Wiadomości z Chorzowa

Dlaczego fotowoltaika jest czymś opłacalnym?

  • Dodano: 2021-04-22 09:30, aktualizacja: 2022-08-16 07:18

Fotowoltaika jest czymś, o czym niegdyś mówiło się na każdym kroku. Choć teraz każdy jest świadom tego, jak ważnym elementem przyszłości ona tak właściwie jest, częściej działa się w jej obrębie, aniżeli tak właściwie o tym się mówi. Zwłaszcza, że po tylu latach ludzie doskonale wiedzą, ile korzyści z niej płynie - nie tylko biorąc pod uwagę indywiduum, ale i globalną gospodarkę energetyczną. Fotowoltaika jest czymś nader opłacalnym, a po tak wielu latach od czasu, kiedy to nabrała rozgłosu łatwo jest powiedzieć, dlaczego. To właśnie na wypisaniu powodów jej opłacalności, ale i opisaniu rozsądnego planu na jej wykorzystanie skupimy się w dzisiejszym artykule.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest dziedziną energetyki, która skupia się na czerpaniu energii z odnawialnego źródła, jakim jest słońce, a następnie konwertowaniu jej w energię elektryczną (choć często upraszcza się ten proces i pomija owe konwertowanie, do tego musi dochodzić, by całość mogła efektywnie działać). Całość bazuje na tak zwanych panelach solarnych (lub słonecznych czy fotowoltaicznych - to wyrażenia synonimiczne), które to odpowiedzialne są za "zbieranie" tejże energii. Muszą one zostać umiejscowione w miejscu, w które pada najwięcej promieni (oraz takim, które jest naświetlone przez większą część dnia).

Choć kiedyś uważano, że fotowoltaika jest w stanie dostarczać energię wyłącznie latem, kiedy to słońca jest po prostu najwięcej, rzeczywistość jest zgoła odmienna. Ta sprawdza się i zimą, kiedy to promienie są przyciągane przez biały śnieg. Z uwagi na zmiany klimatyczne, również o tej porze roku zdarza się wiele dni słońca.

Dlaczego fotowoltaika może się opłacać?

Nie od dziś wiadomo, że fotowoltaika jest świetną inwestycją w przyszłość. Tak mówiło się o niej jeszcze zanim tak właściwie stała się popularna, a teraz - po tak wielu latach od powstania pierwszej instalacji tego typu - można tylko to potwierdzić. Poniżej prezentujemy kilka argumentów, które potwierdzają, że inwestowanie w nią jest co najmniej rozsądne, a na pewno bardzo opłacalne.

  • Dofinansowania, które są na wyciągnięcie ręki pozwalają znacząco obniżyć koszt instalacji - jeżeli zatem inwestować w fotowoltaikę, to właśnie teraz.
  • Panele fotowoltaiczne są szalenie wytrzymałe - są konstrukcjami odpornymi nie tylko na warunki atmosferyczne, ale i uszkodzenia mechaniczne. Są przy tym również praktycznie bezawaryjne, co z kolei przyczynia się do tego, że mogą służyć dziesiątki lat. Jest to zatem inwestycja na całe pokolenia.
  • Panele słoneczne prowadzą do samowystarczalności energetycznej - dzięki nim można stać się niezależnym od jakichkolwiek przerw w dostawie prądu. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza w nieco mniejszych miastach, gdzie owe cięcia zdarzają się stosunkowo często (głównie za sprawą przegrzania lub naruszenia linii elektrycznej).
  • Na panelach można mnóstwo oszczędzić - choć fotowoltaika nie jest jeszcze czymś, co byłoby w stanie pozwolić całkowicie pozbyć się konieczności współpracowania z dostawcami energii, jest w stanie znacznie zredukować pochodzące od nich rachunki za prąd. W ciepłych miesiącach można nie płacić nic i generować nadwyżkę możliwą do wykorzystania w trakcie miesięcy zimniejszych lub bardziej pochmurnych.

Jak rozsądnie zainwestować w fotowoltaikę?

Choć wiele mówi się o tym, że fotowoltaika jest czymś niesamowicie opłacalnym, tak naprawdę... nie zawsze musi takim być. Wszystko tutaj bowiem zależy od własnego planu na nią i maksymalnego wykorzystania lokalizacji, jaką się dysponuje. Nie każdy panel słoneczny sprawdzi się wszędzie i nie w każdym domostwie dach jest idealnym miejscem na jego umiejscowienie. Właśnie dlatego w tym wszystkim najistotniejszy jest odpowiedni plan, który pozwoli właściwie umiejscowić instalację w taki sposób, by ta czerpała maksimum z uwarunkowań konkretnego gospodarstwa. Nie każde z nich musi inwestować w instalacje drogie i rozległe, by spełnić swoje oczekiwania i nie każde tak właściwie może sobie pozwolić na tego typu instalację (mieszkając w środku lasu nie będzie ona efektywna).

Najrozsądniejszym, co można zrobić przy inwestowaniu w fotowoltaikę jest sięgnięcie po firmę, która profesjonalnie się nią zajmuje. Koniecznie taką, która działa w tym samym mieście, co planowana instalacja - niezależnie od tego, czy jest nim Szczecin czy Warszawa. Idealnym przykładem takiej firmy są takie, które z chęcią nie tylko zainstaluje panele, ale też doradzi jeszcze przed ich zakupem, pomagając w ich porządnym rozplanowaniu.

Podsumowanie

Fotowoltaika jest tematem, który już od wielu lat nie schodzi z ust osób choć trochę zainteresowanych energetyką i zwracających uwagę na zmiany klimatyczne. Szybko dołączyły do nich osoby poszukujące w niej zarobku i opłacalności. Jak się okazuje już po wielu latach od jej popularyzacji, ta jest jak faktem i choć zwykle trzeba na nią poczekać co najmniej kilka lat, po jakimś czasie inwestycja zwraca się i zaczyna przynosić korzyści. Tym większe, im dłużej się z niej korzysta. Należy jednak pamiętać, że decydując się na instalację fotowoltaiczną trzeba sięgnąć po pomoc ekspertów - koniecznie takich, którzy znają się na rzeczy, a który są w stanie nie tylko sprzedać, ale i stosownie doradzić.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)    dodaj »

  • Krzysiek

    Tez kombinuję nad instalacją paneli fotowoltaicznych, zalezy mi jednak na tym, żeby wybrać firmę, która też ma gwarancję na panele realizowaną w PL, a nie w Chinach czy innych Indiach. Jest kilka takich firm Columbus czy Maxcom Eco Energy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.