Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Jak obliczyć zysk z lokaty

  • Dodano: 2019-05-30 13:15

Lokaty to dość powszechny sposób na oszczędzanie. Nie każdy jednak rozumie mechanizm działania lokat. Przedstawiamy przydatny poradnik, dzięki któremu wyliczysz, czy zakładanie lokaty w Twoim przypadku rzeczywiście się opłaci. Lokata służy pomnażaniu pieniędzy. W bankach znajdziemy różne oferty, które kuszą hasłami marketingowymi. Nie zawsze łatwo podjąć decyzję o wyborze konkretnej. Dysponując odpowiednią wiedzą, mamy szansę na wybór naprawdę korzystnej. 

 

Co wpływa na zysk z lokaty?

Mając zgromadzony kapitał w określonej kwocie, samodzielnie możemy dokonać wyliczenia zysku. Oczywiście należy tego dokonać przed wyborem oferty. Warto wiedzieć, jak obliczyć zysk z lokaty i pamiętać, że do obliczeń istotny jest czas jej trwania. Banki standardowo podają oprocentowanie lokaty w skali roku. Jeśli jest inaczej, powinno być to zaznaczone. Na ostateczny całkowity zysk z lokaty wpływa sposób kapitalizacji odsetek. Od zarobionych na lokacie pieniędzy musimy odprowadzić podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%. Lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek to sposób na jego ominięcie, ale nie jest to możliwe w praktyce z uwagi na brak tego typu ofert. Podatek pobiera bank i zaokrągla go do pełnych groszy. Oprocentowanie lokaty może być stałe lub zmienne i na to również należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do wyliczeń. Precyzyjne wyliczenia są możliwe przy gwarantowanym oprocentowaniu stałym, które nie zmieni się w trakcie trwania lokaty.

Ile można zarobić na lokacie?

Wiedza o tym, jak obliczyć zysk z lokaty, nie powinna być wiedzą tajemną. Zdeponowane na lokacie pieniądze zarabiają, ale niestety nie zawsze jest to wystarczająco opłacalne. Dużo zależy od oferty. Wyliczenia zysku z lokaty należy prowadzić według wzoru matematycznego. Wzór to: 

x * p / 100 * d / 365 = zysk z lokaty brutto

  • x to kwota lokaty,
  • p to oprocentowanie,
  • d to czas trwania lokaty w dniach.

Przyjmujemy tutaj, że rok ma 365, zatem jeśli rok jest przestępny, to należy przyjąć liczbę 366. Dla przykładu załóżmy zatem, że chcemy wpłacić na lokatę 1000 zł. Bank w ofercie poinformował, że jest to lokata 3-miesięczna z oprocentowaniem 3% w skali roku. Równanie będzie wyglądało następująco:

1000 * 3/100 * 92/365 = 7,56 zł

W podanym przykładzie wyszło, że zarobimy 7,56 zł, ale jest to zysk z lokaty brutto. Trzeba jeszcze odjąć od niego podatek, co daje rzeczywisty zysk netto w wysokości 6,12 zł. Nie są to zatem duże pieniądze. Przy większym kapitale zysk okaże się większy. Jeśli wiemy już, jak obliczyć zysk z lokaty i przeanalizujemy oferty, może okazać się, że lepszą opcją będzie konto oszczędnościowe.

Źródło: lokaty-bankowe.edu.pl/obliczyc-zysk-lokaty/

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.