Wiadomości z Chorzowa

Jak wyglądają egzaminy do Policji? 4 etapy testów

  • Dodano: 2021-05-24 07:00, aktualizacja: 2021-05-27 15:43

Jeżeli chcecie zostać policjantem to musicie zrobić rachunek sumienia. Nie jest to zawód dla osób bojaźliwych i zdecydowanie odradzamy takim osobom przystępowanie do rekrutacji. Czujecie, że nie macie predyspozycji? Może to po prostu nie jest zawód dla Was! Niewiele osób jest w stanie udźwignąć codziennie obowiązki policjanta. Zdecydowanie warto to przemyśleć zanim przystąpicie do rekrutacji.

W dzisiejszym artykule przedstawimy poszczególne etapy rekrutacji do Policji.

Kto nadaje się do pracy w Policji?

Wielu kandydatom wydaje się, że praca w Policji jest pełna przygód i ścigania przestępców. Niestety ta wizja jest dosyć popularna przez seriale kryminalne, ale często jest tak, że większość czasu zajmuje jednak praca administracyjna związana z dokumentami.

Trzeba być jednak świadomym, że poza „papierkową” robota jest również praca w terenie, która wymaga specyficznych cech charakteru. Spodziewać można się różnych sytuacji, których nie spotyka się na co dzień w cywilu i trzeba być na nie przygotowanym. Zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Testy do Policji – jak wyglądają?

Kandydaci muszą przejść cztery etapu punktowanych egzaminów, które ostatecznie prowadzą do konkursu punktów, gdzie najlepsi prawdopodobnie rozpoczną pracę w służbach mundurowych. Tylko nielicznej grupie się to udaje, więc zdecydowanie trzeba przyłożyć się do egzaminów aby uzyskać możliwie jak największą liczbę punktów.

Testy do Policji dzielą się na cztery etapy:

- test sprawności fizycznej;

- test wiedzy ogólnej do Policji;

- testy psychologiczne;

- rozmowa kwalifikacyjna.

  1. Test Sprawności Fizycznej

Każdego roku test fizyczny wygląda niemal jednakowo. Tor przeszkód obejmuje 6 różnorodnych ćwiczeń sprawdzających kondycję fizyczną kandydata pod różnymi kątami.

Podczas testu będziecie musieli wykonać sześć ćwiczeń - przewrót w tył i w przód, bieg po kopercie, rzut piłką lekarską, zgięcia tułowia w leżeniu, przenoszenie manekina oraz skok przez skrzynię gimnastyczną.

  1. Test Wiedzy Ogólnej

Na każdym z arkuszów testu wiedzy ogólnej znajduje się 40 pytań z czterema możliwymi odpowiedziami A, B, C lub D.

Przed egzaminem warto zapoznać się z:

  • Ustawami prawnymi związanymi z Policją;
  • Zasadami funkcjonowania państwa a szczególnie trójpodziałem władzy;

Bardzo często pojawiają się pytania z powyższych zakresów wiedzy, więc zdecydowanie warto dobrze się z nimi zapoznać i przyswoić wiedzę.

  1. Test psychologiczny

Testy psychologiczne są najtrudniejszym etapem egzaminu. Bardzo wielu ludzi zalicza ten etap na bardzo niewielką ilość punktów. Głównie z powodu, że nie spełniają określonych wymagań psychologicznych do pracy w Policji.

Testy psychologiczne dzielą się na trzy etapy:

  • Testy na inteligencję;
  • Testy psychologiczne;
  • Rozmowę z psychologiem na temat testów i ich wyników.
  1. Rozmowa kwalifikacyjna

Wywiad przeprowadzany jest trzyosobową komisję – dwóch policjantów i psychologa. Podczas rozmowy sprawdzają przede wszystkim odporność kandydata na sytuacje stresowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.