Wiadomości z Chorzowa

Jak zachowywać się w teatrze?

  • Dodano: 2022-02-24 11:45

Jak należy właściwie zachowywać się na spektaklu teatralnym? Poniżej przedstawimy krótki przewodnik. Teatr jest miejscem magicznym, w którym to jako widzowie możemy doświadczyć wspaniałej atmosfery oraz bliskości sztuki. Postaramy się wyjaśnić, jak należy się zachowywać w czasie zajmowania miejsca na widowni, kiedy trzeba przyjść do teatru i w co się ubrać.

O teatrze w roli świątyni zaczęto mówić już w wieku XX. To dobrze rozpowszechnione porównanie, nie miało jednakże zbyt wiele wspólnego z religią. Teatr miał być postrzegany jako szczególne miejsce. Jeszcze w Starożytnej Grecji teatr był bardzo wyjątkowy z uwagi na to, iż widzowie mogli się spotkać ze sztuką, kulturą czy nauką. W ten sposób i obecnie postrzegany jest teatr, gdzie przedstawienia mają stanowić niecodzienne spotkanie ze sztuką, tańcem oraz muzyką.

Pierwsze chwile w teatrze

Do teatru trzeba przyjść nieco wcześniej, aby móc odebrać Teatr 6. piętro bilety, zostawić wierzchni ubiór w szatni, zaś w następnej kolejności zająć swoje miejsce na widowni. Większość tego typu miejsc znajduje się w centrum aglomeracji miejskich. Z tego względu ilość parkingowych miejsc jest dosyć ograniczona. Również z tego powodu trzeba będzie nieco wcześniej przybyć. Pojawienie się punktualne na widowni to także wyrażenie szacunku wobec aktorów, którzy nie mogą oczekiwać na spóźnialskich. Z kolei zaś skupianie uwagi najmłodszych jest nierzadko bardzo trudne. Miejmy zatem na uwadze ich komfort i postarajmy się zająć miejsca na widowni wcześniej.

Właściwy ubiór podczas wizyty w teatrze

Teatr jest miejscem, gdzie odpowiedni ubiór ma duże znaczenie. Warto zatem będzie dobrać go w taki sposób, aby podkreślał on rangę danego wydarzenia. Spora część teatrów, tym bardziej współczesnych, pozwala swoim widzom na nieco luźniejszy dress code. Niemniej jednak klasyczne widowiska operowe oraz baletowe wymagać będą właściwej oprawy. W teatrach bardzo dobrze postrzegana jest czerń w klasycznym wydaniu czy też granat, jak również sukienki, eleganckie spodnie i spódnice. Jeżeli chodzi o męskie grono, to eleganckie spodnie albo garnitur z koszulą stanowią odpowiedni wybór.

Odpowiedni sposób zachowania oraz zajmowane miejsca

W chwili, gdy do teatru wybieramy się ze znajomymi albo rodziną, zaś bilety nabywa tylko jedna osoba, to właśnie ona winna pokazać je bileterowi. Zajmując swoje miejsce na widowni i wchodząc do odpowiedniego rzędu, trzeba zawsze być odwróconym tyłem do sceny oraz przodem do osób, które zajęły przed nami miejsca. Jeżeli nie ma odpowiedniej ilości przestrzeni pomiędzy rzędami, najlepiej będzie powstać i przepuścić osoby, które zamierzają udać się na swoje miejsca. Na widownię nie wolno przynosić jedzenia ani napojów.

Artyści oraz widzowie

Chociaż sceny w teatrach nierzadko wydają się być dostępne nie tylko dla aktorów, ale także dla widzów, granica pomiędzy występującymi a widownią powinna być zauważalna. W teatrze nie można dotykać scenografii, przechodzących obok nas artystów oraz ich ubioru. Nawet jeżeli dany artysta podejdzie do nas bardzo blisko, w dobrym tonie będzie tylko jego obserwacja.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.