Wiadomości z Chorzowa

Zmiany w dotacjach dla niepublicznych żłobków w Chorzowie

  • Dodano: 2022-05-27 11:00

Nie 550 zł, a 750 zł na każde dziecko - tyle od września będzie wynosiło wsparcie finansowe dla żłobków niepublicznych w Chorzowie. Dzięki ustawie o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, rodzice mogą otrzymać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 400 zł miesięcznie, na pierwsze dziecko.

Łącznie wsparcie finansowe wyniesie 750 zł na każde dziecko

Na pokrycie wydatków związanych z opieką nad drugim i kolejnym dzieckiem, między 12 a 35 miesiącem życia, zgodnie z RKO każdy rodzic może otrzymać jeszcze 12 tys. zł, bez względu na dochód. Łącznie, dopłata do miejsca w żłobku niepublicznym wyniesie 750 zł każdego miesiąca - 400 zł wypłaci ZUS i 350 zł Miasto Chorzów.

Po zmianie przepisów Miasto mogło nieco zmniejszyć dopłatę gminną, realizowaną od 2018 roku, a środki te przeznaczyć na wsparcie innych obszarów związanych z pomocą społeczną, które na skutek rosnących kosztów, znajdują się w coraz trudniejszej sytuacji. Taką uchwałę przyjęła Rada Miasta. 

Dzięki dotacjom do niepublicznych placówek, miejsc w chorzowskich żłobkach znacząco przybyło. Jeszcze w 2016 roku było ich zaledwie 230. Obecnie jest ponad 740.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Mama

    To jest sygnał dla naszych władz że skoro dzieci przybywa to trzeba żłobki otwierać miejskie a nie bo się nie opłaca tyle lokali stoi pustych że płakać się chce do czego miasto doprowadziło Armii Krajowej umiera co drugi lokal stoi pusty bo miasto sobie takie stawki wymyśla że się nie opłaca ..ale nieee przecież trzeba kolejne siłownie dla emerytów postawić bo przecież to siła napędowa miasta a nie rodzice.z dziećmi Brawo Chorzów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również