Wiadomości z Chorzowa

Za przejazd taksówką w Chorzowie zapłacimy więcej? Jest projekt nowych stawek za przewóz

  • Dodano: 2022-04-21 17:00

W porządku obrad kwietniowej sesji Rady Miasta znalazł się projekt uchwały dotyczący ustalenia maksymalnych stawek za przewozy taksówką w Chorzowie. Czy będzie drożej? Najpewniej wydamy więcej.

Taksówki w Chorzowie staną się droższe? Obowiązujące w tej chwili stawki za przejazdy taksówkami na terenie Chorzowa miejscy radni ustalili na drodze uchwały w kwietniu 2018 roku.

Opłata startowa nie może wynieść więcej niż 7 złotych, każdy kilometr w taryfie pierwszej (od 6.00 do 22.00) kosztuje 3 złote, a stawka w taryfie 2 (nocnej i niedziele/święta) za kilometr jest złotówkę droższa. Maksymalny koszt godziny postoju to 50 złotych.

O zmianę wysokości obowiązujących od czterech lat stawek wystąpiło Zrzeszenie Transportu Prywatnego-Samorząd Terenowy w Chorzowie 22 marca 2022 roku.

Przewodniczący Rady Miasta otrzymał wniosek o uchylenie obowiązującej uchwały. W uzasadnieniu znalazł się zapis o „nieprzewidywalnej sytuacji gospodarczo-politycznej na rynku paliwowym i rosnących kosztach prowadzonej działalności gospodarczej”.

Jazda taksówką w Chorzowie będzie droższa?

Po analizie wniosku oraz mając na względzie ochronę klientów, zasadne wydaje się podniesienie maksymalnych cen, a nie ich całkowite uwolnienie. Na zaproponowane maksymalne ceny za przewozy taksówkami na terenie miasta Chorzów zgodę wyraziło Zrzeszenie Transportu Prywatnego w Katowicach, Samorząd Terenowy w Chorzowie. Maksymalne ceny określono dla dwóch, ustalonych na terenie miasta Chorzów, stawek taryfowych tj. stawki taryfowej 1 od godz. 6.00 do 22.00, stawki taryfowej 2 od godz. 22.00 do 6.00 oraz w niedziele i dni świąteczne – możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu uchwały.

Jak mają wyglądać nowe stawki taryfowe? Niestety, o połowę może wzrosnąć opłata za nocne, niedzielne i świąteczne przejazdy. Opłata początkowa i za przewóz w stawce dziennej ma podwyższyć się o 30 procent.

Jak prezentują się nowe maksymalne stawki?

  • opłata początkowa - 9 złotych
  • opłata za 1 km drogi w stawce taryfowej 1 – 4 złote
  • opłata za 1 km drogi w stawce taryfowej 2 – 6 złotych
  • opłata za 1 godzinę postoju w stawce taryfowej 1 i 2 – 60 złotych

Decyzję w tej sprawie radni podejmą podczas nadchodzącej sesji Rady Miasta Chorzów 28 kwietnia. Jeśli projekt uchwały uda się przegłosować to zgodnie z prawem wejdzie w życie w ciągu 2 tygodni od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Oznacza to, że już w maju zapłacimy więcej za jazdę „taryfą”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.