Wiadomości z Chorzowa

Jak rozpocząć zdrowo się odżywiać?

  • Dodano: 2022-07-27 08:15, aktualizacja: 2022-07-27 08:28

Zbilansowana dieta nie musi być skomplikowana ani restrykcyjna. Najlepiej wprowadzić do niej różnorodne produkty spożywcze ze wszystkich głównych grup żywności, w tym owoce i warzywa, chude białko, produkty mleczne, zboża oraz dobre tłuszcze. Jak rozpocząć zdrowo się odżywiać?

Dbaj o składniki odżywcze

Uzyskaj jak najwięcej składników odżywczych z różnych całkowicie nieprzetworzonych produktów spożywczych. Warto skupić się na żywności, która nie została zmodyfikowana i występuje w swojej naturalnej formie. Dzięki temu możemy się upewnić, że jest ona pełna składników odżywczych potrzebnych organizmowi do optymalnego funkcjonowania.

Oczywiście można rzadko jeść lekko przetworzoną żywność. W końcu nie wszystko zrobimy sami. Na przykład makaron wygodniej kupić przygotowany, mąkę zmieloną, a olej wytłoczony. Jednak warto ograniczyć spożywanie mocno przetworzonej żywności m.in. ciasteczek, muesli, gotowych sosów czy dań. Wiele z nich zawiera puste kalorie i niepotrzebne substancje, które zapychają organizm, nie dając żadnych zdrowotnych wartości.

Jedz jak najwięcej domowych potraw

Jedzenie w domu pomaga unikać przetworzonych składników. Pozwala na pełną kontrolę nad tym, co jesz, a także na wybór preferowanych smaków. Nie zawsze jest to łatwe. Zmiana nawyków jest związana z nieustanną praktyką, co niestety wymaga czasu, wytrwałości i zaangażowania. Co więcej, nie każdy z nas potrafi czy chce codziennie gotować.

Jeśli nie masz czasu przygotowywać potraw w domu, postaw na catering dietetyczny https://afterfit-catering.pl/. To usługi, które dostarczą gotowe, pełnowartościowe posiłki prosto pod Twoje drzwi. Na rynku można znaleźć wiele firm cateringowych, oferujących szeroki wachlarz rozmaitych diet, które można dostosować do swoich preferencji.

Zadbaj o smak potraw

Wiele osób obawia się, że zdrowe odżywianie jest nudne i bez wyrazu. Dlatego warto używać soli i tłuszczów, w tym masła i oleju, zgodnie z potrzebami podczas przygotowywania posiłków. Te produkty nie są wrogami, a często są niezbędne do przygotowania pysznego, satysfakcjonującego jedzenia. W końcu tłuszcz jest nośnikiem smaku, a sól pozwala wydobyć więcej aromatu z dania. Dlatego kluczem jest umiar i odnalezienie żywieniowej równowagi, dzięki czemu każdy składnik będzie mile widziany w Twojej kuchni – oczywiście w odpowiedniej moderacji.

Odpowiednie nawodnienie

Postaw na picie wody. Inne napoje np. kawa, herbata, alkohol, lemoniady czy shake’i są w porządku, jednak warto spożywać je umiarkowanie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele kalorii dostarczamy naszym organizmom, wypijając ulubione napoje. A tymczasem w puszcze coca-coli kryje się ogromna ilość cukru i zbędnych składników, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Z tego powodu warto podchodzić z głową do tego, co pijemy i ograniczyć spożywanie innych napojów niż woda. 

Wszystkie te zasady stopniowo pozwolą Ci rozpocząć podróż ze zdrowym odżywianiem. Pomogą Ci również wytworzyć świadomość dotyczącą tego, co jesz. W dzisiejszych czasach zbyt łatwo jest spożywać więcej, niż myślisz czy naprawdę potrzebujesz, zwłaszcza podczas jedzenia poza domem. Każdy z nas ma indywidualne wymagania oraz preferencje, dlatego nie ma jednej uniwersalnej formuły na zdrowy styl życia. Istotne jest, aby słuchać swojego organizmu i zachowywać zdrowy rozsądek.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.