Wiadomości z Chorzowa

Za nami 65. Olimpiada Astronomiczna

  • Dodano: 2022-03-17 07:00, aktualizacja: 2022-03-16 15:06

Od lat Planetarium Śląskie organizuje Olimpiadę Astronomiczną – nie inaczej było i tym razem. Już po raz 65. uczniowie z całej Polski przyjechali na Śląsk, aby zmierzyć się w pojedynku na wiedzę. Ze względu na remont Planetarium, impreza odbyła się na Stadionie Śląskim.

65. Olimpiada Astronomiczna

Miłośnicy nauki o kosmosie z całej Polski wzięli udział w 65. edycji Olimpiady Astronomicznej, od lat organizowanej przez Planetarium Śląskie. Już od piątku, 21 finalistów Olimpiady rozwiązywało zadania teoretyczne oraz prowadziło obserwacje nocnego nieba. Po zaciętej rywalizacji, udało się wyłonić zwycięzcę – został nim Maciej Pilarczyk, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie. 

Z powodu prac modernizacyjnych trwających na terenie Planetarium Śląskiego, tegoroczna edycja Olimpiady odbyła się na Stadionie Śląskim. Władze Planetarium zapewniają jednak, że kolejna Olimpiada zostanie przygotowana w Śląskim Parku Nauki, czyli całkowicie odmienionym Planetarium.

Prestiżowa impreza

Olimpiada Astronomiczna jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych tego rodzaju rywalizacji w Polsce. Jej początki sięgają 1957 roku – to właśnie wtedy zorganizowano jej pierwszą edycję. Organizatorem Olimpiady jest Planetarium Śląskie. Od lat uczniowie szkół średnich z całej Polski przyjeżdżają na Śląsk, aby rywalizować z najlepszymi. Zwycięstwo w Olimpiadzie Astronomicznej jest wielkim wyróżnieniem dla pasjonatów tej dziedziny wiedzy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również