Wiadomości z Chorzowa

Jak prawidłowo przygotować ryż do sushi?

  • Dodano: 2018-09-14 10:30

Podstawą nietuzinkowego, wyrafinowanego smaku prawdziwego sushi okazuje się stosownie dobrany składnik bazowy tego tradycyjnego dania narodowego Kraju Kwitnącej Wiśni, a mianowicie ryżu. Sama inwestycja w wysokiej jakości ziarenka, pieczołowicie zebrane w torebki przez renomowane marki produkujące tego typu artykuły żywnościowe to jednakże nie wszystko, co przesądza o sukcesie kulinarnym w postaci idealnych, dostarczających podniebieniu niebiańskich rozkoszy rybnych krążków. Niezbędne jest też właściwe przyrządzenie ryżu krok po kroku, a niezawodny przepis prezentujemy w dalszych akapitach. Zachęcamy do lektury zarówno zapalonych miłośników sushi, jak i zupełnych laików, dopiero rozważających opcję spróbowania swych sił w przyrządzaniu tego specjału.

Bez tego się nie obejdzie

Najważniejsze składniki doskonałego sushi to przede wszystkim odpowiedni ryż. To nie są klasyczne, znane w Polsce ziarenka, ale wyjątkowa odmiana cechująca się specyficznym owalnym kształtem i dużą kleistością. Dobrym wyborem na przygodę gastronomiczną z japońskimi krążkami w roli głównej będzie bez wątpienia ryż do sushi Tokyoto, który niekoniecznie dostępny jest w standardowym supermarkecie, czy niewielkim, osiedlowym sklepiku spożywczym, ale można go nabyć i to po atrakcyjnej stawce cenowej, za pośrednictwem sieci. Omawiany produkt wchodzi w skład bogatego wachlarzu żywności proponowanej chociażby przez serwis online jakim jest Harmonia Smaków. Wracając jednakże do charakterystyki typowego ryżu do sushi, odznacza się on m.in. olbrzymią ilością skrobi. Taki skład natomiast przesądza o prostym formowaniu mini-roladek. Krążki nie rozklejają się, nie rozlatują, są trwale scalone i wygodne w układaniu na tacy, czy spożywaniu pałeczkami. Kiedy właściwy rodzaj ryżu już masz, przygotuj dodatkowo około 600 ml wody i kawałek alg Kombu. Niezbędna będzie też specjalna zaprawa do sushi, bądź jej odpowiednik w postaci kilku łyżek octu ryżowego zmieszanego z dwiema łyżkami cukru oraz połową łyżeczki soli.

Nie tak jak zwykły ryż

Ryż do sushi nie tylko nieco inaczej wygląda i trochę odmiennie smakuje, ale przy tym wymaga także indywidualnego sposobu przygotowania. Co przez to rozumieć? Zakupiony w sklepie Harmonia Smaków produkt marki Tokyoto trzeba przechowywać w miejscu suchym, gdzie nie jest wilgotno, ale również nie tam, gdzie żywność byłaby narażona na działanie promieni słonecznych. Najlepsza dla tej odmiany temperatura to od 5 do 25 stopni Celsjusza, zaś po otwarciu paczuszki, konieczne jest schowanie niewykorzystanych ziarenek do lodówki. W odróżnieniu od ryżu stosowanego do przyrządzania naszych tradycyjnych dań polskich, czy też rarytasów z kuchni indyjskiej, ryż do sushi potrzebuje dużo mniejszej ilości wody. Zacznijmy od przepłukania ziarenek. Później zalewamy je wodą w proporcjach 1:1, ewentualnie 1:1/2 – w zależności od wybranego rodzaju. Nigdy takiego ryżu nie solimy! Na palniku produkt gotujemy dokładnie 10 minut, a następnie przykrywamy go ponacinanymi algami Kombu. Tak „obrobiony” ryż przysłaniamy pokrywką oraz zagotowujemy. Kolejny krok to wyjęcie Kombu i dalsze gotowanie, ale już na mniejszym płomieniu, maksymalnie przez kwadrans. Do jeszcze gorącego wlewamy wspomnianą na wstępie zaprawę oraz dokładnie mieszamy. Formowanie rozpoczynamy dopiero po zupełnym ostygnięciu ziarenek. Pilnujmy jednak, by ryż nie wysechł, dlatego optymalnie jest przyłożyć na miskę bawełnianą serwetką czy ściereczką.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.