Wiadomości z Chorzowa

Jak zostać taksówkarzem?

  • Dodano: 2018-10-02 13:00

Jazda samochodem to Twoje pasja? Chcesz być sam dla siebie szefem? Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej dotyczącej przewozu osób taksówką może okazać się dla Ciebie świetnym pomysłem na biznes. Droga do bycia taksówkarzem nie jest kręta i wyboista, a ewentualne trudy pozyskania licencji zrekompensuje Ci radość z jazdy i przyzwoite zarobki.

Jakie kryteria trzeba spełnić?

Istnieje kilka wymagań określonych aktami prawnymi, jakie stawia się przed kandydatem na taksówkarza. Pierwszym z nich jest wiek – musi mieć on ukończone 21 lat. Niezbędne jest też aktualne prawo jazdy kategorii B. Ponadto trzeba postarać się o tytuł prawny określający dysponowanie pojazdem, którym wykonywać będziemy zawód. Kolejno trzeba będzie załatwić zaświadczenie o przeciwwskazaniach zdrowotnych i psychologicznych oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z transportu drogowego lub zaświadczenie o pięcioletnim okresie pracy jako kierowca zawodowy.

Dosyć istotne jest też, że przyszły taksówkarz nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko życiu i zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajności, bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku.

Ile trzeba zainwestować w przyszłość?

Oczywiście nie obejdzie się bez kosztów. W pierwszej kolejności trzeba zorganizować podstawowe narzędzie pracy – samochód. Możemy wybrać model z rynku wtórnego lub nowy prosto z salonu. Zakup pojazdu średniej klasy przystosowanego do przewozu osób to wydatek rzędu 20-40 tys. zł. Do tego doliczyć trzeba wyposażenie takie jak radio, taksometr i kasa fiskalna, które będzie nas kosztować około 3 tys. zł. Opłata za wydanie licencji nie jest wysoka bo to od 200 do 300 zł w zależności od okresu ważności, ale za to koszt szkolenia to już 1,5 tys. zł. Przyszły taksówkarz musi również postarać się o kompleksową ochronę, dzięki której będzie mógł spokojnie pracować (przykładowe ubezpieczenie dla taksówkarzy znajdziesz tutaj: https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-fleet-insurance/) – przyjdzie nam za nią zapłacić kilkaset złotych.

Do listy wydatków trzeba jeszcze doliczyć koszty zakupu paliwa, koszty eksploatacji samochodu i opłatę dla korporacji, co daje razem około 2 tys. zł. Choć wszystkie koszty razem wydają się dość dużą sumą, jest to inwestycja w przyszłość, która prędzej czy później i tak się zwróci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.