Wiadomości z Chorzowa

Zmarł Andrzej "Toluś" Skupiński

 • Dodano: 2018-12-19 12:30, aktualizacja: 2018-12-22 10:16

Dzisiaj (19 grudnia) zmarł Andrzej Skupiński. Był aktorem i artystą estradowym. Znanym i lubianym w Chorzowie, z którego pochodził. Był promotorem śląskiej mowy i poprawnej polszczyzny. Wystąpił w wielu produkcjach, chociażby: "Grzeszny żywot Franciszka Buły" czy "Angelus".

Andrzej Skupiński skończył I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, następnie studiował filologię polską na Wyższym Studium Nauczycielskim Uniwersytetu Śląskiego.

Nauczał języka polskiego w szkołach podstawowych, a następnie był dziennikarzem gazety codziennej "Dziennik Śląski". W międzyczasie pracował jako kierownik klubu studenckiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz był bibliotekarzem w Centrum Kultury Budowlanych w Katowicach. W 1988 został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Autorów i Kompozytorów – ZAKR (sekcja literacka).

Andrzej Skupiński był aktorem i artystą estradowym. Pisał teksty artystyczne dla potrzeb estrady i filmu, przekłada teksty amerykańskiej klasyki estradowej (swing & musical), a także francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej muzyki popularnej na język polski i śląski.

Wystąpił w wielu produkcjach filmowych, chociażby: "Grzeszny żywot Franciszka Buły", "Angelus" czy "Byzuch".

Cześć jego pamięci.


Źródło: Redakcja

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Grzeg

  Szkoda że tak późno o nim tyle sie dobrego dowiedziałem.Toluś ci którzy ci coś zawdzięczają będą o tobie pamiętać, byłeś fajny tam gdzie jesteś będziesz na pewno tesz potrzebny.Z Bogiem

 • Łukasz

  W tym roku Śląsk utracił wielu swoich wybitnych synów. Bernard Krawczyk, Kazimierz Kutz, Andrzej Skupiński. Strasznie mi przykro. Cześć ich pamięci!

 • Alina

  Pamiętasz, Jędruś, wiele lat wstecz adoptowałeś mnie na Ślązaczkę. Wspierałeś moje nieporadne pisanie.Niekiedy rozmawialiśmy, krótko, bo Twoja głowa kipiąca pomysłami, pędziła dokądś...Nie tylko mnie nauczyłeś umiłowania piękna słowa, sztuki, obrazu.Nas, Północnych, uczyłeś Śląska, Polskości.Dotknęły Cię lata tłuste, nie szczędziły chude.Ty, Aktor i niesamowity Poeta, podążyłeś za Reżyserem.Posyłam Ci tam gdzie jesteś - spienione nuty chłodnego dziś morza,samotność łabędzia kołyszącego się na niespokojnej fali,smutny bezkres po złączenie sinych chmur ze stalową wodą,zapatrzenie walecznego klifu,moją pamięć.Żegnaj, Klaterku-Andrzeju, żegnaj...

 • Aleksandra Jelonek

  Dziękuję Andrzejku , że byłeś.Będziemy za Tobą tęsknić , szykuj tam dla nas plac.Odpoczywaj w pokoju

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.