Wiadomości z Chorzowa

Food Truck biznes gastronomiczny dla Ciebie

  • Dodano: 2021-04-08 09:30

Food Truck, to pojęcie zna większość osób, nawet te które nie korzystają z jedzenia w tego typu miejscach, albo nie zamawiają jedzenia do domu. Przyczyn dla których auta typu food truck na stałe wpisały się w krajobraz naszych miast jest wiele. Jak zapewne wiesz, albo po samej nazwie się domyślasz jest to wymysł amerykanów, którzy najczęściej w food truckach sprzedają fast food słabej jakości. Uwierz nam zjedzenie hot doga z food trucka w NY nie należy do najlepszych rzeczy jakie zrobisz w swoim życiu. Pomimo tego w całej masie tego typu aut, pojawiło się sporo wartościowych food trucków oferujących ciekawe menu, które zachęciło do siebie większą liczbę klientów. 

W Polsce proces wyglądał podobnie, tylko u nas popularność tego rozwiązania była skorelowana ze zwiększonym popytem na kebab, którego obecna popularność jest spokojnie na poziomie pizzy i burgerów. Z czasem poszczególne osoby decydowały się odchodzić od tej konkretnej potrawy na rzecz innych, tam gdzie rynek był jeszcze chłonny. Doprowadziło to do sytuacji w której “na ulicy” możesz kupić praktycznie wszystko od wędzonego mięsa po drożdżówki. 

Food Truck

Food truck można przetłumaczyć jako “ciężarówka z jedzeniem”, ale w polskich realiach częściej korzysta się z określenia “samochód gastronomiczny”. Już sama nazwa zdradza z czym mamy tutaj do czynienia. W tym miejscu powstaje pytanie czy food truck może zaoferować jakość jedzenia do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni z punktów stacjonarnych. Oczywiście, że tak w końcu potrawy tworzone są przez ludzi, a nie miejsce. Hamburger może smakować tak samo dobrze na środku miasta jak i w eleganckiej burgerowni. Jedynym ograniczeniem dla Food trucków i przyczep gastronomicznych jest powierzchnia, a co za tym idzie nie oczekuj dużego menu do wyboru, choć to też zależy od specyfiki kuchni.

To informacja istotna z punktu widzenia konsumenta, a nas bardziej interesuje dzisiaj druga strona. Artykuł powstaje w czasie trwania pandemii, która odciska bardzo silne piętno na branżę gastronomiczną. Jak to bywa w biznesie, gdy jedni tracą inni zyskują i tak będzie również gdy restrykcje zaczną być ściągane. Ludzie tęsknią za normalnością i zapewne branża gastronomiczna bardzo szybko odzyska klientów. Z racji problemów finansowych wiele punktów gastronomicznych i food trucków upadło co sprawia, że na rynku jest przestrzeń na nowe biznesy. Może to jest odpowiedni moment właśnie dla Ciebie?

Jeżeli myślałeś kiedykolwiek wcześniej o wejściu do gastronomii to jest to najlepszy moment od wielu lat, tak samo jak kupujesz akcje firm, gdy te są w dołku tak samo i tu nadarza się okazja. Niemniej jest to biznes jak każdy inny więc nie wymaga analizy konkurencji i przygotowania odpowiedniego biznesplanu. Zakup samochodu nie jest tanią sprawą, nawet auta używane to spory koszt, a nie warto brać pierwszego lepszego egzemplarza, który rozleci się po kilku miesiącach. Oczywiście nadal obracamy się w zdecydowanie niższych kwotach niż w przypadku punktu stacjonarnego, ale należy mieć to w pamięci. Food truck to nie jest również łatwy biznes, żaden biznes z gastronomią nie należy do prostych. Co prawda uruchomienie całej machiny nie jest skomplikowane i od momentu znalezienia odpowiedniej firmy, która przerobi auto do wyjechania w pierwszą trasę może minąć nawet niecały miesiąc to należy pamiętać, że konkurencja jest duża i trzeba się czymś wyróżnić. Wiele osób dostrzega potencjał na wejście w gastronomię właśnie teraz, to też należy brać pod uwagę.

Jednak gdy zbierzesz do siebie plusy i minusy powinno wyjść, że jest to biznes wart wejścia. Obecnie ceny w mobilnych lokalach nie ustępują tym z restauracji więc marża jest naprawdę dobra, a latem wiele osób lubi jeść na świeżym powietrzu. Wbrew pozorom nie jest to również biznes sezonowy, naturalnie zimą obroty spadają, ale są wystarczające aby utrzymać pracowników i jeszcze można zarobić. Jeżeli jesteś zainteresowany sprawdź koniecznie ofertę firmy BANNERt, która zajmuje się przerabianiem i sprzedażą food trucków. Obecni są na rynku od wielu lat, a jakość ich realizacji robi wrażenie, możesz przekonać się o tym przeglądając ich portfolio.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.