Wiadomości z Chorzowa

Jak przygotować ciągnik siodłowy do zimy? Skorzystaj z autoryzowanego serwisu!

  • Dodano: 2020-01-07 10:15

Prawidłowe przygotowanie ciągnika siodłowego do zimy to zadanie, przed którym regularnie stają właściciele ciężarówek. Bardziej doświadczeni z pewnością doskonale zdają sobie sprawę, że nie można tych przygotowań lekceważyć. Dlatego niektórzy przygotowują się do tego na kilka miesięcy przed kalendarzową zimą, ale co przezorniejsi robią to właściwie już w momencie zakupu ciężarówki. W jaki sposób? Na przykład właściciele ciągników marki Mercedes-Benz mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy autoryzowanych serwisów.

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że Polska nie należy do tych krajów, którym szerokość geograficzna narzuciła szczególnie wymagające warunki pogodowe w miesiącach zimowych. W błędzie byłby jednak ten, kto zignorowałby przygotowania swojego pojazdu (czy to osobowego, czy ciężarowego) do tych kilku mroźnych miesięcy w roku. Nie ma wątpliwości, że każdy właściciel floty ciężarówek powinien skrupulatnie przygotować w tym celu ciągniki siodłowe. I to niezależnie od tego, czy poruszają się one wyłącznie po polskich drogach, czy też po drogach tych krajów, które doświadczają dużo niższych niż w Polsce temperatur.

Poprawne przygotowanie ciągników siodłowych na zimę pozwoli właścicielom flot nie tylko zabezpieczyć się przed ewentualnymi awariami, ale także zapewnić optymalne warunki do nieprzerwanej pracy w ciągu tych kilku trudnych miesięcy. Czy jednak kompleksowe przygotowania można przeprowadzić na własną rękę? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czy które autoryzowane serwisy pojazdów ciężarowych są godne polecenia? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym krótkich tekście.

Na co zwrócić uwagę przed zimą?

Na samym początku przyjrzyjmy się kwestii, na co należy zwrócić szczególną uwagę w procesie przygotowywania ciągników siodłowych do warunków zimowych? Nikogo nie powinno zdumieć to, że priorytetem powinno być tu oczywiście odpowiednie zimowe ogumienie, które poradzi sobie zarówno na zaśnieżonych, jak i oblodzonych drogach. Przewoźnicy, którzy obrali zagraniczne kierunki północne czy wschodnie dla swojej działalności, będą mieli tu oczywiście trudniejszy orzech do zgryzienia – na drogach Norwegii, państw bałtyckich (na przykład Estonii) czy niektórych rejonów Rosji mogą być potrzebne dodatkowe zabezpieczenia kół, na przykład w postaci łańcuchów. W każdym razie, niezależnie od krajów, które są celem samochodów ciężarowych, dobór odpowiednich opon na zimę powinien przebiegać pod okiem specjalistów, którzy będą również w stanie doradzić, jakie ogumienie w danych warunkach będzie najbardziej optymalne.

Ale to dopiero początek – przygotowanie ciągnika siodłowego przecież nie kończy się na oponach. Równie ważne jest choćby wcześniejsze sprawdzenie akumulatora, zwłaszcza w przypadku pojazdów, które mroźne noce spędzają pod gołym niebem. Nie można zapominać o fakcie, że czym niższa temperatura, tym mniejsza moc rozruchowa akumulatora – dlatego sprawdzenie go przed zimą przez mechanika, dysponującego profesjonalnym sprzętem pomiarowym, powinno być nieodłącznym elementem przedzimowych przygotowań floty samochodów ciężarowych. Ponadto należałoby dokonać generalnego przeglądu takich elementów pojazdu, jak reflektory oraz wycieraczki, które podczas mroźnej zimy będą miały szczególnie ciężkie zadanie. Nie można również zapominać o układzie chłodniczym – w tym celu koniecznym jest sprawdzenie temperatury zamarzania płynu chłodzącego, czy aby nie jest ona za wysoka. Wszelkie zaniedbania na tym polu mogą mieć bowiem bardzo poważne konsekwencje.

Na własną rękę czy z pomocą serwisu?

