Wiadomości z Chorzowa

Dlaczego alkoholik powinien leczyć się w ośrodku dla uzależnionych?

  • Dodano: 2021-07-19 12:15, aktualizacja: 2022-09-20 12:41

Alkoholizm to jeden z najpoważniejszych nałogów. Alkoholik tracący kontrolę nad piciem często stanowi zagrożenie dla siebie i innych, siadając za kółkiem lub wyładowując agresję na rodzinie. Choroba alkoholowa prowadzi do zniszczenia całego życia prywatnego i zawodowego nałogowca, dlatego tak ważne jest leczenie alkoholizmu.

Dlaczego powinno się leczyć alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu na własną rękę jest trudne. Jeśli alkoholik nie chce podjąć leczenia pod okiem profesjonalisty, zwykle czeka go niepowodzenie. Przyczyny sięgania po alkohol są złożone, dlatego konieczne jest korzystanie z pomocy terapeuty oraz odtruwanie organizmu przez lekarza. 

Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu? Ważne jest przede wszystkim uświadomienie alkoholikowi, że jego problem wymknął się spod kontroli. Podstawowe objawy alkoholizmu są łatwe do zauważenia przez otoczenie, lecz sam chory często je wypiera. Głód alkoholowy zmusza go do ukrywania się z piciem przed bliskimi i negowania uzależnienia. Bez leczenia alkoholizmu stan chorego szybko się pogarsza - mocne trunki uszkadzają układ nerwowy, wątrobę, trzustkę i inne organy. W konsekwencji nieleczona choroba alkoholowa prowadzi do śmierci z powodu marskości wątroby lub innego schorzenia zależnego od nadużywania alkoholu.

Jak przebiega leczenie alkoholika?

Podstawowe fazy choroby alkoholowej stanowią punkt wyjścia do metody, jaką zastosuje ośrodek dla uzależnionych. Niektórzy nałogowcy potrzebują przede wszystkim pomocy psychoterapeuty, inni po przyjęciu do ośrodka wymagają odtrucia przy pomocy leków. Leczenie uzależnienia pod okiem specjalistów może być prowadzone w formie terapii otwartej, jednak wielu chorym udaje się wyjść z nałogu jedynie na terapii zamkniętej.

W leczeniu uzależnienia ważna jest postawa osoby przyjętej do ośrodka. Jeśli pacjent wzbrania się przez leczeniem alkoholizmu, czeka go niepowodzenie. Objawy zespołu abstynencyjnego stają się coraz bardziej dokuczliwe, przez co odczuwa się coraz silniejszą chęć sięgnięcia po piwo, wódkę lub wino. Odstawienie alkoholu z dnia na dzień może wywołać nawet omamy i ataki padaczki, które niweluje się za pomocą leków przepisywanych przez specjalistów w ośrodku. 

Gdy zakończy się etap odtruwania osoby uzależnionej od picia, przechodzi się do psychoterapii. Leczenie alkoholika na tym etapie wiąże się z poznawaniem nowych wzorców myślowych i szukaniem alternatywy dla alkoholu. Alkoholik uczy się innych sposobów radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, by po odstawieniu alkoholu na stałe żyć szczęśliwie. 

Prywatny ośrodek terapii uzależnień EMPATIA

Skuteczne leczenie uzależnień:

  • leczenie alkoholizmu
  • leczenie narkomanii
  • leczenie hazardu
  • leczenie uzależnień behawioralnych

Maszewo 14A
09-400 Brwilno

Skontaktuj się ośrodkiem i uzyskaj pomoc!

E-mail:
terapia@osrodek-empatia.com

Tel:
725 421 229

Strona www:
https://www.osrodek-empatia.org/


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.