Wiadomości z Chorzowa

Zakończono budowę polderu przeciwpowodziowego w Parku Śląskim

  • Dodano: 2021-06-15 07:45, aktualizacja: 2021-06-15 07:52

Zakończono budowę związaną z odtworzeniem polderu przeciwpowodziowego w ramach zadania I etapu „Uregulowanie gospodarki wodnej na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka S.A. w Chorzowie”. 

Budowa polderu przeciwpowodziowego jest bardzo istotna w skali modernizacji całego Parku. Zakończył się właśnie I etap jego przebudowy. Wykonane prace pozwolą na uregulowanie gospodarki wodnej Parku Śląskiego, ważne jest aby pamiętać również o tym, czego nie widać na zewnątrz - podkreśla Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. 

Inwestycja ta ma strategiczny charakter

Pozwoli uniknąć podtopień i zabezpieczy cały Park. W przyszłości w miejscu polderu i przecinających go grobli planujemy powstanie ścieżki dydaktycznej i miejsca odpoczynku – mówi Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

W ramach inwestycji powstała przepompownia przy Dużym Stawie, a pod al. Klonową poprowadzono dwa rurociągi. System rur ciągnie się aż do wysokości Stawu Hutnik, jego działanie zależy od pojawienia się potencjalnego zagrożenia powodziowego:

Na co dzień zachowana będzie naturalna cyrkulacja wody: od Dużego Stawu i Kanału Regatowego, rurociągiem do cieku, przez malowniczy Staw Perkoz, Cichy Zakątek do miejsca początkowego. W ten sposób zachowana zostanie naturalna bioróżnorodność tego miejsca oraz ekosystem.

W razie zagrożenia powodziowego woda spuszczana będzie rurą o większym przekroju. Przepompownia umożliwiać będzie regulację ręczną oraz automatyczną w razie nagłych, nieprzewidzianych sytuacji.

Inwestycji została zrealizowana w ramach unijnego programu JESSICA Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007-2013).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również