Wiadomości z Chorzowa

Hale magazynowe – z jakich materiałów mogą być tworzone?

  • Dodano: 2023-02-10 08:45, aktualizacja: 2023-02-10 09:06

Wykorzystywanie hal magazynowych jest coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem w przypadku wielu branż przemysłowych. Rozwój technologii ich powstawania oraz montażu doprowadził do tego, że obecnie możemy przebierać w różnych ich modelach. Dostępne są chociażby konstrukcje stalowe czy murowane. Z jakich jeszcze materiałów powstają hale magazynowe? Podpowiadamy.

Hale magazynowe ze stali - czym się wyróżniają?

Pierwszym materiałem, z którego może powstać hala magazynowa, jest stal. Na konstrukcje stalowe składa się rama nośna oraz elementy, które mają za zadanie ustabilizować cały obiekt. Dodatkowo mogą być wzmacniane przez betonowe fundamenty. Dużą zaletą wszystkich elementów hali jest montowanie specjalnych płyt warstwowych od wewnątrz konstrukcji w przypadku obiektów, w których panują niezwykle niskie temperatury. Dzięki temu cała hala magazynowa chroniona jest przed zimnem. Oprócz samej budowy konstrukcji wiele firm ma w swojej ofercie także obudowę z płyt warstwowych oraz cynkowanie ogniowe i malowanie farbami antykorozyjnymi.

Hale murowane - czy warto w nie zainwestować?

Warto pamiętać, że w przypadku hal murowanych mamy do czynienia z zupełnie innym materiałem. Są one na ogół bardziej wytrzymałe, jednak ich budowa oraz ewentualne wykończenie wiąże się z większymi wydatkami. Jest jednak na tyle solidna, że trudno jest ją zniszczyć nawet przez silny mróz czy gradobicie. Dzięki temu mamy gwarancję, że wszystkie przechowywane w niej towary czy maszyny rolnicze będą odpowiednio zabezpieczone. Wybudowanie hali murowanej może zająć kilka miesięcy, jednak sam materiał, który jest wykorzystywany do jej wznoszenia daje pewność, że przetrwa ona wiele lat w nienaruszonym stanie.

Hala ze stali czy murowana - którą wybrać?

Zarówno hale ze stali, jak i te murowane mają swoje niewątpliwe zalety. Pierwsza grupa ma tę przewagę, że ich budowa jest niezwykle szybka. Jest to również najbardziej popularny materiał, z którego wznoszone są hale magazynowe. Jest ona wykorzystywana do wykonania szkieletu budynku, który obudowuje się płytami warstwowymi i wykańcza konkretnym elementami wyposażenia. Można ją dodatkowo wzbogacić o płytę chłodniczą, jeśli hala ma pełnić funkcję chłodni.

Z kolei hale murowane będą bardziej odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Ich trwała konstrukcja wspomoże ochronę przed gradobiciem czy silnym mrozem. Nie jest konieczne ich dodatkowe zabezpieczanie, ponieważ taka wersja hali sama w sobie jest już wytrzymała.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.