Wiadomości z Chorzowa

Czym jest opinia publiczna i jakie są metody jej badania?

  • Dodano: 2022-02-11 11:30

Sformułowanie „opinia publiczna” prawdopodobnie po raz pierwszy zostało użyte przez nie kogo innego, jak Jana-Jakuba Rousseau w liście zaadresowanym do francuskiego ministra spraw zagranicznych w 1744 roku. Ów termin stawał się później coraz chętniej stosowany przez genewskiego pisarza epoki oświecenia, co doprowadziło do jego rozpowszechnienia. Choć pierwotnie definicja nie wykraczała poza sugestywne wskazanie na wagę opinii, które mogą skuteczne potępić wydarzenia lub ludzi, to później rozszerzyła swoje znaczenie.

Co to jest opinia publiczna? Co tak właściwie kryje się za tym terminem?

Obecnie za terminem „opinia publiczna” kryje się emocjonalna i merytoryczna reakcja ludzi na wszelkie działania polityczne i społeczna, a więc na sprawy najwyższej wagi. To niezwykle istotne, aby mieć świadomość społecznego odbioru, ponieważ to na jego podstawie ludzie wiążą się z określonymi poglądami. To sprawia, że polityka musi uwzględniać opinię publiczną. Warto dodać, że metody badawcze wykorzystywane są nie tylko w działalnościach społecznych, ale także w sprawach rynkowych i konsumpcyjnych. Co istotne, opinia publiczna może być ogólna (wtedy też liczy ogólne wrażenia odnoszące się do dowolnego zagadnienia) i jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, uznaje się ją za ideologię. Drugim rodzajem są jednostkowe przekonania, które pozostają zmienne. W każdym wypadku, aby przeprowadzić skuteczne badanie, musi być uświadomiony problem, a także określona grupa wyrażająca opinię na jego temat.

Kilka metod badania opinii publicznej. Krótkie vademecum wiedzy

Sposobów na badanie opinii publicznej jest całkiem sporo. W tym miejscu wymienić można ogólnie:

  • Zbieranie danych online

  • Wywiady telefoniczne i osobiste

  • Grupy fokusowe

Warto pamiętać, że typ badania może być między innymi jakościowy lub ilościowy. W istocie badań jakościowych zawiera się próba zrozumienia zachowań konsumentów. Tak więc wszelkie pytania czy zadania są opracowane tak, aby ich wynik bądź sam proces odpowiedzi mówił coś o np. emocjach konsumenta. Badania ilościowe są z kolei nastawione na próbę rozpracowania rynku. To niezwykle cenne, aby znać branżę wzdłuż i wszerz. Ocena produktu niewątpliwie w tym pomoże. Tak można opisać kwestię rodzaju badań na przykładzie produktów. Więcej informacji dowiesz się na stronie ośrodka badań opinii publicznej, czyli pod adresem https://norstat.pl/blog/news/badanie-opinii-publicznej. Norstat to światowa firma, która ma skuteczne sposoby na zdobycie jakościowych wyników. Temat w tym wpisie oczywiście nie został wyczerpany. Aby dowiedzieć się więcej, koniecznie odwiedź ich stronę!

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.