Wiadomości z Chorzowa

Czy da się zabezpieczyć skuter przed kradzieżą?

  • Dodano: 2021-02-12 11:15

Skutery są pojazdami jednośladowymi, których z roku na rok przybywa na ulicach. Ich ogromna popularność wynika przede wszystkim z faktu, że za ich pomocą można szybko pokonać spore odległości bez konieczności stania w korku. Kierowanie nim jest bardzo proste i po kilku lekcjach każdy poradzi sobie z nim bez problemu. Podobnie jednak, jak motocykle skutery są szczególnie narażone na kradzieże. Najczęściej mają one miejsce w miesiącach zimowych, gdy są one pozostawione w niezbyt dobrze zabezpieczonym garażu lub parkingu niestrzeżonym. Jest to łatwy łup szczególnie dla doświadczonych złodziei. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie skutera za pomocą różnych metod, dzięki którym potencjalny złodziej będzie miał trudność w jego kradzieży.

Gdzie najlepiej zaparkować skuter?

Podstawą do zabezpieczenia skutera jest znalezienie dla niego najlepszego miejsca do parkowania. Najbezpieczniejsze jest parkowanie w garażu podziemnym, w którym działa monitoring. Kamery będą rejestrowały wszystko co dzieje się wokół niego, co może odstraszyć złodzieja. Jeśli jednak właściciel jednośladu nie ma dostępu do takiego parkingu powinien zostawić swój skuter w dobrze oświetlonym miejscu przykryty plandeką. Nie jest to może idealne zabezpieczenie, ale z pewnością lepsze rozwiązanie niż pozostawienie go w ciemnym, mało uczęszczanym zakątku. 

Jakie akcesoria mogą być przydatne do zabezpieczenia skutera?

Na rynku dostępny jest duży wybór akcesoriów, których głównym zadaniem ochrona i utrudnienie kradzieży. Zdecydowana większość przywłaszczeń skuterów ma miejsce "przez przypadek", co oznacza, że złodzieje korzystają z okazji, gdy natrafią na maszynę, która wydaje się być w żaden sposób lub niewystarczająco zabezpieczona. Właściciel powinien więc maksymalnie utrudnić to zadanie oraz skutecznie zniechęcić. W tym celu może skorzystać nawet z kilku rozwiązań na raz.

Blokada kierownicy i immobiliser 

Są to podstawowe narzędzia, które mają na celu zabezpieczenie skutera przed kradzieżą. Mają one na celu uniemożliwić odpalenie jednośladu przez osobę niepowołaną. Immobiliser, czyli system elektroniczny, w którym kluczyk wysyła do jednostki zamontowanej przy stacyjce specjalny kod, który go uruchamia. Bez właściwego kluczyka skuter nie odpali. Nie są to jednak idealne sposoby, ponieważ większość złodziei, nawet tych mniej doświadczonych bez problemu poradzi sobie z ich zdjęciem. 

U-lock i Disclock

U-lock to rodzaj mocno wygiętego pręta, za pomocą którego można przypiąć skuter np. do słupa czy latarni. Lepsze modele wykonane są z wytrzymałych materiałów, które utrudniają ich przecięcie. Jego zaletą jest także to, że jest lekki i można zablokować nim praktycznie każdy jednoślad. Disclock blokuje z kolei tarcze hamulcowe. W momencie, gdy skuter poruszy się bez zdjęcia blokady emituje hałas, który powinien odstraszyć złodzieja. Niestety jeden i drugi sposób, mimo, iż wydają się wystarczające mogą nie stanowić większego problemu dla doświadczonych złodziei, którzy znają coraz to nowe sztuczki kradzieży.

Lokalizator jednośladu

Zdecydowanie najlepszym zabezpieczeniem skutera jest zainstalowanie lokalizatora notiOne w dyskretnym, niewidocznym miejscu. Dzięki temu, w razie utracenia jednośladu można śledzić na mapie jego położenie. Posiada on solidne mocowanie oraz pojemną baterię, dzięki czemu wysyła sygnał jeszcze przez długi czas od kradzieży. Jest zintegrowany ze specjalną aplikacją, która nie tylko pokazuje, gdzie dokładnie znajduje się pojazd, ale także przypomina o konieczności wymiany baterii, gdy zajdzie taka potrzeba. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala w szybki i łatwy sposób zabezpieczyć skuter.

Odpowiednie zabezpieczenie jest podstawą do tego, aby utrudnić potencjalnym złodziejom kradzież skutera. Wybierać można w kilku dostępnych na rynku standardowych rozwiązań, a także z nowoczesnych lokalizatorów, które umożliwiają precyzyjne określenie, gdzie aktualnie się on znajduje. Zastanawiając się, jaki sposób jest najskuteczniejszy warto pamiętać, że można zdecydować się na kilka z nich, aby maksymalnie podnieść bezpieczeństwo posiadanego jednośladu. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.