Wiadomości z Chorzowa

Jak nauczyć się rysować

  • Dodano: 2021-02-08 14:00

Rysowanie jest przyjemnością, do której dość łatwo się zniechęcić stwierdzając, że nie ma się talentu. Jest to najczęstszy błąd u osób, które tak na dobrą sprawę nie próbowały nigdy opanować podstaw rysunku, albo nie korzystały ze wsparcia korepetytorów. To nie talent a samozaparcie prowadzą do podnoszenia umiejętności rysowniczych. Oczywiście progres uzależniony jest od wielu czynników, podobnie jak jego tempo, dlatego warto od początku skorzystać z wiedzy innych, aby uniknąć wielu błędów i zdecydowanie przyśpieszyć efekty swojej pracy.

Nauka rysowania w kilku krokach

Talent to bardzo niejednoznaczne określenie, trudne do zdefiniowania. Czy w sporcie ktoś może mieć talent a inna osoba nie? Raczej mówi się tutaj o predyspozycjach genetycznych i ciężkich treningach. Czy lekarz może być utalentowany? W tym wypadku liczy się wiedza i praktyka, a łatkę „utalentowanego” przypina się osobie wybijającej się spośród innych medyków w swojej dziedzinie. Talentem tłumaczy się wiele rzeczy, podobnie jak jego brakiem, co jest najczęściej wytłumaczeniem lenistwa, braku praktyki i słomianego zapału. Podobnie jest z rysowaniem, choć mamy tutaj do czynienia ze sztuką, gdzie pojęcie talentu wybrzmiewa dużo mocniej to do pewnego wysokiego poziomu da się dojść bez konieczności podpierania się talentem.

Z nim wypracujesz swój styl rysowania i wybierzesz kierunek, w którym chcesz się doskonalić, należ poznać pewne podstawy jak operowanie perspektywą, prawidłowe odwzorowanie anatomii czy budowanie przestrzeni trójwymiarowej. Samemu nauka tych rzeczy może zająć wiele czasu, dlatego warto skorzystać z dedykowanych kursów rysunku, takie prowadzi np. Wrocławska Szkoła Rysunku Domin. Podczas nauki wykładowcy poprowadzą Cię za rękę przez meandry sztuki rysowania. Tego typu lekcje to najbardziej efektywna metoda nauki, która pozwala uzyskać efekty w tempie, którego się nie spodziewasz. Nawet jeżeli, dalej nie do końca wierzysz, że talent nie jest wymagany, na zajęciach z rysunku bardzo szybko zrozumiesz, że wszystko opiera się na zaangażowaniu i pracy.
Podczas nauki rysowania nie ma nic złego w zgapianiu, w końcu, gdy widzimy ładny rysunek chcemy go odwzorować, to prace innych osób pchają nas w świat rysunku.  Zanim dojdziesz do etapu przelewania myśli na kartkę, może minąć trochę czasu, ale poznając zasady rysunku będziesz prędzej niż później w stanie narysować coś prosto z głowy, dokładnie tak jak sobie to wyobrażasz.

Nie poddawaj się i ciągle próbuj różnych technik. W początkach rysowania najfajniejsze jest właśnie odkrywanie tego świata i eksperymentowanie z różnymi technikami. Rysowanie nie posiada punktu kulminacyjnego, po którym możesz powiedzieć „koniec, na więcej mnie nie stać”. Każda kolejna praca będzie rozwijać Twoje umiejętności co będzie wpływać w jakości końcowych prac. Dlatego nawet jeżeli rysunek będzie nieudany, potraktuj to jako lekcję, z której wyciągniesz błędy. Weź kolejną kartkę i zacznij od nowa oczywiście o ile wiesz, gdzie tkwił błąd.
Zachęcamy was do odkrycia rysunku jako hobby albo pomysłu na życie na nowo. Jeżeli jesteś samoukiem, który nie jest zadowolony z progresu koniecznie sprawdź szkoły rysunku w swoim regionie, poczytaj opinie i wybierz tą, która ma ich najwięcej i najwyższe. Po kilku lekcjach okaże się, że jednak potrafisz rysować, a problemem nie był brak talentu a powielanie błędów i nieznajomość podstaw. Rysownictwo to tani sposób na oderwanie się od rzeczywistości, jeżeli ta sztuka zawsze była Twoim hobby nie rezygnuj i nie zapomnij pochwalić się nam swoimi pracami!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.