Wiadomości z Chorzowa

Jak wyglądają egzaminy do Policji? 4 etapy testów

  • Dodano: 2021-05-24 07:00, aktualizacja: 2021-05-27 15:43

Jeżeli chcecie zostać policjantem to musicie zrobić rachunek sumienia. Nie jest to zawód dla osób bojaźliwych i zdecydowanie odradzamy takim osobom przystępowanie do rekrutacji. Czujecie, że nie macie predyspozycji? Może to po prostu nie jest zawód dla Was! Niewiele osób jest w stanie udźwignąć codziennie obowiązki policjanta. Zdecydowanie warto to przemyśleć zanim przystąpicie do rekrutacji.

W dzisiejszym artykule przedstawimy poszczególne etapy rekrutacji do Policji.

Kto nadaje się do pracy w Policji?

Wielu kandydatom wydaje się, że praca w Policji jest pełna przygód i ścigania przestępców. Niestety ta wizja jest dosyć popularna przez seriale kryminalne, ale często jest tak, że większość czasu zajmuje jednak praca administracyjna związana z dokumentami.

Trzeba być jednak świadomym, że poza „papierkową” robota jest również praca w terenie, która wymaga specyficznych cech charakteru. Spodziewać można się różnych sytuacji, których nie spotyka się na co dzień w cywilu i trzeba być na nie przygotowanym. Zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Testy do Policji – jak wyglądają?

Kandydaci muszą przejść cztery etapu punktowanych egzaminów, które ostatecznie prowadzą do konkursu punktów, gdzie najlepsi prawdopodobnie rozpoczną pracę w służbach mundurowych. Tylko nielicznej grupie się to udaje, więc zdecydowanie trzeba przyłożyć się do egzaminów aby uzyskać możliwie jak największą liczbę punktów.

Testy do Policji dzielą się na cztery etapy:

- test sprawności fizycznej;

- test wiedzy ogólnej do Policji;

- testy psychologiczne;

- rozmowa kwalifikacyjna.

  1. Test Sprawności Fizycznej

Każdego roku test fizyczny wygląda niemal jednakowo. Tor przeszkód obejmuje 6 różnorodnych ćwiczeń sprawdzających kondycję fizyczną kandydata pod różnymi kątami.

Podczas testu będziecie musieli wykonać sześć ćwiczeń - przewrót w tył i w przód, bieg po kopercie, rzut piłką lekarską, zgięcia tułowia w leżeniu, przenoszenie manekina oraz skok przez skrzynię gimnastyczną.

  1. Test Wiedzy Ogólnej

Na każdym z arkuszów testu wiedzy ogólnej znajduje się 40 pytań z czterema możliwymi odpowiedziami A, B, C lub D.

Przed egzaminem warto zapoznać się z:

  • Ustawami prawnymi związanymi z Policją;
  • Zasadami funkcjonowania państwa a szczególnie trójpodziałem władzy;

Bardzo często pojawiają się pytania z powyższych zakresów wiedzy, więc zdecydowanie warto dobrze się z nimi zapoznać i przyswoić wiedzę.

  1. Test psychologiczny

Testy psychologiczne są najtrudniejszym etapem egzaminu. Bardzo wielu ludzi zalicza ten etap na bardzo niewielką ilość punktów. Głównie z powodu, że nie spełniają określonych wymagań psychologicznych do pracy w Policji.

Testy psychologiczne dzielą się na trzy etapy:

  • Testy na inteligencję;
  • Testy psychologiczne;
  • Rozmowę z psychologiem na temat testów i ich wyników.
  1. Rozmowa kwalifikacyjna

Wywiad przeprowadzany jest trzyosobową komisję – dwóch policjantów i psychologa. Podczas rozmowy sprawdzają przede wszystkim odporność kandydata na sytuacje stresowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.