Wiadomości z Chorzowa

Czym jest obróbka CNC?

  • Dodano: 2020-02-06 14:45

Obróbka CNC to jedna z tych technologii, o których zwykły człowiek wie niewiele albo nic, mimo że ma do czynienia z jej wytworami na co dzień. Wyjaśniamy, co oznacza skrót CNC i na czym polega obróbka ta metodą.

Czym obróbka CNC różni się od innych metod?

W odróżnieniu od swojej poprzedniczki, czyli technologii sterowania numerycznego (NC – numerical control), komputerowe sterowanie numeryczne polega na takim zintegrowaniu całej linii produkcyjnej, że komputer nie tylko otrzymuje odpowiednio zaprogramowane instrukcje, ale także jest wyposażony w mikrokomputer. Sprawia to, że jedną maszynę można programować do wielu różnych zastosowań. W jednej hali produkcyjnej można więc jednego dnia produkować na przykład części do silników, a drugiego – zupełnie inne elementy. W systemach NC było to możliwe, ale maszynę trzeba było każdorazowo ręcznie zaprogramować lub wprowadzić informacje na nośniku danych. Dzięki systemom obróbki CNC możliwa jest kompensacja obliczeń bez konieczności zmieniania całego programu.

Czy obróbka CNC ma zastosowanie wyłącznie w wielkim przemyśle?

Jeszcze do niedawna obróbka CNC związana była z ogromnymi inwestycjami w kosztowne maszyny i komputery. Pamiętajmy jednak, że komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych to nie tylko potężne maszyny produkujące komponenty ze stali czy innych materiałów wymagających wyjątkowo potężnych maszyn. Tak naprawdę CNC to nawet amatorska drukarka 3D, którą można zaprogramować i wykonać z jej pomocą dowolną ilość danych elementów.

Dzięki coraz bardziej dostępnym technologiom komputerowym i coraz przystępniejszym cenom nawet niewielkie firmy mogą więc pozwolić sobie na rozpoczęcie pracy metodą obróbki CNC. Mimo to technologia ta wciąż najbardziej kojarzy się z wielkimi zakładami, takimi jak https://sbg.barosz.pl/technologia/obrobka. Wynika to przede wszystkim z ich ugruntowanej pozycji na rynku, ale też z tego, że – mimo dostępności technologii – małym zakładom trudniej przebić się z ofertą na rynku zdominowanym przez gigantów. Można więc spodziewać się, że upowszechniać będzie się przede wszystkim druk 3D i technologie możliwe do stosowania w niewielkich warsztatach, a obróbka CNC na masową skalę pozostanie specjalnością wielkich zakładów.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.