Wiadomości z Chorzowa

Implanty stomatologiczne kto wymyślił

  • Dodano: 2021-12-16 08:15, aktualizacja: 2021-12-16 08:24

Jednym z popularniejszych sposobów na uzupełnienie braków uzębienia są implanty. Wyglądają jak prawdziwe zęby, są bardzo trwałe i ogólnie mają bardzo dużo zalet. W związku z powyższym z zabiegów implantacji korzysta chętnie coraz to więcej osób. A czy wiesz, kto wymyślił implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne - czym są oraz z czego są wykonane?

Implanty stomatologiczne http://doboszimplanty.pl mają bardzo zbliżony kształt do korzeni zębów. Te, które są obecnie stosowane, przypominają śrubę. Są zaopatrzone w gwint, który umożliwia ich bardzo łatwe umieszczenie w kości.

Aby poprawić sam proces zrostu implantu z kością, implanty posiadają powierzchnię specjalnie przygotowaną. W implantach rodzaj gwintu, kształt, jak i rodzaj powierzchni jest zależny od producenta. Bardzo ważne jest także jego doświadczenie oraz przeprowadzone badania naukowe. Materiał, który jest wykorzystywany do ich produkcji, musi być biologicznie obojętny. Co to oznacza? Oznacza to, że jest tolerowany przez żywe tkanki organizmu. W żadnym wypadku nie może być rakotwórczy, toksyczny, radioaktywny, jak i nie może ulegać korozji.

Do produkowania implantów używa się stopów tytanu, czystego tytanu oraz cyrkonu. Niektóre firmy oferujące implanty wykonują je ze stopu tytanowo-cyrkonowego. Stopy tytanu wyróżniają się znacznie wyższymi mechanicznymi właściwościami od czystego tytanu. Tytan na pewno nie wykazuje magnetycznych właściwości. Dzięki temu pacjenci mogą być poddawani diagnostyce przy zastosowaniu magnetycznego rezonansu.

Kto jest pomysłodawcą implantów zębowych?

Implanty stomatologiczne, które są znane do dzisiaj i chętnie stosowane, zostały wymyślone w poprzednim stuleciu w latach dwudziestych. Jednak był to prototyp, który posiada niezwykle dużo wad. Na całe szczęście w 1965 roku niejaki profesor Ingvar Branemark odkrył, że tytan jest metalem idealnym. Można go zintegrować bezpiecznie z ludzką kością. W związku z powyższym możliwe się stało osadzanie w ludzkim dziąśle implantów stomatologicznych, które są wykonane z tytanu, jak i uzupełnienie braków u ludzi, którzy są pozbawieni zębów. W siedemdziesiątych latach rozpoczęła się produkcja implantów. Stały się one codziennością.

Niezwykłe korzyści zdrowotne oraz trwałość implantów

Skutkiem negatywnym ekstrakcji zębów są na pewno zmiany niekorzystne w jamie ustnej. Dochodzi w niej do zaniku bardzo ważnej tkanki kostnej, rozsuwania się, jak i pochylania pozostałych zębów. Wszczepienie zębowych implantów zapobiega zanikowi kostnej tkanki oraz wzmacnia całe uzębienie. Korzenie tytanowe obojętne są dla organizmu i stosowane mogą być zarówno do uzupełniania pojedynczych braków, jak i także wszystkich zębów. Korony, które są mocowane do wszczepów, pozwalają na odzyskanie pięknego oraz także naturalnego uśmiechu.

Implanty stomatologiczne https://marinara.com.pl/rodzaje-implantow-zebowych-wszystko-to-co-musisz-wiedziec/ są także niezwykle trwałe. Ich trwałość wynosi od dziesięciu do trzydziestu lat. Te produkty są wytwarzane z materiałów biokompatybilnych. W związku z tym ryzyko odrzucenia wszczepu przez organizm jest dosyć minimalne. Dla porównania mosty wymieniać należy po upływie około pięciu czy też dziesięciu lat. Zęby, na których jest mocowany most, są szlifowane i podczas upływu czasu ulegają osłabieniu. Są niestety także bardziej podatne na próchnicę.

Musimy pamiętać o tym, że wszczepienie implantów zębowych nie wymaga ingerencji w samą strukturę zdrowych zębów, a wszczep zrasta się trwale z kością. Tworzy przez to stabilną podstawę dla koron. Implanty stomatologiczne tytanowe są odporne na działanie wszelkich kwasów wytwarzanych przez bakterie w jamie ustnej, które to powodują próchnicę zębów naturalnych.

Spory komfort użytkowania

Jedną z najważniejszych dla nas zalet implantów stomatologicznych jest bardzo wysoki komfort użytkowania. Wszczepy, które są umieszczone pod linią dziąseł, są całkowicie niewidoczne, a korony do nich zamocowane wyglądają bardzo estetyczne i imitują skuteczne uzębienie naturalne. Bardzo dużą zaletą implantów jest całkowity brak ruchomych elementów, które wywoływać mogłyby ból, czy też otarcia. Osoby, które podjęły decyzję o zabiegu, podkreślają zgodnie, że implanty traktują niczym swoje własne oraz naturalne zęby. Mocowanie na stałe eliminuje na pewno nam problem życia, jak i gryzienia twardszych pokarmów. Warto także zwrócić uwagę na bardzo łatwą higienę. O stomatologiczne implanty dbać należy w identyczny sposób jak o nasze naturalne zęby.

Implantacja jest nowoczesnym oraz także skutecznym sposobem na wypełnienie braków w naszym uzębieniu. Istotne zalety tejże metody leczenia sprawiają, że cieszy się ona coraz to większą popularnością wśród osób, którym to zależy na naturalnym oraz pięknym uśmiechu. Jedyne co nam pozostaje, to skuszenie się w razie potrzeby na implanty i serdecznie podziękowania profesorowi, który wymyślił implanty. Bez jego wynalazku nie mielibyśmy takiego pięknego, równego oraz białego uśmiechu. Implanty stomatologiczne są jeszcze piękniejsze od naszych zębów, które pamiętamy z najlepszych lat.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.