Wiadomości z Chorzowa

Żabie Doły znikną z zielonej mapy regionu? Krążą pogłoski o budowie Parku Logistycznego

 • Dodano: 2022-07-08 10:30

Teren Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Żabie Doły” w Chorzowie miałby zniknąć z przestrzeni miejskiej? Od pewnego czasu krążą pogłoski o stworzeniu Parku Logistycznego w tym miejscu. Jaka jest prawda?

Nie da się ukryć, że choć niepozorne na tle innych terenów zielonych w regionie Żabie Doły stanowią jeden z najbardziej lubianych przez mieszkańców Chorzowa i nie tylko miejsc do rekreacji i wypoczynku.

„Żabie Doły” są doskonałym przykładem możliwości odrodzenia się dzikiej przyrody na terenach mocno zdegradowanych przez człowieka. Obszar ten bowiem, położony w centrum Górnego Śląska, przez stulecia podlegał eksploatacji przemysłowej. Działały tutaj kopalnie rud srebra, cynku i ołowiu, później kopalnie węgla kamiennego; dymiły huty cynku, a następnie żelaza. Nieużytki wykorzystywano również jako wysypisko odpadów przemysłowych. Osłabienie tego rodzaju ludzkiej działalności (pod koniec ubiegłego stulecia) spowodowało powolny powrót dzikiej przyrody – przypomina Urząd Marszałkowski w swoim przewodniku turystycznym.

Teren zaliczany jest do Szlaku Przyrody i po latach górniczej eksploatacji wykształcił się w tym miejscu szereg siedlisk przyrodniczych, w tym liczne stawy, stanowiące siedliska dla wielu cennych gatunków ptaków wodno-błotnych, których przyrodnicy odnotowują aż 120 gatunków, z czego ponad 70 odbywa lęgi.

Żabie Doły są przyrodniczą enklawą wśród mocno zurbanizowanych terenów Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich. W 2018 roku doszło do rewitalizacji terenu na cele służące rekreacji – postawiono wiaty, alejki, a także stanowiska do obserwacji ptaków. Ptaki zyskały sztuczne wyspy, na których mogą bezpiecznie odpoczywać i się rozmnażać. Chorzowianie i bytomianie bardzo często obierają to miejsce na cel pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych.

„Żabie Doły” zamienią się w Park Logistyczny?

Od pewnego czasu w przestrzeni publicznej krąży jednak informacja o tym, że władze Chorzowa zleciły przeprowadzenie ekspertyzy dotyczącej terenu Żabich Dołów. W jakim celu? Miałaby ona dowieść tego, że teren nie ma wartości przyrodniczo-krajobrazowej i finalnie dać przesłankę do wprowadzenia zmian w zapisach „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego” i Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego gminy Chorzów.

Radna Agnieszka Stępień postanowiła zapytać wprost, czy taka procedura umożliwi na tym terenie budowę Parku Logistycznego, o którym mówi się coraz głośniej.

Pojawienie się w przestrzeni publicznej informacji o próbie zniszczenia terenów Żabich Dołów, dla tak niskich pobudek jak utworzenie Parku Logistycznego wywołało już ogromne poruszenie i sprzeciw mieszkańców. Dlatego jeżeli jest to fake news bezwzględnie koniecznym jest niezwłoczne, publiczne zaprzeczenie tej informacji – przekonuje chorzowska radna.

Władze Chorzowa postanowiły odpowiedzieć na palące pytanie o przyszłość malowniczego terenu. Marcin Michalik, zastępca prezydenta miasta zapewnia, że w tej chwili fani Żabich Dołów mogą spać spokojnie.

W związku z objęciem formą ochrony przyrody Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Żabie Doły”, co jakiś czas przeprowadzamy waloryzację przyrodniczą tego obszaru. W ten sposób dokonujemy oceny stanu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. W obecnym stanie prawnym nie ma możliwości realizacji żadnych przedsięwzięć inwestycyjnych na tym obszarze. Zmiana tego stanu leży w kompetencjach Rady Miasta Chorzów – przekonuje wiceprezydent.

Komentarze (7)    dodaj »

 • Stig

  Ten cały Muchalik to wstrętny typ, słowa prawdy w życiu nie powiedział.

 • Artur

  "W obecnym stanie prawnym [...] Zmiana tego stanu leży w kompetencjach Rady Miasta Chorzów" redakcjo zapomnieliscie o "nie" w powyższej wypowiedzi ? W innym wypadmu z tego co napisaliscie wynika ze status tego obszaru jest okreslany przez UM, wiec i oni moga go zmienic, tym samym przemianowujac teren na inwestycyjny

 • Jo

  Zaorać abo postawić osiedle przecież to są samosieje

 • Chorzowianin

  Pani radnej zawsze coś dzwoni ;). Jeszcze chyba nie było sytuacji żeby w czymś miała rację. Dokonań też brak. Czas na zmianę.

 • Jo

  Przynajmniej coś robi a inni ino kasa zbierają i podwyżki dla szaraków dowają

 • BatoRy

  Niech powie kolegom z PiSu, że niszczą samorządy, a drożyzna rujnuje rodziny i cały kraj.

 • JP3

  Won szmaciarze od Żabich dołów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.