oraz jego wiek. Wycieraczki samochodowe są tworzone ze specjalnych mieszanek gumy, których zadaniem jest stworzenie płaszczyzny szczelnie przylegającej do szyby w aucie, przy jednoczesnej dbałości o delikatną pracę na jej powierzchni. Wraz z upływem czasu oraz ze względu na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, guma ulega degradacji i odkształceniom. Najłatwiej poznać to po smugach, które zostają na szybie w trakcie deszczu. Taki efekt jest bardzo niebezpieczny, ponieważ znacząco ogranicza widoczność dla kierowcy.

Dlaczego tak rzadko wymieniamy wycieraczki?

Powodów jest kilka. Pierwszy z nich jest dość prozaiczny; większość użytkowników przypomina sobie o tym w trasie, gdy pojawia się potrzeba wykorzystania wycieraczek samochodowych, a ich skuteczność okazuje się ograniczona. Niestety, po zaparkowaniu auta już mało kto podejmuje decyzję o natychmiastowym zakupie, chociaż dziś można to zrobić bardzo wygodnie przez internet, bez konieczności odwiedzania sklepu.

Drugi powód to obawa przed złym doborem wycieraczki, zarówno ze względu na system mocowania, jak i rozmiar oraz rodzaj tego elementu. Każdy samochód, nawet z uwzględnieniem podziału na roczniki w obrębie jednego modelu, ma dedykowaną inną długość pióra. Oczywiście pierwszym krokiem do rozwiązania problemu może być pomiar tego, co już zostało zamontowane w aucie. Druga opcja – zdecydowanie wygodniejsza – to skorzystanie z internetowej wyszukiwarki lub specjalnego formularza na stronie sklepu. Wystarczy znać model i rocznik auta, a system sam dobierze prawidłowe wycieraczki zarówno na przód, jak i tył.

Wycieraczki samochodowe: zwykłe i hybrydowe

Nawet po dobraniu odpowiedniego rozmiaru, przed kupującym pozostaje wybór rodzaju wycieraczek. Można zdecydować się na szkieletowe, hybrydowe i bezszkieletowe. Najdroższe, ale też zdecydowanie najlepsze, są hybrydy. Jest to ciekawa propozycja zarówno ze względu na wygląd i właściwości aerodynamiczne, jak i jakość gumowego pióra. Warstwa grafitowa zapewnia skuteczniejsze odprowadzanie wody bez efektu piszczenia wycieraczki, a schludna obudowa kryje w sobie konstrukcję odpowiedzialną za właściwy docisk. Hybrydy są lekkie, najczęściej dość ciekawe pod względem designu, a nieco wyższa cena jest rekompensowana ich odpornością i skutecznością.

Wymianę wycieraczek w aucie należy przeprowadzać okresowo, dokładnie tak, jak w przypadku innych elementów eksploatacyjnych. Warto o tym pamiętać, ponieważ podczas ulewnego deszczu to od nich zależy bezpieczeństwo związane z zapewnieniem kierowcy odpowiedniej widoczności.

Więcej przydatnych informacji na ten temat można znaleźć w artykule pt.: „Kiedy należy wymienić wycieraczki samochodowe – poznaj objawy ich zużycia".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.