Wiadomości z Chorzowa

Jak NIE wdrażać robotyzacji przemysłowej?

  • Dodano: 2020-04-24 15:30

W trakcie naszego życia nastąpił taki moment, że roboty przemysłowe stały się standardem dla dynamicznie działających firm produkcyjnych. Jednak takie inwestycje muszą zawsze być dokonywane poprawnie. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań jedynie dla samego prestiżu nigdy się nie powiedzie.

Jeśli chodzi o robotyzację, polskie firmy stają się coraz lepsze, ale wciąż łatwo o błędy, często błahe. Dlatego w tym artykule opisujemy kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy wprowadzaniu robotów przemysłowych.

Zaniedbanie celu biznesowego

Przedsiębiorca, który postanowił wprowadzić maszyny na halę produkcyjną, robi to ze względu na określone potrzeby. Najchętniej chodzi o potrzebę większej wydajności, redukcji kosztów eksploatacyjnych i zwiększenie bezpieczeństwa. Podstawą jest przede wszystkim ustalenie konkretnych celów biznesowych. Przed realizacją inwestycji należy omówić, czy przedsiębiorstwo faktycznie potrzebuje danego rozwiązania. Chodzi o osiągnięcie sukcesu finansowego, a nie ślepe podążanie za trendami technologicznymi.

Zapominanie o dokonaniu analizy

Przed zbadaniem danego stanowiska należy przeprowadzić testy techniczne i przygotować plan komercyjne. Oczywiście podstawą są kryteria/wytyczne, a ich zaproponowaniem winien zająć się profesjonalny i techniczny personel zatrudniony w firmie. Chociażby technolog, który ma niezbędną wiedzę na temat funkcji maszyny w miejscu pracy. Ważna jest także analiza techniczna, uwzględniająca założenia, koncepcje i dostępny budżet. Jednak kluczowe aspekty dotyczą głównie wyników biznesowych.

Niezagospodarowanie czasu na testy

To właśnie testy potwierdzają to, czy wdrożenie planu naprawdę ma sens. Ich długość naturalnie zależy od złożoności pojedynczego procesu, a minimalny wymagany czas to kilka tygodni (wedle ekspertów przydałby się miesiące). Co jest najtrudniejsze w tej kwestii? Prawdopodobnie automatyzacja produkcji nieseryjnej. Ponieważ omawiamy nowe rozwiązania w danym przedsiębiorstwie, muszą oni zatrudnić więcej pracowników, aby ją wprowadzić.

Podsumowanie

Po przeczytaniu artykułu powinniście już wiedzieć, czego NIE robić wrażając robotyzację przemysłową w danej firmie produkcyjnej. Jest to o tyle ważne, że mówimy o pomyłkach zdolnych nie tylko zmarnować wiele miesięcy pracy, ale i pieniędzy, ponieważ niedostosowana maszyneria nie będzie w stanie funkcjonować. Wówczas cały sens stojący za tym rozwiązaniem jest tak naprawdę porzucony, stąd każda pomoc i doradztwo będzie na wagę złota.

Partner artykułu: Fanuc

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.