Wiadomości z Chorzowa

Zielone czeki dla Chorzowa #eko

  • Dodano: 2021-12-16 06:15, aktualizacja: 2021-12-16 06:24

Miasto Chorzów otrzymało "Zielony Czek" od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. To docenienie niemal 30 lat starań Urzędu Miasta w Chorzowie o poprawę jakości powietrza na Śląsku.

Wiele wysiłku wkładamy w to, aby powietrze w Chorzowie były lepsze. W przyszłym roku minie 30 lat odkąd w naszym mieście działa program likwidacji kopciuchów. Wtedy byliśmy pierwsi, byliśmy prekursorem tych działań. Teraz to już na szczęście norma również w innych miastach. - wskazuje Marcin Michalik, Wiceprezydent Chorzowa - To nagroda dla wszystkich zaangażowanych w ten projekt pracowników, ale też mieszkańców, którzy skorzystali z dopłat do wymiany urzadzeń grzewczych. 

Chorzów nieprzerwanie od 1992 r. prowadzi system dopłat do likwidacji starych „kopciuchów” i zastąpienie ich tzw. ogrzewaniem niskoemisyjnym. W roku 1994 Miasto otrzymało wyróżnienie za stworzenie systemu wykorzystania indywidualnych inicjatyw mieszkańców służących ograniczeniu emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Tym razem Chorzów otrzymał nagrodę w kategorii "Gmina przyjazna dla czystego powietrza"

To wynik wielu przedsięwzięć proekologicznych podejmowanych na terenie miasta. Tylko w bieżącym roku Urząd Miasta na dotacje do wymiany ogrzewania przeznaczył 1 940 000 złotych. W 2021 zawarto 499 umów dotacyjnych, a rozliczono 417 z nich. To oznacza, że z mieszkań w chorzowskich budynkach wielorodzinnych zniknęło co najmniej 417 starych pieców. Co najmniej, bo za pomocą rządowego programu "Czyste powietrze" "kopciuchy" wymieniane są też w domach jednorodzinnych. 

Oprócz tego w 2020 roku na terenie miasta między innymi:

  • zrealizowano inwestycję pn. Termomodernizacja budynków mieszkalnych przy ul. Kluczborskiej 2 i ul. Piaskowej 9 w Chorzowie wraz z likwidacją „niskiej emisji” poprzez wymianę indywidualnych źródeł ciepła. Realizacja projektu  przyczyniła się do redukcji CO2 oraz redukcji PM10
  • dokonano termomodernizacji budynku Przedszkola nr 25 przy ul. Kilińskiego 3 w Chorzowie polegającej na dociepleniu ścian, wymianie stolarki, wymianie c.o.  co pozwoliło na redukcję emisji CO2.
  • wymieniano ogrzewanie piecowe na c.o. gazowe etażowe w 16 lokalach mieszkalnych
  • docieplono ściany zewnętrzne budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Armii Krajowej 71/, W. Stwosza 2, ul. Wrocławska 20, ul. Wrocławska 22, ul. Górnicza 15, ul. Armii Krajowej 101, Mazurska 2. 
  • zmodernizowano w mieście 736 punktów oświetleniowych. Uzyskano korzyści dla środowiska w postaci redukcji emisji CO2. Ograniczono zużycie energii elektrycznej.

Część zadań została została zrealizowana dzięki dofinansowaniu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropoli w ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji  i dofinansowaniu ze środków UE w ramach RPO WSL 2014-2020.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Totek

    A domki na beskidzkiej jak kopcily ludziom do mieszkań ,tak dalej kopcą . Każdy kto przy nich mieszka wdycha prawie cały rok to co oni wyprodukują w piecach . W zima dziennie rano prawie nic nie widać od dymu . Co za swierze powietrze w Chorzowie , pozazdrościć

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również