Wiadomości z Chorzowa

Zespół Szpitali Miejskich zyska nowe oddziały. Pacjentami jednego z nich będą dzieci

  • Dodano: 2022-07-04 07:15, aktualizacja: 2022-07-06 10:10

Decyzja już zapadła – w chorzowskim ZSM pojawią się dodatkowa poradnia, a także nowe oddziały. Jeden z nich z przeznaczeniem dla dzieci i to pierwszy taki w regionie. Podczas sesji Rady Miasta zdecydowano o zmianach.

Podczas czerwcowej sesji Rady Miasta radni zdecydowali o zatwierdzeniu zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie. Tym samym, zgodnie z ich decyzją placówka wzbogaciła się o trzy nowe komórki organizacyjne, które dopisano oficjalnie do listy.

ZSM w Chorzowie oficjalnie zyskał dwa nowe oddziały i jedną poradnię. Chodzi o:

  • Poradnia Wad Rozwojowych Twarzoczaszki przy ulicy Władysława Truchana 7
  • Oddział Chorób Zakaźnych dla Dzieci przy ulicy Władysława Truchana 7 – 25 łóżek (w tym: łóżka intensywnej opieki medycznej – 2 łóżka),
  • Szpitalny Oddział Ratunkowy przy ulicy Strzelców Bytomskich 11 - 13 łóżek (w tym: łóżka obserwacyjne – 10 łóżek, stanowiska intensywnej terapii – 1 stanowisko, stanowiska resuscytacyjne – 2 stanowiska)

ZSM w Chorzowie zyskał dwa nowe oddziały i poradnię

Choć każda z tych jednostek jest tak samo istotna to rodziców zdecydowanie najbardziej interesuje utworzenie Oddziału Chorób Zakaźnych dla Dzieci. Nowy oddział będzie jedynym w Województwie Śląskim oddziałem chorób zakaźnych o profilu dziecięcym.

Wzrost zagrożeń w wyniku niekorzystnej sytuacji epidemiologicznej, migracji ludności i pogarszającej się wyszczepialności dzieci będzie skutkować zwiększonym występowaniem chorób zakaźnych u dzieci. Powstały w ZSM oddział będzie zapewniał opiekę medyczną dzieciom od okresu noworodkowego do 18 roku życia. W oddziale hospitalizowani i leczeni będą pacjenci z chorobami zakaźnymi i ich powikłaniami – przekonują władze szpitala w uzasadnieniu uchwały podjętej przez radnych 23 czerwca.

Nowy SOR przy ulicy Strzelców Bytomskich został natomiast ujęty w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Śląskiego jako szpitalny oddział ratunkowy planowany do uruchomienia. Według planu jego otwarcie ma nastąpić pod koniec 2024 roku.

Poradnia Wad Rozwojowych Twarzoczaszki, która powstanie w Zespole Szpitali Miejskich będzie natomiast pierwszą w regionie dedykowaną dzieciom. Powstanie jednostki to kontynuacja rozbudowy i zmiany struktury istniejącego Oddziału Otolaryngologii z Pododdziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej dla Dzieci.

Uruchomienie poradni w strukturach SPZOZ ZSM podyktowane jest koniecznością zapewnienia kompleksowości leczenia dzieci po zakończonym procesie leczenia, a także wiąże się z możliwością zapewnienia dostępu do wykonywania świadczeń specjalistycznych z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej w warunkach ambulatoryjnych – zapewniają władze szpitala.

Kiedy doczekamy się wprowadzenia zmian w życie? W tym momencie zmiana statutu stanowi jedynie preludium do strukturalnego powiększenia placówki. Władze szpitala zamierzają uruchomić nowe oddziały i poradni najszybciej jak to możliwe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również