Wiadomości z Chorzowa

Zarząd Transportu Metropolitalnego: Od 19 kwietnia zmiany cen biletów

 • Dodano: 2021-04-16 11:00, aktualizacja: 2021-04-16 15:12

19 kwietnia zacznie obowiązywać nowa taryfa. Najtańszy bilet papierowy będzie kosztował 4 zł, a nie jak dotychczas 3,4 zł droższy będzie także jednorazowy bilet elektroniczny. Jednak oprócz zmian w cenniku wprowadzone zostaną nowości dla pasażerów, m.in. specjalny bilet na czas pandemii oraz nowe bilety długookresowe.


Rosnące koszty i znaczący spadek wpływów ze sprzedaży biletów w 2020

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia już od jakiegoś czasu zapowiadała, że podniesie ceny biletów komunikacji miejskiej. Powód? Wprowadzone ograniczenia, zwiększenie częstotliwości dezynfekcji pojazdów, konieczność zapewnienia dodatkowych kursów na kluczowych trasach oraz znaczny spadek liczby pasażerów, a co za tym idzie-spadek dochodów ze sprzedaży biletów o około 100 mln zł, istotnie pogorszyły sytuację finansową organizatorów transportu publicznego. Jak czytamy w komunikacie, dlatego ZTM zdecydowało się na zmianę taryfy i cen biletów. 

- W poprzednim roku spadek wpływów ze sprzedaży biletów wyniósł ok. 100 mln zł. W związku z ograniczeniami z powodów pandemicznych, pokrycie kosztów funkcjonowania komunikacji metropolitalnej spadło już do blisko 20 procent, co oznacza, że do każdego biletu jednorazowego za 3,60 zł, samorządy dopłacają dodatkowe 8 zł. Ponadto wzrastają wydatki związane z funkcjonowaniem komunikacji zbiorowej - przede wszystkim rosnące ceny paliw, poziom inflacji, czy ceny energii elektrycznej. Dlatego też koniecznością stała się zmiana cen biletów, która przy nieznacznym wzroście dla pasażerów pozwoli zachować dotychczasowy zasięg linii na terenie metropolii, a także zaoferować nowe rozwiązania dla osób często korzystających z usług ZTM i zniżki za korzystanie z biletów elektronicznych - czytamy w komunikacie ZTM.


Nowości i oferty specjalne

• Cena biletów jednorazowych wzrośnie o 60 groszy lub 1 złotówkę. Ten sam typ biletu w wersji elektronicznej będzie kosztować o 60 gr, 80 gr i 1 zł więcej.


Wprowadzony zostanie specjalny bilet na czas pandemii - "Sieć 180" w cenie 550 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł. W półrocznej perspektywie pozwoli to zaoszczędzić pasażerom nawet 400 zł. 


Wprowadzone zostaną nowe bilety długookresowe na dwa miasta - "2 Miasta 30" oraz "2 Miasta 90".


• Ceny biletów elektronicznych pozostaną niższe niż w przypadku biletów papierowych. 


Więcej podróżni zapłacą za bilet miesięczny na jedno miasto – z 93 na 99 złotych (46,5 zł na 49,5 zł dla ulgowego). Duża podwyżka będzie dla tych, którzy jeżdżą z biletem Sieć 30 – cena dla biletu normalnego zmieni się ze 134 zł na 159 zł.

W nowej taryfie uproszczone zostało podróżowanie na lotnisko. Przejazd "liniami lotniskowymi" możliwy będzie na podstawie wszystkich biletów ZTM. Dla korzystających z tych linii oznacza to oszczędności. Przykładowo przejazd z Katowic na lotnisko kosztować będzie 5,40 zł lub 6 zł, zamiast dotychczasowych 14 zł.

Ceny Metrobiletów, uprawniających do korzystania z pociągów Kolei Śląskich oraz komunikacji zbiorowej ZTM (6-godzinny, cała Metropolia, Strefa Katowice i pozostałe strefy) pozostają na niezmienionym poziomie.


Stare bilety - do kiedy będą ważne?

Do 3 maja można korzystać z biletów papierowych i elektronicznych jednorazowych/krótkookresowych oraz z biletów “Grupowych dla 5 osób”. Po 3 maja z biletów papierowych nadal można korzystać, jednak konieczna będzie dopłata, tak by cena zgadzała się z obowiązującym cennikiem, np. aby po 3 maja skorzystać ze starego biletu normalnego za 3,40 zł należy dopłacić 60 gr.

Do 19 maja można skasować/aktywować posiadany bilet średniookresowy papierowy i elektroniczny oraz wykorzystać go zgodnie z jego okresem obowiązywania. Po tym terminie niewykorzystane bilety będzie można zwrócić.

Do 19 maja można również skasować/aktywować bilety lotniskowe "24h+lotnisko". Po tym terminie możliwe będzie ich zwrócenie.


Szczegółowe informacje

Treść nowej taryfy, cennik oraz szczegóły zmian można znaleźć na stronie internetowej ZTM w zakładce Kup bilet lub ŚKUP - Taryfa przewozu (od 19 kwietnia 2021) i Cennik (od 19 kwietnia 2021). Zestawienie najważniejszych informacji zostało także przedstawione na poniższej grafice. 

Zarząd Transportu Metropolitalnego: Od 19 kwietnia zmiany cen biletów

Komentarze (8)    dodaj »

 • Skowroński Stanisław

  Chorzów Batory huta robi interes stulecia ..i dlatego komunikacja miejska będzie bez biletów ..za darmo.inf...huta i mostostal Zabrze...Skowroński Stanisław.inicjator interesu stulecia.

 • Postrzelona Kaśka

  Dmuchnij w alkomat zanim zabierzesz się za pisanie.

 • Ech...

  Ktoś jeszcze korzysta z komunikacji miejskiej?? Ja ciągle widuje autobusy wożące powietrze. Typowe polactwo. Zamiast pomyśleć jak przyciągnąć klientów to podnoszą ceny. Nic dziwnego że nawet Hindusi mają ubaw z polactwa.

 • ...

  To przestańcie już tak dezynfekować te pojazdy, WHO już wreszcie przyznało, że koronaświrus nie przenosi się na powierzchniach i nie trzeba tak ich dezynfekować. Zaoszczędźcie na niepotrzebnej dezynfekcji, to nie będziecie musieli podnosić cen biletów.

 • Gienek

  Gdybym z jakiegoś powodu nie mógł jechać samochodem wolę dać zarobić złotówie niż skorzystać z bydłowozu.

 • Edzia

  Teraz komunikacją miejską jeździ już tylko patologia. Oni nie kupują biletów więc co za różnica.

 • Komo

  Ciekawe że jak paliwo było po 2 zł to jakoś bilety nie taniały! Nie mam pojęcia czym jest podyktowana ta podwyżka i chciałbym się dowiedzieć. Kupmy sobie wszyscy auta i olejmy ten niby transport, to jedyna rozsądna decyzja.

 • Olgierd

  Życzę wam powodzenia z takimi cenami. Rozumiem że jazda w brudnym śmierdzącym autobusie pełnym meneli musi kosztować ale wy pobieracie dodatek od widoku ,,[...]a,, które wozi się od kilku dni w 192. Dziękuję. Jazda samochodem w tym układzie mi się bardziej opłaca.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również