Wiadomości z Chorzowa

Ford - Historia Motoryzacji

  • Dodano: 2021-03-16 11:45

Dzisiaj samochody Ford jeżdżą po wszystkich polskich miastach i miasteczkach, ale jak doszło do tego, że niewielka firma stała się jednym z najbardziej dochodowych przedsiębiorstw na świecie? W tym artykule przytoczymy pokrótce ponad 100 letnią historię marki Ford, jeżeli jesteś ciekaw jak rodziła się legenda zapraszamy do lektury.

Ford Historia

Jesteśmy w Detroit, za wielką wodą, jedynym sposobem na dostanie się do Stanów Zjednoczonych jest wyprawa statkiem, która nie należy do najprzyjemniejszych i najkrótszych. Mamy rok 1896, w swoim domu wynalazca Henry Ford buduje pierwszego czterokołowca. Pierwszą firmą założoną przez wynalazcę była Detroit Automobile Company, która w roku 1901 zmieniła swoją nazwę na Henry Ford Company. Jednak nie była to długa przygoda, gdyż w wyniku kłótni opuścił firmę z prawami do nazwy i 900 dolarami. 

19.06.1903 to jedna z kluczowych dat, to właśnie wtedy zarejestrowano firmę Ford Motor Company. Firma zaczęła od produkcji Modelu A, K i S, jednak prawdziwym przełomem pokazującym, że samochody będą w stanie zastąpić dorożki był Ford Model T. Produkcja tego samochodu była przełomowa nie tylko z tego powodu, ale również ze zmiany podejścia do masowej produkcji. W roku 1911 założył pierwszy w branży zakład montażowy oraz założył zagraniczny zakład w Manchesterze. Prawdziwym przełomem był rok 1913, w którym Ford uruchomił pierwszą na świecie ruchomą linię montażową do samochodów.

U Henrego Forda każdy chciał pracować, wynikało to głównie z rewolucyjnego podejścia do systemu pracy. Henry Ford uznał, że jeżeli ludzie będą pracować również w weekend nie będą mieli, kiedy wydawać pieniędzy np. na samochody. Poskutkowało to stworzeniem tego co dzisiaj nazywamy pracą na etat, czyli 8 godzinny dzień pracy i wolne weekendy, w tamtych czasach było to niespotykane. Mało tego Ford płacił swoim pracownikom 2 razy więcej niż inne fabryki. Założenie było proste, każda osoba pracująca w fabryce Forda powinna móc kupić sobie Forda T i faktycznie tak było, już 4 miesiące pracy wystarczały by zakupić samochód prosto z salonu.

Działania firmy Ford sprawiły, że już w roku 1923 na świecie było 500 tysięcy Fordów T i ekspansja nabierała tempa. W roku 1947 Henry Ford zmarł z powodu krwotoku mózgowego, firmę przejął jego syn o dokładnie takim samym imieniu.

W roku 1964 na świat przychodzi Ford Mustang, samochód, który stał się legendą, a jego produkcja trwa nieprzerwanie do lat dzisiejszych. W kolejnych latach zaczęły pojawiać się samochody, które na próżno szukać w obecnej ofercie, ale również takie auta jak Ford Fiesta w roku 1976 czy Ford Explorer z roku 1991. Kolejne lata to dalszy rozwój i produkowanie coraz bezpieczniejszych oraz bardziej komfortowych aut.
Czasy współczesne

Obecnie Ford jest jedną z największych firm na świecie. Każdego roku sprzedaje miliony samochodów na całym świecie również w Polsce. W naszym kraju jest wiele Autoryzowanych Salonów, a jednym z popularniejszych jest Auto-Boss. Firma zajmuje się dystrybucją amerykańskiej myśli motoryzacyjnej od wielu lat dostarczając przez ten okres tysiące aut do polskich kierowców.

Aktualna oferta produktowa Forda to kilkanaście modeli samochodów osobowych oraz kilka dostawczych i każde posiada różne wersje silnikowe oraz typy wyposażenia. Pomimo upływu lat Ford dalej stara produkować się samochody dostępne cenowo, na które będzie mogło sobie pozwolić szerokie grono kierowców. W celu ułatwienia zakupu, marka proponuje różne opcje finansowania, pozwalające cieszyć się poszczególnymi modelami aut, bez konieczności ich wykupu.

Jeżeli chcesz poznać lepiej ofertę Forda, zachęcamy do odwiedzenia strony https://fordbielsko.autoboss.com.pl/ na której znajdziesz wszystkie aktualnie produkowane modele wraz z informacją jak umówić się na jazdę testową czy sfinansować zakup. Auto-Boss w swojej ofercie posiada samochody nowe oraz używane, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.