Wiadomości z Chorzowa

Dla kogo przeznaczona jest dieta niskosodowa?

  • Dodano: 2018-05-28 14:15

Sód to pierwiastek, który większości z nas kojarzy się z solą kuchenną. Ograniczenie jej stosowania zalecane jest przede wszystkim osobom borykającym się z nadciśnieniem tętniczym oraz różnego rodzaju chorobami układu krążenia. Jakie są główne zasady diety niskosodowej i jakiego rodzaju produktów spożywczych powinno się w niej unikać?

Do czego może prowadzić nadmiar sodu w diecie?

Sód to nie tylko składnik soli kuchennej, lecz także pierwiastek znajdujący się naturalnie w pożywieniu. Uczestniczy on w procesach równowagi kwasowo – zasadowej, reguluje zawartość wody w organizmie, bierze udział w pracy układu mięśniowego i nerwowego oraz wchodzi w skład soku trzustkowego i jelitowego. Niestety, nadmiernego jego spożywanie może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego, niewydolności nerek, raka żołądka, kamicy nerkowej czy osteoporozy. Zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na sód nie przekracza przeważnie 1500 mg dziennie, co przekłada się na około 4 g soli kuchennej. Jak pokazują badania, statystyczny Polak spożywa ją dziennie w ilości 10-15 g. W przywróceniu równowagi organizmu pomóc może zastosowanie diety niskosodowej.

Główne zasady diety bez soli

Jak już zostało wspomniane, dieta niskosodowa znajduje zastosowanie w przypadku nadciśnienia tętniczego, problemów z nerkami czy marskości wątroby z wodobrzuszem. Sprawdzi się także u osób borykających się z zatrzymywaniem wody w organizmie z przyczyn hormonalnych oraz kobiet w ciąży, którym dolegają obrzęki. Tego typu jadłospis ma na celu zredukowanie spożywanej każdego dnia ilości soli do 3 g. W sytuacji, kiedy stężenie sodu we krwi w znaczący sposób przekracza normy, niezbędne jest zastosowanie bardziej restrykcyjnej odmiany diety niskosodowej – ubogosodowej zakładającej przyjmowanie poniżej 400 mg sody dziennie lub ścisłej, gdzie maksymalna dzienna dawka sodu to 50 mg.

Osoby na diecie bez soli powinny zastąpić ją innymi przyprawami takimi jak chociażby oregano, estragon, lubczyk, natka pietruszki, cząber lub kolendra. Już po kilku dniach stosowania takiego jadłospisu, zaobserwować można wyostrzenie smaku. Niezbędne jest tutaj również zwracanie szczególnej uwagi na zawartość sodu w wodach butelkowanych. Należy wybierać takie produkty, gdzie nie przekracza ona 20 mg/l.

Co jeść na diecie niskosodowej?

Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz w żywności nieprzetworzonej naturalnie znajduje się około 10% spożywanego sodu. 15% pochodzi z dosalania posiłków, a aż 75% z produktów przetworzonych. Opisywany jadłospis powinien bazować na produktach świeżych i możliwie jak najmniej przetworzonych. Zalicza się do nich między innymi:

  • Warzywa i owoce – dostarczają one szeregu witamin, składników mineralnych oraz antyoksydantów. Jako że mają działanie moczopędne, przyspieszają wydalanie sodu z organizmu. Kluczową rolę odgrywają tutaj produkty bogate w potas takie, jak brokuły, pomidory, jabłka czy brzoskwinie, które skutecznie obniżają ciśnienie krwi.
  • Ryby – w szczególności morskie, jak sardynki, śledź, tuńczyk, makrela czy łosoś. Dostarczają one kwasów omega-3, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego.
  • Produkty pełnoziarniste – brązowy ryż, razowe makarony, kasze czy płatki zbożowe bogate w błonnik, który skutecznie redukuje poziom cholesterolu oraz przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu.

Jakich produktów należy unikać w diecie niskosodowej?

Jadłospis niskosodowy zaleca ograniczenie do minimum przyjmowania żywności przetworzonej bogatej w sól oraz różnego rodzaju konserwanty. Wyeliminować należy z niego między innymi gotowe mieszanki przypraw, kostki rosołowe, dania w proszku oraz słone przekąski – chipsy, orzeszki czy paluszki. Niezbędne będzie również wyeliminowanie białego pieczywa pszennego zawierającego duże ilości soli oraz kiełbas i wędlin (w szczególności suchych) oraz konserw mięsnych i rybnych, a także mięs oraz ryb peklowanych i wędzonych. Inne produkty spożywcze niezalecane w diecie bez soli to sery żółte oraz topione, warzywa konserwowe czy napoje gazowane.

Więcej informacji na temat diety niskosodowej znaleźć można na stronie: http://www.wyrzucsolniczke.pl/dietetyk-radzi.

    Dodaj komentarz

    chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

    Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
    Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.