Wiadomości z Chorzowa

Jak wybrać pralkę? Poradnik zakupowy od A do Z.

  • Dodano: 2022-04-28 09:15, aktualizacja: 2022-04-28 10:18

Czy ręczne pranie w dzisiejszych czasach ma sens? Raczej nikt z nas sobie tego nie wyobraża. Pranie robi się w pralce. Nie po to zostało wynalezione przecież to pomocne urządzenie. Jaką pralkę wybrać? Na co zwrócić uwagę? Sprawdzimy to w naszym artykule.

Na co zwrócić uwagę kupując pralkę?

Wybór pralek na rynku jest naprawdę spory. Znajdziemy pralki z różnymi programami, funkcjami, jak i w różnych cenach. Dowodem na spory wybór pralek jest każdy przykładowy ranking pralek, w którym znajdują się polecane modele. Na zwrócić szczególną uwagę?

Rodzaj pralki

Pierwsza kwestią jest rodzaj pralek. Najpopularniejsze są pralki wolnostojące, które są ładowane od frontu. Znajdziemy je w standardowych rozmiarach, jak i w znacznie większych. Pralki wolnostojące mieszczą od sześciu do nawet dwunastu kilogramów prania.

Do mniejszych łazienek, w których metraż jest mocno ograniczony, wybierane są pralki wolnostojące ładowane od góry. Szerokość tych pralek to tylko czterdzieści centymetrów. Taką pralkę zmieścimy nawet do najmniejszej wnęki.

Mniej popularne są pralki wolnostojące o wirnikowej konstrukcji. Są one wykorzystywane w miejscach, w których nie ma przyłączenia bezpośredniego do kanalizacji.

Coraz większą popularnością cieszą się także pralki do zabudowy. Takie pralki są zawsze ładowane od frontu. Pralki tego typu wyróżniają się cichą pracą, wygodą użytkowania, jak i ciekawą aranżacją wnętrza.

Ostatni rodzaj pralki to pralki dwa w jednym. Są to pralkosuszarki. W jednym urządzeniu możemy zrobić nie tylko pranie, ale także wysuszymy bardzo szybko ubrania.

Ładowność

Drugim aspektem, na który musimy zwrócić uwagę, jest ładowność. Wielkość wsadu należy dobierać z uwagi na własne wymagania oraz potrzeby. Gdy mieszkamy sami, to mija się z celem zakup pralki o wsadzie dziewięciu kilogramów.

Co należy brać pod uwagę, wybierając ładowność? Na pewno ważna jest liczba domowników oraz wielkość pranych rzeczy. Gdy w małej pralce mamy zamiar prać grube koce, to musimy się liczyć z tym, że napotkamy problem z odwirowaniem wody. Warto dogłębniej się nad tym wszystkim zastanowić.

Wymiary

Na rynku znajdziemy pralki o różnych wymiarach. Wybór zależy tylko i wyłącznie od wolnego miejsca, którym dysponujemy. Znajdziemy zarówno pralki, które zmieszczą się do miniaturowych wręcz łazienek, ale znajdziemy także takie, które będą przypominały profesjonalne pralki, znajdujące się w pralniach.

Funkcje dodatkowe

Jakie funkcje dodatkowe znajdziemy w nowoczesnych pralkach? Jest to między innymi funkcja dla alergików, a więc pranie parowe. Dzięki tej funkcji zmniejszymy ilość pobieranej wody i energii. Ubrania zostaną odkażone. Wyeliminowane zostaną grzyby i inne drobnoustroje. Pralki z tą funkcją powinni poszukać przede wszystkim alergicy.

Posiadaczom zwierząt, polecamy pralki z wbudowaną funkcją pupil. Pralki tradycyjne miewają problem z sierścią. Funkcja pupil pozwala na usunięcie sierści kota, czy też psa w naszych ubrań, koców oraz pościeli.

Ostatnią funkcją, o której chcemy wspomnieć, to funkcja dodawania odzieży. Chyba każdy z nas miał sytuację, w której znaleźliśmy skarpetkę nieopodal pralki, gdy pranie zostało już nastawione. Skarpetka ta nie musi już czekać na kolejne pranie. Wystarczy, że zainwestujemy w pralkę z funkcją dodawania odzieży. Możemy ją dorzucić do reszty prania w dowolnym momencie.

Programy prania

Przeglądając ranking z pralkami, przyjrzymy się także poszczególnym programom prania. To one właśnie są najważniejsze. Każdemu kupującemu zależy na pralce, która radzi sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami.

Wśród programów prania powinno się znaleźć:

  • Pranie wstępne,
  • Pranie bawełny
  • Pranie mieszane,
  • Pranie białe,
  • Pranie kolorowe,
  • Pranie tkanin syntetycznych,
  • Pranie tkanin delikatnych,
  • Pranie ręczne.

Podsumowanie

Jak widać na powyższym obrazku, przy zakupie dobrej pralki, należy zwrócić uwagę na kilka niezmiernie ważnych aspektów. Dopiero po przeanalizowaniu wszelkich wymiarów, programów prania, funkcji dodatkowych, ładowania oraz rodzajów pralek, będziemy w stanie wybrać pralkę, która będzie idealnie sprawdzała się w naszej rodzinie.

Należy mieć na względzie, że każdy ma inne wymagania i potrzeby. Pralek jest na tyle dużo, że każdy znajdzie dla siebie pralkę idealną.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.