W kwietniu zostanie otwarty nowy budynek ekspozycyjno-muzealny w Górnośląskim Parku Etnograficznym. Obiekt przeszedł już konieczne odbiory i rozpoczęła się jego adaptacja. Dzięki niemu chorzowski skansen będzie mógł "rozwinąć skrzydła".
Budynek powstawał dwa lata. Na powierzchni 1860 metrów kwadratowych znajdą się pomieszczenia biurowe i administracyjne, pracownie tematyczne, a także duże sale wystawiennicze oraz sala konferencyjna na 126 osób. Całość stylistyką nawiązuje do architektury ludowej.
Nowa siedziba dyrekcji skansenu jest teraz najnowocześniejszym budynkiem w całym Parku. Z pewnością umożliwi też aktywniejszą działalność ośrodka zimą.
O nowym obiekcie rozmawiamy z Andrzejem Sośnierzem, dyrektorem chorzowskiego skansenu
Nowy budynek znacznie rozszerza Wasze możliwości. Można więc mówić o nowym otwarciu dla muzeum?
Na pewno jesteśmy zadowoleni, że po dwóch latach prace zmierzają do szczęśliwego finału. Uroczyste otwarcie i prezentację budynku zaplanowaliśmy na 4 kwietnia. Wtedy też będziemy mieli bardziej sprecyzowany plan dotyczący konkretnych wydarzeń, jakie planujemy. To one mają zmienić nasz wizerunek. Poprzez organizowane konferencje i wystawy pokażemy nowe obszary naszej działalności. Do tej pory, jako instytucja naukowa, byliśmy kojarzeni nieco z przymrużeniem oka. Na skansen spoglądano głównie przez pryzmat imprez o charakterze festynowym. Oczywiście z nich nie zrezygnujemy. Postaramy się natomiast – właśnie dzięki nowemu obiektowi – zbudować odpowiednią pozycję w sferze naukowo-badawczej.
Sam budynek wygląda dość charakterystycznie…
Został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł komponować się z naszą przestrzenią. Dodatkową atrakcją będzie łąka, która, dzięki specjalnie usypanej skarpie, ma się wznosić na wysokości dachu, nad salą konferencyjną. Jest nowoczesny w środku, ale z zewnątrz obłożono go kamieniem i drewnem. Efekt jest zadowalający.
A sprawy programowe? Jakich imprez możemy się spodziewać w nowym obiekcie?
Na pewno będą to konferencje i wystawy. Jedno z takich wydarzeń przygotujemy z okazji rocznicy śmierci Janosika. Będzie to konferencja o zbójnictwie na Górnym Śląsku. Kolejną atrakcją ma być wystawa „Wieś górnośląska w dawnej grafice i fotografii". Ekspozycja zdjęć zostanie wzbogacona o animacje komputerowe i inne efekty multimedialne. Mamy też wiele pomysłów na inne przedsięwzięcia.
A co stanie się z pomieszczeniami, gdzie do tej pory mieściły się m.in. biura?
W zwolnionych biurach powstanie profesjonalna pracownia konserwatorska. Jest nam bardzo potrzebna. W skansenie większość obiektów jest drewniana, jak wiadomo, drewno wymaga ciągłych napraw i konserwacji. Trzeba je odpowiednio pielęgnować i zabezpieczać. Uszkodzone elementy wymagają naprawy i zabiegów konserwatorskich. A w przypadku elementów metalowych konieczne jest odrdzewienie, zabezpieczenie przed dalszą korozją, uzupełnienie ubytków. Mamy również nadzieję, że dzięki zatrudnionym specjalistom oraz nowemu wyposażeniu będziemy mogli z powodzeniem realizować także zewnętrzne zlecenia konserwatorskie – przede wszystkim obiektów drewnianych.
Zakończyła się budowa nowego budynku w Chorzowskim skansenie
- Dodano: 2013-02-25 12:15, aktualizacja: 2013-02-25 17:59
Następna informacja
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.