Wiadomości z Chorzowa

Jak rozpoznać zużycie opon?

  • Dodano: 2022-01-26 09:45

Jednym z ważniejszych elementów każdego samochodu są opony. To one jako jedyne przylegają do podłoża, przez co odpowiadają za bezpieczną jazdą. Niestety nie są one nieśmiertelne, dlatego ogumienie w naszym pojeździe też się ściera, niszczy i nadaje do wymiany. Istnieje kilka rodzajów opon samochodowych i każdy z nich świetnie sprawdzi się przy innych warunkach, dlatego tak ważna jest ich wymiana i zwracanie uwagi na stan zużycia. Sklep Jadar Auto prezentuje szeroką ofertę opon w Chorzowie zimowych, letnich i całorocznych.

Wpływ sprawnych opon na bezpieczne poruszanie się samochodem

Opony samochodowe mają ogromne znaczenie w kontekście bezpiecznej i komfortowej jazdy. Sprawne opony wpływają pozytywnie na drogę hamowania, która przy właściwym ogumieniu jest krótka i efektywna. Odpowiednio dobrany bieżnik w oponie to podstawa w kontekście bezpiecznej podróży. Sprawne opony to także zmniejszone zużycie paliwa. Ogumienie odpowiada za przyczepność pojazdu do ziemi, co jest kluczowym czynnikiem dającym bezpieczną jazdę.

Jak sprawdzić zużycie opon?

Najprościej sprawdzić zużycie opon poprzez porządne przyglądanie się im i bycie wyczulonym na komfort i jakość jazdy. Najczęściej zużycie opony widać, ponieważ jest zewnętrznie zniszczona, co uniemożliwia użytkowanie. Należy również sprawdzić wiek opony, czy nie jest ona sparciała, a także głębokość bieżnika czy inne uszkodzenia mechaniczne.

Czynniki wykluczające oponę z użytkowania

Istnieje kilka podstawowych czynników, które wykluczają oponę samochodową z użytkowania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan jej bieżnika, który powinien mieć określoną głębokość, by służyć efektywnie. Bezzwłocznie musisz wymienić swoje opony jeżeli bieżnik się odkleja, występuje deformacja drutówki lub jest widoczna, a także jeżeli zauważysz plamy wewnątrz opony lub jej boki są zniszczone.

Rodzaje zużycia opon

Nie każda opona niszczy się w ten sam sposób. Najczęściej opona zużywa się równomiernie, np. na całej długości bieżnika. Wyróżnić można także zużycie niesymetryczne, po jednej stronie opony. Zużycie okrągłe, najczęściej można je zauważyć, jeśli ogumienie miało zbyt niskie ciśnienie przy za dużym obciążeniu. Istnieje również zużycie miejscowe oraz ząbkowe, to ostatnie najczęściej wynika z gwałtownych manewrów.

Głębokość bieżnika a własności opony

Głębokość bieżnika w oponie samochodowej to kluczowa sprawa w sprawie bezpieczeństwa oraz odpowiedniej przyczepności do podłoża. Ogumienie powinno mieć bieżnik o minimalnej wartości 1,6 milimetra. Jednak im mniejsza głębokość bieżnika, tym gorsza jazda. Ogumienie, które posiada najmniejszy dopuszczalny bieżnik zapewnia jedynie 40% przyczepności, co jest zdecydowanie niewystarczające podczas jazdy szczególnie zimą.

Minimalna głębokość bieżnika opony letniej i zimowej

Według prawa w Polsce dopuszczalną minimalną wartością głębokości bieżnika jest 1,6 milimetra. Nie wolno korzystać z ogumienia o mniejszej głębokości, ponieważ stwarza to niebezpieczeństwo na drodze. Letnia opona samochodowa może mieć minimalne 3 mm głębokości, inaczej będzie słabo przyczepna do podłoża szczególnie na zakrętach oraz wydłuży drogę hamowania. Inaczej sprawa ma się zimą, wtedy głębokość bieżnika powinna być większa, ze względu na trudne warunki pogodowe. Przewiduje się, że zimowe opony samochodowe powinny wynosić minimum 4 mm, aby zapewnić optymalną długość drogi hamowania oraz przyczepność do mokrej nawierzchni.

Jak dbać o opony?

Na długość żywotności ogumienia wpływ ma to, jak się o nie dba. Warto kontrolować w nim ciśnienie i utrzymywać je na stałym poziomie, a także zapoznać się z indeksami nośności, by nie przekraczać maksymalnego poziomu obciążenia. Dla opon sezonowych ważne będą warunki ich przechowywania do kolejnego użytkowania. Duże znaczenie przy sprawności opon samochodowych będzie miał styl jazdy, a także najazdy na przeszkody, takie jak krawężniki czy dziury. Najważniejsze będzie regularne kontrolowanie stanu opon i szybka ich wymiana.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.