Przygotowanie ciągnika siodłowego na zimę na własną rękę – choć nie jest to oczywiście rzecz niemożliwa – zdecydowanie nie jest zadaniem łatwym. Co dopiero, kiedy dysponujemy całą flotą, którą trzeba przygotować na zmianę warunków pogodowych. Problemem nie jest tylko czas wykonania niezbędnych przygotowań, ale także staranność ich przeprowadzenia. Do tak odpowiedzialnych zadań potrzeba bowiem dobrze wyszkolonych specjalistów. W tym zakresie dużo szybszą, ale też i bezpieczniejszą (z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu i wyszkolonego personelu) opcją jest z pewnością skorzystanie z usług autoryzowanego serwisu pojazdów ciężarowych.

Prześledźmy to na przykładzie procesu wymiany kompletu opon ciągnika siodłowego. W dobrym serwisie pojazdów ciężarowych to kwestia zaledwie kilkudziesięciu minut. Ponadto dokonanie przedzimowego przeglądu pojazdu (wszystkich tych czynności, o których wspomnieliśmy wyżej) nie można przeprowadzić bez specjalistycznego sprzętu. Nie każdy serwis pojazdów ciężarowych będzie oczywiście wart polecenia, jednak wśród nich można zdecydowanie wyróżnić te, które swoich klientów nie zwykły zawodzić. Przykładem takiego serwisu będzie choćby Mercedes-Benz.

Jak to robi Mercedes-Benz?

Na przygotowania ciągników siodłowych na zimę warto jednak zwrócić uwagę już na etapie ich zakupu. W jaki sposób? Przez dokładne przejrzenie oferty producentów tego typu pojazdów. W tym zakresie na szczególną uwagę zasługuje to, co do zaproponowania ma Mercedes-Benz. Firma słynie nie tylko z produkcji ciągników siodłowych najwyższej klasy (co potwierdzają choćby wyniki sprzedaży ciężarówek za 2018 rok, który okazał się szczególnie dobry dla producenta), ale też z bardzo profesjonalnego i efektywnego autoryzowanego serwisu pojazdów ciężarowych.

Przyjrzyjmy się tej kwestii z bliska: Mercedes-Benz Trucks Sosnowiec to nie tylko duże moce przerobowe w postaci ośmiu stanowisk naprawczych, ale przede wszystkim nowoczesny sprzęt diagnostyczny, obsługiwany przez pracowników z wieloletnim doświadczeniem. To także – co również powinno charakteryzować dobry serwis – indywidualne podejście do klientów.

– Prace serwisowe i naprawcze samochodów ciężarowych Mercedes-Benz, są prowadzone pod nadzorem specjalistów. Kompleksowe działania uwzględniają wszelkie potrzeby klientów oraz specyfikę danego biznesu – czytamy na stronie https://sosnowiectrucks.poruszamybiznes.pl/uslugi-serwisowe/.

Mercedes-Benz porusza biznes – również zimą

Przedsiębiorcy, którzy opierają swoje biznesy na flotach samochodów ciężarowych, rozglądają się więc nie tylko za wydajnymi, dobrymi ciągnikami siodłowymi, ale też za sprawnym serwisem pojazdów ciężarowych, który będzie gwarantem sprawnego funkcjonowania zakupionego sprzętu. Wówczas przygotowanie pojazdów na zimę nie powinno sprawiać najmniejszego problemu. Mercedes-Benz bez wątpienia dostrzega znaczenie efektywnego serwisu, który wspomaga właścicieli ciężarówek na każdym etapie prowadzenia biznesu – również w przygotowaniach ich floty na zimową przeprawę.

Można więc powiedzieć, że autoryzowane serwisy Mercedes-Benz poruszają biznesy tych przedsiębiorców, którzy zaufali producentowi, nie tylko w sprzyjających warunkach. Co istotniejsze, Mercedes-Benz nie zostawia ich również... na lodzie. Jeśli więc w tym roku media podawać będą, że zima znów zaskoczyła kierowców, to naprawdę bardzo mało prawdopodobne, że wśród nich będą właściciele ciężarówek Mercedes-Benz.

Źródła:

Daimler Trucks z najlepszym wynikiem od 10 lat, https://4trucks.pl/aktualnosci/13251/daimler-trucks-z-najlepszym-wynikiem-na-swiecie-od-10-lat (dostęp: 7.12.2019)
Serwis pojazdów ciężarowych – Mercedes-Benz Trucks Sosnowiec, https://sosnowiectrucks.poruszamybiznes.pl/uslugi-serwisowe/ (dostęp: 7.12.2019)

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • teka

    A czy w Będzinie pryzpadkiem nie ma serwisu ciężarówek?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.