Wiadomości z Chorzowa

Za przejazd taksówką w Chorzowie zapłacimy więcej? Jest projekt nowych stawek za przewóz

  • Dodano: 2022-04-21 17:00

W porządku obrad kwietniowej sesji Rady Miasta znalazł się projekt uchwały dotyczący ustalenia maksymalnych stawek za przewozy taksówką w Chorzowie. Czy będzie drożej? Najpewniej wydamy więcej.

Taksówki w Chorzowie staną się droższe? Obowiązujące w tej chwili stawki za przejazdy taksówkami na terenie Chorzowa miejscy radni ustalili na drodze uchwały w kwietniu 2018 roku.

Opłata startowa nie może wynieść więcej niż 7 złotych, każdy kilometr w taryfie pierwszej (od 6.00 do 22.00) kosztuje 3 złote, a stawka w taryfie 2 (nocnej i niedziele/święta) za kilometr jest złotówkę droższa. Maksymalny koszt godziny postoju to 50 złotych.

O zmianę wysokości obowiązujących od czterech lat stawek wystąpiło Zrzeszenie Transportu Prywatnego-Samorząd Terenowy w Chorzowie 22 marca 2022 roku.

Przewodniczący Rady Miasta otrzymał wniosek o uchylenie obowiązującej uchwały. W uzasadnieniu znalazł się zapis o „nieprzewidywalnej sytuacji gospodarczo-politycznej na rynku paliwowym i rosnących kosztach prowadzonej działalności gospodarczej”.

Jazda taksówką w Chorzowie będzie droższa?

Po analizie wniosku oraz mając na względzie ochronę klientów, zasadne wydaje się podniesienie maksymalnych cen, a nie ich całkowite uwolnienie. Na zaproponowane maksymalne ceny za przewozy taksówkami na terenie miasta Chorzów zgodę wyraziło Zrzeszenie Transportu Prywatnego w Katowicach, Samorząd Terenowy w Chorzowie. Maksymalne ceny określono dla dwóch, ustalonych na terenie miasta Chorzów, stawek taryfowych tj. stawki taryfowej 1 od godz. 6.00 do 22.00, stawki taryfowej 2 od godz. 22.00 do 6.00 oraz w niedziele i dni świąteczne – możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu uchwały.

Jak mają wyglądać nowe stawki taryfowe? Niestety, o połowę może wzrosnąć opłata za nocne, niedzielne i świąteczne przejazdy. Opłata początkowa i za przewóz w stawce dziennej ma podwyższyć się o 30 procent.

Jak prezentują się nowe maksymalne stawki?

  • opłata początkowa - 9 złotych
  • opłata za 1 km drogi w stawce taryfowej 1 – 4 złote
  • opłata za 1 km drogi w stawce taryfowej 2 – 6 złotych
  • opłata za 1 godzinę postoju w stawce taryfowej 1 i 2 – 60 złotych

Decyzję w tej sprawie radni podejmą podczas nadchodzącej sesji Rady Miasta Chorzów 28 kwietnia. Jeśli projekt uchwały uda się przegłosować to zgodnie z prawem wejdzie w życie w ciągu 2 tygodni od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Oznacza to, że już w maju zapłacimy więcej za jazdę „taryfą”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również