Wiadomości z Chorzowa

Czym różnią się PIT-40A, PIT-11A

 • Dodano: 2016-11-15 15:30

Emeryci i renciści oraz wszystkie inne osoby, które w minionym roku podatkowym pobierały jakiekolwiek świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymają w terminie do końca lutego roczne deklaracje podatkowe. ZUS wysyła do świadczeniobiorców PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 lub PIT-8C.

Rodzaj druku, jaki otrzymuje świadczeniobiorca jest zależny od rodzaju świadczenia oraz od okresu jego pobierania. ZUS wysyła formularze PIT-40A, PIT-11A w przypadku otrzymywania przez świadczeniobiorców emerytur, rent, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli, rent socjalnych

PIT-40A

Deklaracja podatkowa PIT-40A jest wysyłana do podatników, którzy otrzymywali i ciągle otrzymują świadczenie. ZUS wysyła PIT-40A nie tylko do podatnika, ale też do urzędu skarbowego.

Otrzymanie PIT-40A przez podatnika zwalnia go z obowiązku samodzielnego rozliczenia z organami skarbowymi. Ale to nie oznacza, że nie ma takiego prawa. Jeśli podatnik chce skorzystać z ulg podatkowych, musi samodzielnie wypełnić PIT, do którego przepisze kwoty przychodów i potrąceń wykazane w PIT 40A.

Samodzielne wypełnienie PIT-36 lub PIT-37 z wykorzystaniem danych z PIT-40A będzie dla świadczeniobiorcy obowiązkowe w przypadku, gdy oprócz świadczenia z ZUS uzyskał w roku podatkowym inne przychody.

PIT-11A

Natomiast otrzymanie przez podatnika z ZUS Informacji na druku PIT-11A nie zwalnia go z samodzielnego rozliczenia z fiskusem.

Pit 40a 11a różnią się właśnie tym, że PIT-40A stanowi rozliczenie podatkowe, a PIT-11A jest tylko informacją, którą należy uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym. Podatnik jest  zobowiązany do złożenia zeznania na formularzu PIT-36 lub PIT-37.

Informacje PIT-11A otrzymują osoby, które pobierały wyżej wymienione świadczenia w trakcie roku podatkowego, ale nie do końca roku lub nie są już świadczeniobiorcami w chwili dokonywania rozliczenia.

PIT-11A otrzymują też osoby, które:

 • chcą skorzystać z preferencyjnego  łącznego rozliczenia dochodów z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko i złożyły stosowne oświadczenie do ZUS,
 • złożyły wniosek o obliczanie i potrącanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w sposób inny niż niestandardowy, czyli np. bez pomniejszania kwot miesięcznego podatku,
 • otrzymywały zasiłki z ubezpieczenia społecznego: chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze, wyrównawcze oraz rehabilitacyjne,
 • Sa nierezydentami i ZUS nie pobierał od ich przychodów zaliczek na podatek dochodowy (jeśli tak przewidywały umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania).

Deklaracje PIT-40A, PIT-11A podatnicy powinni otrzymać do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. W przypadku opóźnienia lub wątpliwości należy skontaktować się z najbliższym oddziałem ZUS.

Komentarze (4)    dodaj »

 • JANKO

  DO KTÓREJ POZYCJI W PIT-37 WPISUJĘ KWOTĘ Z ZASIŁKU CHOROBOWEGO WYKAZANEGO W PIT- 11A . JESTEM EMERYTEM I WYKONUJĘ UMOWĘ -ZLECENIE

 • Justyna

  Witam, czy prawidłowo wypełniłam PIT 11-A, jeżeli kwota zwrotna wyszła mi 550zł? Osoba którą rozliczam była, na zasilku rehabilitacyjnym ?

 • W.

  z niego nie trzeba się rozliczać, z tego co pisze powyżej...

 • Wojciech

  Jaka jest kara jak sie nie rozliczysz zPIT40A

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.